Irsko představilo plán, který nechce použít. Má zmírnit dopady případného brexitu bez dohody

Irská vláda v pátek představila balíček opatření navržených pro zmírnění dopadu možného brexitu bez dohody, ačkoli doufá, že je nebude muset uplatnit. Evropská komise už má podle deníku Financial Times plán na pokračování vyjednávání s Londýnem po případném neřízeném brexitu. Vývoj kolem britského odchodu z Evropské unie budou vedle dalších otázek příští týden při pracovní schůzce probírat německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron.

Brexit bez dohody by zasáhl Irsko mnohem výrazněji než další země EU. Pro zmírnění potenciálních dopadů připravila vláda v Dublinu rozsáhlý zákon.

Zajistil by v případě brexitu bez dohody po 29. březnu dostupnost nejdůležitějších služeb a produktů, jako je zdravotnická péče či přeshraniční autobusová doprava. Vláda chce také umožnit pokračování společných grantových programů s Británií a navrhuje řadu nástrojů na pomoc podnikům.

„Nemůžeme vyvážit všechny škody, které napáchá (brexit bez dohody), ale děláme, co můžeme,“ řekl irský ministr zahraničí Simon Coveney. Irsko podle něj čelí potenciálnímu „stavu nouze“, a doufá proto, že připravovaná opatření nebudou nakonec potřeba. Rovněž vyjádřil naději, že i při brexitu bez dohody by bylo možné zabránit hraničním kontrolám skrze „regulační sladění, pakliže by žádný jiný mechanismus nefungoval“.

Právě vznik fyzických hraničních kontrol vzbuzuje největší obavy. Křehký mír v Severním Irsku se na konci minulého století podařilo vybudovat hlavně díky odstranění hranice mezi částí Spojeného království na severu a republikou Irsko na jihu.

Irsko představilo plán pro zmírnění dopadu brexitu bez dohody (zdroj: ČT24)

O brexitu bude jednat i Merkelová s Macronem

Krizové plány Bruselu pro neřízený brexit podle Financial Times (FT) předvídají i pokračování vyjednávání s Londýnem. „Jestliže Británie příští měsíc odejde z EU bez dohody, unijní vyjednavači pro brexit s rozhovory neskončí, nýbrž nastaví odpočet k novému termínu 18. dubna,“ napsal list.

Toto datum je prý v plánech Evropské komise uvedeno jako termín, do kterého by musela Británie potvrdit čistý příspěvek sedmi miliard eur (180 miliard korun) do unijního rozpočtu pro letošní rok. „Po 20 dnech pravděpodobného chaosu v přístavech, supermarketech a na hranicích bude tento termín pro Británii šancí na odvrácení dlouhodobější roztržky se svým největším obchodním partnerem, pakliže bude ochotna zaplatit,“ popisuje FT.

Podle deníku by neřízený britský odchod z EU odstartoval velmi dramatickou fázi vyjednávání, v níž by bylo cílem Unie přimět Británii k přijetí základních pilířů aktuální „rozvodové“ dohody, tedy příspěvků ve výši 45 miliard eur (přes 1,1 bilionu korun) a takzvané irské pojistky.

„Britové budou zpět u vyjednávacího stolu do pár týdnů. My řekneme: Ano, jistě, pojďme se bavit o budoucnosti. Ale nejdříve tady máte pojistku a finanční vyrovnání,“ citoval FT nejmenovaného „vysoce postaveného unijního činitele přímo zapojeného do prací na brexitu“.

Odchod Británie z EU bude na pořadu dne také příští středu v Paříži, kam přijede na pracovní setkání s prezidentem Macronem německá kancléřka. Do plánovaného data brexitu bude v tu chvíli zbývat přibližně měsíc.