Duncovová nesmí kandidovat v ruských prezidentských volbách

3 minuty
Události: Kandidáti v ruských prezidentských volbách
Zdroj: ČT24

Ruská opoziční novinářka Jekatěrina Duncovová nesmí v březnu kandidovat v prezidentských volbách. Rozhodnutí ústřední volební komise potvrdil Nejvyšší soud. Čistě symbolicky zůstávají v cestě Vladimira Putina k dalším šesti letům v čele Ruska už jen dva kandidáti. A jeden z toho je už teď ve vězení.

Moc šancí, že by byla prezidentkou, Jekatěrina Duncovová neměla. Přesto to chtěla zkusit jako nezávislá kandidátka s heslem: Vrátíme zemi budoucnost. Ústřední volební komise ale její žádost o registraci zamítla s tím, že obsahovala řadu chyb.

„Věřím, že se nesmíme vzdávat, okolnosti nás nezastaví. Hnutí, které se zrodilo, musíme zachovat,“ sděluje Duncovová.

Bývalá regionální novinářka a zastupitelka města Ržev chce založit stranu, která bude hlasem mladých proti válce na Ukrajině a izolaci země a která bude pro demokratické reformy, podporu menšin nebo propuštění politických vězňů, jako je Alexej Navalnyj. Matku tří dětí už proto vyslýchali vyšetřovatelé ruské prokuratury.

„Lidé mohou jen velmi složitě vyjádřit svůj názor veřejně. A to je špatně. Tak to nemá být. Lidé nemají být ve vězení jenom za to, co říkají,“ míní Duncovová.

Politiku Putina prý podporuje většina Rusů

Už v červenci oznámil svoji kandidaturu na ruského prezidenta Boris Naděždin. Ten má částečné zkušenosti z vysoké politiky, několik let byl poslancem Státní dumy. „Putin vede Rusko do slepé uličky. Jeho politika, jeho kurs. A speciální vojenská operace přetrhla naše vztahy s Evropou. Rozhodl jsem se tomu postavit,” říká Naděždin.

Borise Naděždina a Jekatěrinu Duncovovou teď zcela ignorují prokremelská média, nemluvě o státní televizi. Na kameru Naděždin naposledy mluvil v květnu. „Řekl jsem tehdy znamenitou frázi, že je potřeba vybrat jiného prezidenta, skončit tuto ukrajinskou historii a obnovit normální vztahy s evropskými zeměmi. Od konce května už mě do ruské televize nepustili,” uvádí.

Dalším vyzyvatelem současného ruského prezidenta je bývalý velitel proruských sil na Ukrajině Igor Girkin, kterého nizozemský soud loni v listopadu odsoudil na doživotí kvůli podílu na vraždě 298 lidí na palubě malajsijského letadla sestřeleného v létě 2014 nad východní Ukrajinou. Moskva odsouzené v případu letu MH17 odmítla vydat. V Rusku je ale Girkin kvůli kritice Putina ve vazbě za podněcování extremismu.

Páté vítězství Vladimira Putina v březnových volbách v Rusku je téměř jisté. Politiku současného prezidenta včetně války na Ukrajině i podle nezávislých průzkumů podporuje většina Rusů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V albánských parlamentních volbách vede podle průběžných výsledků premiér Rama

Albánský premiér Edi Rama zřejmě směřuje k volebnímu vítězství. Po sečtení zhruba čtyřiceti procent okrsků má jeho Socialistická strana 53 procent hlasů odevzdaných v nedělních parlamentních volbách, píší odpoledne místní média. Sčítání hlasů, z nichž mnohé jsou ze zahraničí, by mohlo trvat zhruba dva dny. Demokratická strana exprezidenta Saliho Berishi a její spojenci dostali podle průběžných výsledků 34 procent hlasů.
13:26Aktualizovánopřed 1 mminutou

Čína a USA omezují výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
09:51Aktualizovánopřed 10 mminutami

Moskva a Minsk se snaží pseudohistorií rozeštvat Litevce a Bělorusy, varuje Vilnius

Litevská civilní zpravodajská služba VSD upozornila, že ruští a běloruští agenti se v Litvě snaží podněcovat násilí vůči běloruským exulantům. Cílem je podle ní šířit nedůvěru a vzájemně obyvatele rozeštvat. Není to přitom poprvé, co se takové obvinění objevuje. V centru diskreditačních snah Moskvy a Běloruska stojí teorie takzvaného litvinismu, respektive jeho radikální pseudohistorické formy.
před 1 hhodinou

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
před 1 hhodinou

„Návrhy na příměří jsou ignorovány“. Rusko na Ukrajinu dál útočí

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 108 drony, z toho pětapadesát zneškodnila protivzdušná obrana, oznámilo v pondělí ráno ukrajinské letectvo. Zničeno bylo také dalších asi třicet dronů, které sloužily jako návnada pro systémy protivzdušné obrany. Ukrajina v sobotu spolu s klíčovými evropskými zeměmi nabídla Rusku bezpodmínečné třicetidenní příměří, které mohlo platit od pondělí. Podle serveru Meduza však Rusko poslalo na Ukrajinu stejný počet dronů jako o den dříve.
08:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump chce masivně srazit ceny léků na předpis

Americký prezident Donald Trump v pondělí podepíše exekutivní příkaz, který podle něj „téměř okamžitě“ sníží ceny léků na předpis ve Spojených státech na úroveň, jaká se platí v jiných vyspělých zemích. Tvrdí, že by mělo jít o pokles ceny o třicet až osmdesát procent. Trump to oznámil v neděli pozdě večer místního času (v noci na pondělí SELČ) na sociální síti. V následném příspěvku oznámil, že ceny léků budou sníženy o 59 procent. Neupřesnil však, zda má na mysli léky na předpis.
05:57Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
před 3 hhodinami

KLDR pytlačí a pašuje ohrožená zvířata, některá už vyhubila

Severokorejská vláda se silně podílí na neudržitelném a nezákonném obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který zahrnuje i druhy chráněné vlastními zákony. Představuje tak hrozbu pro obnovu biologické rozmanitosti v regionu, uvádí nová studie vědců z Londýna.
před 4 hhodinami
Načítání...