Čínské umělé inteligence se budou řídit socialistickými hodnotami, navrhuje vláda

Jak regulovat umělé inteligence, aby společnosti prospívaly a neškodily, řeší v současné době vlády po celém světě. Svůj plán teď představila i Čína, společně s vlastním chatbotem. Technologie má podle Pekingu dodržovat socialistické hodnoty.

Čínský technologický gigant Alibaba představil na začátku tohoto týdne svůj vlastní model takzvané generativní umělé inteligence (AI). Jde o stejnou technologii, na níž je postavený populární chatbot ChatGPT.

Když Alibaba demonstrovala schopnosti své AI, dokázal program podobné kousky jako jeho americký předchůdce – připravoval pozvánky, plánoval trasy výletů a radil nakupujícím, jaké typy make-upu si mají koupit. Společnost tento produkt nazvala Tongyi Qianwen neboli „pravda z tisíce otázek“.

První aplikací, kde se tento chatbot uplatní, bude DingTalk. Jde o čínskou obdobu oblíbeného komunikačního nástroje Slack, pomocí které si zaměstnanci firmy Alibaba posílají zprávy.  Měli by ho zde využívat pro shrnutí poznámek ze schůzek, psaní e-mailů a přípravu obchodních návrhů. Později bude tato umělá inteligence zakomponována do hlasového asistenta společnosti Alibaba Tmall Genie.

Tato technologie „přinese velké změny do způsobu, jakým vyrábíme, jakým pracujeme a jak žijeme“, řekl na živě přenášené akci generální ředitel Daniel Zhang. Jeho firma plánuje, že umělou inteligenci nabídne i svým klientům, aby mohli model využívat podle svých potřeb.

Současně s představením čínské AI vláda v Pekingu zveřejnila pravidla, která popisují, jak by měly být služby takových generativních umělých inteligencí kontrolovány, řízeny a rozvíjeny.

Stranická linie

V novém návrhu pravidel zveřejněném Čínskou správou kyberprostoru se uvádí, že země podporuje inovace a popularizaci této technologie. Nicméně obsah, který takto vzniká, musí dodržovat „základní socialistické hodnoty“ a také všechny zákony o bezpečnosti dat a ochraně osobních údajů, stanovil regulátor.

Součástí právních úprav mají být kontrolní mechanismy, které by v případě přijetí zavázaly čínské společnosti využívající umělou inteligenci k tomu, aby zajistily, že jejich služby nebudou vytvářet obsah, který by mohl narušit společenský řád nebo podvrátit státní moc.

Zatím neschválená pravidla navrhují, že ti, kdo je poruší, mohou dostat vysoké pokuty a být trestně stíhání. Veřejnost i experti v oboru se k těmto návrhům mohou vyjádřit do 10. května.  

Nejznámější AI na světě, ChatGPT, zatím v Číně nemohla oficiálně fungovat, společnost totiž například uživatelům z Ruska, Saúdské Arábie a právě Číny zablokovala přístup.

Svět reaguje na AI

Čína se snaží pravidla pro umělé inteligence stanovit v době, kdy se k této technologii začínají stavět vlády po celém světě. Hledají způsoby, jak ji co nejlépe regulovat, mezi experty totiž přibývá obav ohledně etických důsledků AI, ale i vlivu na národní bezpečnost, zaměstnanost a vzdělávání.

Například Itálie dočasně zakázala celou technologii ChatGPT vyvinutou společností OpenAI podporovanou Microsoftem. Právě ona a její někdy neuvěřitelné schopnosti podnítily další technologické giganty, aby sami vyvíjely nebo rozvíjely podobné produkty.

Mezinárodní skupina odborníků na umělou inteligenci vyzvala k půlroční pauze ve vývoji systémů výkonnějších, než je nově spuštěný GPT-4 společnosti OpenAI. Obávají se potenciálních existenciálních rizik pro lidskou společnost, které mohou umělé inteligence přinést.

Nad regulací přemýšlí i Washington

Americká vláda se zatím k tomuto technologickému fenoménu příliš nevyjadřovala, ale podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) se na to připravuje. Podle zdrojů těchto novin mezi členy Bidenovy administrativy rostou obavy z možného využití umělé inteligence k páchání trestné činnosti a šíření dezinformací, například v budoucích volbách.

„Bidenova administrativa začala zkoumat, jestli je třeba zavést kontrolu nástrojů umělé inteligence, jako je ChatGPT, vzhledem k rostoucím obavám, že by tato technologie mohla být využívána k diskriminaci nebo šíření škodlivých informací. Jako první krok k případné regulaci ministerstvo obchodu v úterý zveřejnilo oficiální žádost o vyjádření k takzvaným opatřením odpovědnosti, včetně toho, jestli by potenciálně rizikové nové modely umělé inteligence měly před zveřejněním projít certifikačním procesem,“ uvedl WSJ

Bílý dům se podle něj obává zejména rychlosti změn. ChatGPT údajně dosáhl sta milionů uživatelů rychleji než jakákoli předchozí spotřebitelská aplikace. 

„Je úžasné vidět, co tyto nástroje dokážou, přestože jsou zatím vlastně ještě v plenkách,“ řekl Alan Davidson, který vede Národní telekomunikační a informační úřad, agenturu ministerstva obchodu, která žádost o vyjádření zveřejnila. „Víme, že musíme zavést určité ochranné prvky, abychom se ujistili, že jsou používány zodpovědně.“

Připomínky k tomuto návrhu budou podobně jaké v Číně lidé posílat dalších 60 dnů. Budou pak vyžity k formulaci doporučení pro tvůrce pravidel, jak přistupovat k umělé inteligenci, dodal Davidson.

Načítání...