Do Číny dorazila velká delegace z Ruska, snaží se posílit ekonomické vazby

Do Číny přicestovala početná delegace z Ruska vedená tamním premiérem Michailem Mišustinem. Výpravy se účastní i řada podnikatelů včetně těch, kteří jsou kvůli agresi Moskvy vůči Ukrajině na západních sankčních seznamech. Mišustin v úvodu cesty navštívil obchodní fórum, na programu má i schůzku s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Zpravodajka ČT v Číně Barbora Šámalová upozornila, že návštěva je důležitá především pro Rusko. „Je poměrně zajímavé, že čínské úřady o výpravě s předstihem neinformovaly. Také zprávy v čínských státních médiích jsou velmi strohé a kusé,“ popsala.

Aktuální jednání s podnikateli na ekonomickém fóru v Šanghaji probíhají za zavřenými dveřmi, což dokládá snahu čínských byznysmenů, kteří se scházejí se sankcionovanými ruskými oligarchy, aby při tom nebyli vidět.

Premiér Mišustin už řekl, že očekává, že obchod mezi oběma zeměmi letos poroste a že by mohl dosáhnout objemu 200 miliard dolarů (téměř 4,4 bilionu korun). Dodal, že Moskva je připravená Číně dodávat zemědělské produkty, jednání se ovšem vedou i v oblasti energetiky.

Ekonomická spolupráce Moskvy a Pekingu se aktuálně zintenzivňuje, podle Šámalové je výhodná především pro Čínu, které umožňuje levně kupovat ropu či plyn. Zájem ale má i o kovy či dřevo. Podle Pekingem nedávno zveřejněných údajů dosáhl obchod mezi oběma zeměmi v prvním čtvrtletí zhruba 54 miliard dolarů (bezmála 1,2 bilionu korun), což představuje nárůst o téměř 40 procent v porovnání se stejným časovým obdobím loni.

Agentura Reuters v úterý odpoledne s odkazem na čínská státní média informovala, že tamní premiér Li Čchiang v dopise adresovaném čínsko-ruskému obchodnímu fóru napsal, že země je připravena nadále rozšiřovat ekonomické a obchodní vztahy s Ruskem.

Čínské firmy hledají skuliny v sankcích

Zpravodajka konstatovala, že Čína pomáhá udržet Rusko ekonomicky při životě. „Čínské státní podniky (západní) sankce v zásadě dodržují, aby se samy nedostaly do problémů, ale využívají všechny skuliny,“ uvedla zpravodajka. Například velké čínské banky převedly obchodování s Moskvou na regionální peněžní ústavy, které nejsou na mezinárodní scéně aktivní, a západní sankce se jich tak vůbec nedotýkají.

Že Čína od Ruska nakupuje, také zajišťuje, že Kremlu nevyschly peníze, které potřebuje k vedení útočné války proti Ukrajině. Peking také dodává Moskvě takzvané duální technologie, které mají využití mírové i válečné – jde například o drony, kterými ruská armáda monitoruje pohyb ukrajinských sil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael rozšíří vojenskou operaci v Gaze, chystá rozsáhlou evakuaci obyvatel

Izraelský ministr obrany Jisra´el Kac ve středu oznámil velké rozšíření vojenské operace v Pásmu Gazy. Bude provedena rozsáhlá evakuace obyvatelstva z oblastí bojů, uvedl ministr podle agentury Reuters.
před 22 mminutami

Od dubna lze cestovat do Británie pouze s elektronickou aplikací ETA

Od středy druhého dubna se musí čeští turisté mířící do Velké Británie před cestou nově elektronicky zaregistrovat. Takzvaná ETA je povinná pro všechny, včetně kojenců. Registrace stojí deset liber, zhruba 300 korun.
31. 3. 2025Aktualizovánopřed 26 mminutami

Soudkyní nejvyššího soudu Wisconsinu bude kandidátka podporovaná demokraty

Občané v americkém státě Wisconsin v úterý zvolili soudkyní nejvyššího soudu tohoto státu na severu USA Susan Crawfordovou, kterou podporovali demokraté. Podle agentury AP tak byla zajištěna liberální většina soudu na nejméně další tři roky. Hlasování bylo prvním volebním testem pro novou administrativu republikánského prezidenta Donalda Trumpa, který osobně podpořil protikandidáta Crawfordové Brada Schimela.
05:54Aktualizovánopřed 28 mminutami

Přes 25 hodin. Senátor USA řečnil rekordně dlouho, tepal Trumpovu administrativu

Zákonodárce za demokraty Cory Booker měl od pondělí do úterý tamního času nejdelší projev v dějinách amerického Senátu. Řeč nakonec trvala 25 hodin a pět minut a byla namířena proti politice republikánského prezidenta Donalda Trumpa, informovaly v noci na středu tiskové agentury.
06:27Aktualizovánopřed 29 mminutami

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 9 hhodinami

V izraelském vězení zemřel mladistvý Palestinec. Okolnosti jsou nejasné

V izraelském vězení zemřel po půl roce zadržování sedmnáctiletý Walíd Ahmad. Oficiálně nebyl z ničeho obviněn. Okolnosti smrti z minulého víkendu stále nejsou jasné. Ve vazbě již zemřelo třiašedesát zadržených Palestinců, Walíd Ahmad byl prvním mladistvým. Podle rodiny byl před zatčením zdravý.
před 10 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...