Palestinské teroristické hnutí Hamás až do odvolání odkládá propuštění dalších izraelských rukojmí výměnou za palestinské vězně, původně plánované na tuto sobotu. Oznámil to mluvčí teroristické organizace Abú Ubajdá s odůvodněním, že Izrael podle nich nedodržuje podmínky dohody o příměří, které v Pásmu Gazy platí od 19. ledna. Podle Izraele naopak porušil dohodu o příměří odkladem propuštění rukojmí Hamás. Zprostředkovatelé dohody o příměří se bojí, že hrozí její kolaps.
Hamás odkládá propuštění rukojmí, podle Izraele porušil dohodu o příměří
Izraelský ministr obrany Jisra'el Kac reagoval na krok Hamásu prohlášením, že oznámení teroristické organizace se rovná porušení dohody o klidu zbraní a že pověřil armádu v Pásmu Gazy, aby byla uvedena do stavu nejvyšší pohotovosti.
„Propuštění vězňů, které bylo naplánováno na příští sobotu, 15. února 2025, bylo odloženo až do odvolání, dokud okupace (Izrael) nesplní své závazky“ plynoucí z dohody o příměří, uvedl v prohlášení mluvčí brigád Kasám Abú Ubajdá. Izrael podle něj v posledních třech týdnech, kdy je dohoda v platnosti, zdržoval návrat vysídlených obyvatel na sever Pásma Gazy, útočil na Palestince střelbou i dělostřeleckými granáty a bránil volnému přísunu humanitární pomoci.
Hamás nepropustí žádné další rukojmí, dokud Izrael dohodu „nezačne dodržovat a nevynahradí poslední týdny,“ dodal Ubajdá.
Nejmenovaný izraelský představitel agentuře Reuters řekl, že premiér Benjamin Netanjahu nyní vede bezpečnostní konzultace. V úterý ráno se pak podle něj sejde bezpečnostní kabinet, složený z ministrů silových resortů. Izraelská armáda ještě v pondělí večer oznámila, že zvýšila stupeň pohotovosti. Obranu země posílí další jednotky.
Poslední propuštění byli ve špatném stavu
Hamás dosud pustil domů šestnáct zadržovaných Izraelců výměnou za stovky palestinských vězňů a nad rámec dohody také pět unesených Thajců. Zatím poslední trojici mužů propustili teroristé o víkendu, všechny tři ve špatném zdravotním stavu.
Izrael a Hamás musí zajistit lidské zacházení se všemi, kteří jsou v jejich rukou, včetně toho, aby nebyli vystaveni mučení a týrání, uvedl v prohlášení mluvčí kanceláře OSN pro lidská práva Thameen Al-Kheetan.
„Záběry o víkendu propuštěných izraelských rukojmí, které jsme viděli, poukazují na známky špatného zacházení a vážné podvýživy, což odráží velmi zoufalé podmínky, jimž byli v Gaze vystaveni,“ sdělil mluvčí a dodal, že také vzhled palestinských vězňů poukazuje na těžké podmínky, v nichž byli drženi, aniž by je nějak specifikoval.
„Také jsme silně znepokojeni veřejným defilováním rukojmí propouštěných Hamásem v Gaze, včetně jejich prohlášení učiněných pod zjevným nátlakem,“ uvedl Al-Kheetan s odkazem na Hamásem zrežírovanou předávací ceremonii, při níž propouštění rukojmí před zástupy civilistů a maskovaných ozbrojenců odříkávali proslovy. „Opakujeme, že braní rukojmí je zločin,“ uvedl Al-Kheetan a vyzval k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění všech rukojmí.
Obavy z kolapsu dohody o příměří
Příměří, které podle dohody v první fázi počítá s klidem zbraní na 42 dní a propuštěním celkem 33 izraelských rukojmí, se v posledních třech týdnech převážně dařilo udržovat, ačkoli při několika incidentech umírali Palestinci pod izraelskou střelbou. Tok humanitární pomoci na izolované a válkou zdevastované palestinské území se od uzavření klidu zbraní podle humanitárních agentur zvýšil.
Zprostředkovatelé dohody o příměří mezi Izraelem a Hamásem se však nyní obávají, že hrozí její kolaps, řekly agentuře Reuters dva zdroje z egyptských bezpečnostních kruhů.
Zástupci Hamásu zprostředkovatelům řekli, že vzhledem k plánům amerického prezidenta Donalda Trumpa na odsun Palestinců z Pásma Gazy už neplatí záruky ze strany Spojených států. Zprostředkovatelé tak odložili další jednání, dokud neobdrží od Washingtonu jasný signál o úmyslu pokračovat v dohodě, uvedly zdroje Reuters.
„Hamás si je vědom toho, že disponuje ze svého pohledu obrovskou výhodou – lidskými bytostmi, které zadržuje a které Izraelci vehementně chtějí zpátky. Hamás ví, že si může říct o cenu, a dokonce tu cenu může zvyšovat, může si klást požadavky. Snaží se vyvolávat dojem, že je ochoten jít až na dřeň, tedy ke kolapsu příměří,“ podotkl blízkovýchodní zpravodaj ČT David Borek.
Hamás už dříve obviňoval Izrael, že brzdí přísun pomoci do Gazy, jehož výrazné navýšení bylo jednou z klíčových podmínek první fáze příměří. Izrael to odmítá a naopak Hamás viní, že nedodržuje domluvené pořadí, v jakém mají být rukojmí propouštěna, a že během předávek rukojmí pracovníkům Červeného kříže s nimi inscenuje ponižující veřejná vystoupení před davy lidí.