V Tel Avivu odhalili Havlovu lavičku, stojí v univerzitním areálu

V areálu Telavivské univerzity stojí nově lavička Václava Havla. Slavnostního odhalení se zúčastnil ministr kultury Daniel Herman i autor díla Bořek Šípek. Stalo se tak u příležitosti 25. výročí obnovení diplomatických vztahů obou zemí. Jde již o desáté místo světa, které připomíná odkaz českého prezidenta a vybízí k zamyšlení. První vzniklo ve Washingtonu.

Stolkem prochází strom rohovník obecný, jehož plody se nazývají svatojánský chléb. Strom má rozložitou korunu a v místním podnebí poskytuje tolik potřebný stín.

„Lavička je velmi zvláštní pomník, je to vlastně velice skromná věc, která vybízí spíš k tichu než k nějakým velkým oslavám a projevům. Vybízí k tomu, aby si člověk sedl a zamyslel se nad smyslem věcí, smyslem tohoto světa i nad smyslem vlastní existence, to jsou myšlenky, nad nimiž Václav Havel celý život uvažoval, a proto je to nejvhodnější způsob, jak ho připomínat,“ řekl ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

Video Události: Havlovy stopy ve Svaté zemi
video

Události: Havlovy stopy ve Svaté zemi

Události: Havlovy stopy ve Svaté zemi

Zpravodaj ČT: Pojmenování zahrady v Jeruzalémě po Havlovi je neobvyklé

Herman: Havlovy lavičky vyzývají k dialogu

Lavička jako vzorový příklad česko-izraelské spolupráce

Návrh lavičky vzešel z Česka od Bořka Šípka a izraelská strana ho dokončila, zdůraznil český rodák Eli Fischer z Izraelsko-české komory obchodu a průmyslu. „To je krásný příklad spolupráce. Česká republika je největším přítelem Izraele nejen v Evropě, ale na celém světě,“ shrnul vztahy obou zemí.

„Odhalení lavičky je jednou z centrálních událostí zmíněných oslav. Je to místo symbolické, univerzita je otevřené prostředí, kde se setkává vzdělání, kultura, duch. Přicházejí sem lidé na veřejné přednášky a dialog. Hledání pravdy, pokora před řádem, který nás přesahuje, to byly myšlenky, které Václava Havla výrazně formovaly,“ prohlásil ministr kultury Daniel Herman.

Ministr kultury Daniel Herman

Daniel Herman, český ministr kultury

„Václav Havel byl člověkem, kterému šlo vždycky především o hodnoty, hledání hodnot, hledání řádu a také o dialog. Šípek, který se s Havlem znal, to pochopil, protože proti sobě obrácené lavičky jsou místem, které vyzývá k dialogu, hledání společné řeči, a to je velmi zásadní.“

Daniel Herman, český ministr kultury

V pondělí byla po Havlovi pojmenována jedna ze zahrad v Jeruzalémě. Na místě byl odhalen růžový kámen s Havlovým sloganem Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.

V jeruzalémském hotelu King David, kde prezident před lety přespal, byl v lobby v pomyslné uličce slávy odhalen Havlův podpis.

„Je to neobvyklá věc. Jeruzalém je prestižní adresa. K pojmenovávání nových ulic, parků a míst dochází většinou jen ve prospěch izraelských osobností. Odráží to velký význam, který osobnost Václava Havla v Izraeli má.“

Jakub Szántó, zpravodaj ČT

Václav Havel zavítal do Izraele v pozici českého prezidenta v letech 1990 a 1997. „Václav Havel byl velkým světovým lídrem, který vrátil Českou republiku na světovou scénu,“ řekl jeruzalémský starosta Nir Barkat. Zasloužil se o obnovu česko-izraelských vztahů, což slíbil již během prvního měsíce ve svém (prezidentském) úřadě, dodal.

Haifu zdobí nové Havlovo náměstí
Zdroj: ČT24

Havlovo jméno nese i náměstí ve čtvrtém největším městě Izraele

Už dříve bylo po českém prezidentovi pojmenováno náměstí ve čtvrtém největším izraelském městě Haifa. Nachází se v nově budované čtvrti Šimona Perese na hoře Karmel, na jejímž úpatí Haifa leží. Jde o rychle se rozvíjející, moderní část města, která má být v blízké budoucnosti i důležitým dopravním uzlem.

Záměrem projektu, koordinovaného a zaštiťovaného Knihovnou Václava Havla, je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, jež mohou přispět k setkávání a vedení skutečného dialogu – míst, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla.