Nová budova Evropského parlamentu ve Štrasburku nese jméno někdejšího československého a českého prezidenta Václava Havla. Slavnostní inaugurace se kromě předsedy europarlamentu Antonia Tajaniho zúčastnila také Havlova choť Dagmar. „Velmi si této mezinárodní instituce vážil, protože její základy stojí na stejných hodnotách, které vyznával celý život i on sám. Hodnotách, za které celý život bojoval,“ uvedla Dagmar Havlová.
Jedna z budov europarlamentu ve Štrasburku nově nese Havlovo jméno
Podle předsedy europarlamentu Tajaniho se Havel celý život snažil dosáhnout usmíření a míru. „Jeho život a jeho oddanost demokracii nás inspirují a zavazují nás pokračovat v úsilí o vybudování spravedlivější, silnější Evropy, která je blíže občanům,“ prohlásil šéf europarlamentu.
Krátké ceremonie se před budovou zúčastnila také francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová, europoslanci, starosta Štrasburku a další hosté.
Budovu, která nese zkratku „HAV“, doplňuje několik děl českých autorů, které Havla připomínají. Před vchodem byla bronzová busta od sochařky Marie Šeborové, dům zdobí také fotografie Tomkiho Němce z období sametové revoluce a v jedné z jednacích místností visí tapiserie podle návrhu Petra Síse.
Ta je mimořádným dílem, na kterém francouzští tkalci pracovali tři měsíce. Je na ní vyobrazena silueta Pražského hradu, nad níž letí postava tvořená hejnem bílých ptáků. Její větší obdobu znají cestující z pražského Letiště Václava Havla.
- Praha má Letiště Václava Havla vyzdobené gobelínem utkaným na jeho počest, v Brně, Kyjevě nebo Gdaňsku po něm pojmenovali ulici, jeho jméno nesou základní školy v Poděbradech nebo Kralupech nad Vltavou, exprezidentovu bustu mají ve Washingtonu, Štrasburku, Litoměřicích nebo Křimicích, Havlovy lavičky jsou mimo jiné ve Washingtonu, Oxfordu, Barceloně a Tel Avivu a Knihovnu Václava Havla má nejen Praha, ale i Paříž nebo New York. Chicago se pro změnu může pochlubit voskovým srdcem VH, pomník Václava Havla mají i na Maltě.
Dům samotný byl postaven v roce 1955 pro Radu Evropy, která jej využívala až do roku 2007. V roce 2012 byla budova za 6,7 milionu eur zakoupena europarlamentem, který ji nechal zrenovovat.
Rozhodnutí o tom, že bude pojmenována po Václavu Havlovi, přijalo předsednictvo EP v polovině ledna 2012 na základě návrhu tehdejšího místopředsedy parlamentu a českého europoslance Libora Roučka.
Větší část budovy bude využívat Evropský parlament, zhruba třetinu kanceláří Evropský veřejný ochránce práv, tedy úřad evropské ombudsmanky.