Europoslanci přijali předpis, který má Unii chránit před ekonomickým vydíráním

Evropský parlament na svém jednání ve Štrasburku odhlasoval předpis, jehož cílem je zabránit hospodářskému vydírání nebo zastrašování EU či členských států zahraničními aktéry. Nová opatření mají umožnit sedmadvacítce na takové nekalé praktiky účinně a rychle reagovat. Europoslanci se věnovali také polské aféře s udílením víz.

Nástroj, který má zabránit cizím zemím v hospodářském vydírání EU, na plénu podpořilo 578 europoslanců, 24 bylo proti a 19 se zdrželo.

„Doba, kdy jsme všichni hráli podle stejných pravidel, skončila… nyní máme roztříštěný stav globalizace, kde různé země mají různé zájmy a nehrají podle spravedlivých pravidel,“ zdůvodnil v pondělní rozpravě zpravodaj návrhu Bernd Lange. „Potřebujeme obranná opatření, která zajistí, že budeme moci hájit své ekonomické zájmy,“ dodal předseda výboru EP pro mezinárodní obchod.

  • Nový předpis počítá s tím, že se EU v případě zjištěného nátlaku pokusí s úřady daného státu navázat dialog. Pokud neuspěje, mohou následovat konkrétní protiopatření, například v podobě uvalení cel, omezení obchodní výměny či přístupu k veřejným zakázkám.

Je to vykuchané, soudí Gregorová

„Nástroj je mimo jiné přímou reakcí na čínský nátlak na Litvu v roce 2021, která se tehdy opovážila nazvat své tchajwanské velvyslanectví tchajwanským,“ uvedla česká europoslankyně za Piráty Markéta Gregorová, která je zpravodajkou zahraničního výboru k tomuto opatření. „Umožní nám jednat jako EU jednotně, rychleji a efektivněji v případě, že jeden z nás bude ekonomicky napaden,“ doplnila.

Zároveň si ale myslí, že nyní schválený předpis je oproti původnímu návrhu Evropské komise z konce roku 2021 „oslabený a vykuchaný“ Radou EU, tedy členskými zeměmi.

Na konečné podobě návrhu se státy Unie a europarlament dohodly letos v červnu. Po úterním rozhodnutí pléna Evropského parlamentu je ještě třeba závěrečný souhlas hlavních měst.

Europoslanci požadují vysvětlení kauzy kolem udílení polských víz

Na půdě Evropského parlamentu se v úterý projednával také polský byznys s cizineckými vízy. Europoslanci ve Štrasburku debatovali o aféře kolem prodeje pracovních povolení migrantům z Asie a Afriky, a to ve zrychleném režimu a bez řádné kontroly. 

Současné vedení Polska se přitom oficiálně staví do tvrdé protiimigrační pozice. Podle zjištění médií však polští úředníci jedno povolení k pobytu prodávali za pět tisíc dolarů (necelých 120 tisíc korun).

„Nechci, aby z Polska nekontrolovaně přicházeli migranti a my tu pak museli vést diskusi o naší azylové politice,“ prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Šéf polské diplomacie obvinil Berlín z vměšování do vnitřních záležitostí. Vysvětlení aféry ale požaduje i Evropská komise.

„Znamenalo by to porušení evropského práva. Konkrétně vízového kodexu Evropské unie. Žádáme vyjasnění toho, kolika víz se to týkalo, jaká to byla víza a na kterých konzulárních postech se to dělo,“ uvedl v úterý místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas.

Obvinění vyšetřuje protikorupční úřad. Vláda převážně mlčí. Zatím tak například není jasné, kolika víz se měly úplatky týkat.

10 minut
Horizont ČT24: Polsko-německý spor o víza
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sanchéz pozdě večer uvedl, že se v zemi podařilo obnovit dodávky elektřiny zhruba z padesáti procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 5 hhodinami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 5 hhodinami

Chci vidět trvalé příměří na Ukrajině a zastavení zabíjení, vzkázal Trump Kremlu

Americký prezident Donald Trump chce mezi Ruskem a napadenou Ukrajinou vidět trvalé příměří a zastavení zabíjení, uvedla mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Šéf Bílého domu tak reagoval na rozhodnutí ruského vládce Vladimira Putina zastavit boje během oslav výročí konce druhé světové války. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chce Rusko pouze klid na vojenskou přehlídku a návrh označil za „pokus o manipulaci“.
před 5 hhodinami

Kritický nedostatek jídla. Mezinárodní soud projednává izraelskou blokádu Gazy

Mezinárodní soud v Haagu v pondělí začal projednávat další stížnost na Izrael, a to kvůli blokádě, kterou armáda židovského státu uvalila na Pásmo Gazy téměř před šedesáti dny. Znamená to, že k více než dvěma milionům obyvatel tohoto území neproudí žádná humanitární pomoc. Pro řadu z nich začíná být nedostatek jídla kritický. OSN uvádí, že podvýživou trpí pětina z více než padesáti tisíc těhotných žen v Pásmu.
před 5 hhodinami

Šéf izraelské tajné služby viněný v souvislosti s útokem Hamásu odstoupí

Šéf izraelské vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronen Bar v pondělí večer oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Hodlá tak vyvodit osobní zodpovědnost za to, že tajná služba nedokázala včas varovat před útokem palestinského teroristického hnutí Hamás na jih Izraele 7. října 2023, informují izraelská média. O odvolání Bara přitom už od března usiluje vláda premiéra Benjamina Netanjahua.
před 6 hhodinami

Kanaďané rozhodují o složení nového parlamentu

Obyvatelé Kanady v předčasných volbách vybírají složení nového parlamentu. Největší šance na vítězství průzkumy přisuzují vládnoucím liberálům, přestože ještě před dvěma měsíci za opozičními konzervativci výrazně zaostávali. Pomohla jim obchodní válka i výhružky ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. Právě diplomacie a reakce na Trumpovu rétoriku o připojení Kanady k USA tak byly hlavním tématem pro favorita a současného premiéra Marka Carneyho. Jeho konzervativní soupeř Pierre Poilievre naopak přitáhne voliče, kteří chtějí zásadní změnu.
před 7 hhodinami
Načítání...