Pentagon poupravil Austinovo vyjádření ohledně počtu zabitých žen a dětí v Pásmu Gazy

Pentagon korigoval vyjádření amerického ministra obrany Lloyda Austina, který ve své výpovědi v Kongresu prohlásil, že počet palestinských žen a dětí zabitých Izraelem od začátku války v Pásmu Gazy přesahuje 25 tisíc, upozornila agentura Reuters. Americké ministerstvo obrany uvedlo, že údaj se opíral o sdělení Hamásem ovládaných úřadů v Pásmu Gazy, nikoliv o americké zpravodajské informace. Palestinské úřady v enklávě, které ovládají teroristé, ráno sdělily, že v konfliktu zemřelo od loňského října přes 30 tisíc lidí. Číslo však nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit.

„Pane ministře, zhruba kolik palestinských žen a dětí zabil Izrael od 7. října?“ zeptal se Austina kongresman Demokratické strany Ro Khanna. „Je to přes dvacet pět tisíc,“ odpověděl ministr, aniž uvedl jakékoli podrobnosti. Později zdůraznil, že Izrael by měl více dbát na ochranu civilistů. Ministr při slyšení také uvedl, že od začátku války bylo Izraeli poskytnuto přibližně 21 tisíc kusů přesně naváděné munice.

O několik hodin později však mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová sdělila, že Austin uvedl odhad počtu obětí od ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy a hovořil o celkovém počtu zabitých Palestinců, tedy nejen o ženách a dětech. „Údaje o počtu obětí v Pásmu Gazy nemůžeme nezávisle ověřit,“ zdůraznila Singhová.

Americká vláda vlastní údaje o počtu zabitých dosud neuváděla, prezident Joe Biden nicméně při nedávném vystoupení odkazoval na součet uváděný Palestinci.

„Ta čísla se velice těžko ověřují. Hamás má svou agendu, která je založená na tom poštvat svět proti Izraelcům. Zároveň Izrael má také svoji agendu. Pro kohokoli, kdo se to snaží analyzovat, platí, že není možná ta čísla úplně detailně potvrdit. Prostě to není spořádaná civilní společnost, ve které se dá vést nějaká statistika, je to válečná zóna, ve které je nepřehledná situace,“ upozornil blízkovýchodní zpravodaj ČT David Borek.

Izrael argumentuje tím, že většina zabitých jsou bojovníci Hamásu a že se snaží dělat maximum, aby zabránil většímu počtu civilních obětí, nicméně bezprecedentní izraelská operace probíhá v hustě zabydlené oblasti, a tak jsou civilní oběti nevyhnutelné, uvedl Borek.

Jedna z nejmladších populací světa

„Palestinci zase mají tendenci označovat skoro všechny za civilisty, ostatně mezi palestinskou společností je ozbrojený odpor vůči Izraeli považován za legitimní věc. Izrael také upozorňuje na to, že často se ve statistikách publikovaných Palestinci objevuje slovo děti, ale často jsou tím míněni chlapci, kterým je patnáct, šestnáct, osmnáct, a samozřejmě víme, že militantní skupiny často využívají teenagery,“ popisuje situaci zpravodaj.

Populace v Pásmu Gazy je jednou z nejmladších na světě. Podle americké stanice NPR, která vychází z dat a odhadů palestinských, izraelských i amerických úřadů, tam lidé mladší 18 let tvoří 47,3 procenta populace. Příčinami je relativně vysoká plodnost, podle odhadů 3,38 dítěte na jednu ženu, společenský trend sňatků v mladém věku, ale také fakt, že Palestinci se v oblasti nedožívají příliš vysokého věku, píše NPR.

11 minut
Zpravodaj ČT David Borek komentuje situaci v Pásmu Gazy
Zdroj: ČT24

Umírající civilisté ve válce

Deník The New York Times už v listopadu upozornil na mimořádné tempo zabíjení civilistů, které válku provází, přičemž pro srovnání uvedl bilance z amerických válek na Blízkém východě.

Po invazi do Iráku v roce 2003 podle britských analytiků za celý první rok bojů Američané a jejich spojenci zabili přibližně 7700 civilistů. Za celých téměř dvacet let americké války v Afghánistánu pak experti zdokumentovali na 12 400 civilních obětí, uvedla oxfordská profesorka Neta Crawfordová, která se podílí na výzkumné iniciativě Costs of War Project.

Izraelská ofenziva v Gaze je reakcí na brutální útok Hamásu na židovský stát z loňského podzimu, při němž zemřelo přes dvanáct set lidí včetně stovek civilistů. Dalších více než dvě stě lidí odvlekli teroristé do Gazy jako rukojmí. Část z nich zůstává i nadále v rukou Hamásu a dalších skupin, někteří z nich jsou po smrti, přiznal Izrael.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 10 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 10 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 10 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 16 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 16 hhodinami
Načítání...