Další Trumpův exporadce zadržen. Roger Stone čelí obvinění ze lhaní a ovlivňování svědka

Americká policie zadržela exporadce prezidenta Donalda Trumpa. Celkem čelí Roger Stone sedmi obviněním včetně maření vyšetřování, lhaní výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb a ovlivňování svědka. Oznámil to úřad zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který objasňuje ruskou roli v amerických prezidentských volbách. Podle Trumpovy mluvčí Stoneova obvinění nijak nesouvisejí s Bílým domem ani s prezidentem.

Stonea před svítáním zadrželo v dramatické operaci komando policejních těžkooděnců, kteří se zbraněmi a přístroji pro noční vidění obklíčili jeho dům. Zadrženého muže vyvedli do policejního vozu v pyžamu. Podle znalců americké policejní praxe jsou podobné operace vyhrazeny případům, kdy hrozí ozbrojený odpor zadržovaného nebo nebezpečí, že zničí důležité dokumenty.

Stone stanul před soudem ve floridském Fort Lauderdale, který ho nakonec propustil na svobodu na kauci čtvrt milionu dolarů (přes 5,6 milionu korun) a až do dalšího  jednání mu zakázal vycestovat z USA.

Stone dal prostřednictvím svého právníka najevo, že obvinění se bude vehementně bránit. Advokát Grant Smith řekl agentuře Reuters, že Stone, obviněný mimo jiné ze lhaní kongresovému výboru, jen poslancům „zapomněl říct cosi nepodstatného“.

Poradce podle vyšetřovatelů tajně spolupracoval s Assangem

Stone podle vyšetřovatelů tajně spolupracoval se zakladatelem serveru WikiLeaks Julianem Assangem a předem věděl o ukradení a zveřejnění e-mailů Johna Podesty, někdejšího šéfa volebního týmu neúspěšné demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové. Masivní soubor elektronické pošty měl Clintonovou před volbami poškodit a zvýšit Trumpovy šance na zvolení.

V obvinění Stonea podle amerických médií stojí, že čelný představitel Trumpova volebního týmu v říjnu 2016 u Stonea zjišťoval, kdy investigativní server WikiLeaks vypustí další várku e-mailů poškozujících volební šance Clintonové.

Osobou kontaktující Stonea byl podle agentury Reuters tehdejší šéf Trumpova volebního týmu a pozdější bezpečnostní poradce Bílého domu Steve Bannon. Stone mu prý řekl, že WikiLeaks zveřejní „další soubory e-mailů každý následující týden“. 

„Obvinění vznesená proti panu Stoneovi nemají žádnou souvislost s prezidentem a ani s Bílým domem,“ řekla CNN mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. „Prezident neudělal nic špatného,“ dodala.

E-maily ukradli lidé řízení Moskvou, tvrdí americké tajné služby

Za krádeží a zveřejněním e-mailů podle amerických tajných služeb stojí ruská rozvědka nebo hackeři, jejichž činnost Moskva řídí. Pokud by Stone o chystaném zveřejnění předem věděl, mohlo by to znamenat, že měl na ruské iniciátory kampaně spojení. Žádné důkazy podporující tuto teorii ale známy nejsou.

Sám Stone, který během voleb patřil k Trumpovým neformálním poradcům, v minulosti opakovaně odmítl, že by během voleb byl ve spojení s Rusy. Uznal ale, že během kampaně zacházel do krajnosti, ovšem údajně vždy v mezích zákona.

Elektronickou poštu, která patřila Podestovi a dalším činitelům Demokratické strany, zveřejnil hacker či hackerské uskupení pod názvem Guccifer 2.0. S Gucciferem 2.0 si Stone na Twitteru vyměnil několik vzkazů, v nichž mu hacker nabídl, že by mu mohl být nápomocný. Tento návrh ale Trumpův důvěrník očividně nepřijal.

Americké tajné služby podle CNN předpokládají, že Guccifer 2.0 je jedním z kanálů, které Rusko k ovlivnění voleb ve Spojených státech využilo. Moskva ale důrazně odmítá, že by do kampaně v USA jakkoli zasahovala.

Šiřitel konspiračních teorií s Nixonem na zádech

Stone je mezi konzervativními politiky v New Yorku a Washingtonu dlouhá léta známou osobou. Sám se označuje za „agenta provokatéra“ americké pravice. Politickou kariéru zahájil milovník a šiřitel konspiračních teorií v roce 1972, na zádech má podle Reuters vytetovanou tvář bývalého republikánského prezidenta Richarda Nixona.

Zadržení svého bývalého spojence komentoval na Twitteru prezident Trump. Napsal, že vyšetřování údajného ruského vlivu na americké volby je „největší hon na čarodějnice“ v historii USA.

Problémy mají i další Trumpovi lidé

Stone je šestou osobou z nejbližšího okolí prezidenta, kterou tým zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera obvinil. Celkově už bylo obviněno 35 lidí včetně 12 příslušníků ruských tajných služeb a 13 dalších Rusů, kteří se údajně pokoušeli ovlivnit v roce 2016 americké prezidentské volby.

Policie se už dříve zaměřila i na Trumpova bývalého bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se přiznal, že lhal vyšetřovatelům FBI o svých stycích s Ruskem. Nakonec ale poskytl vyšetřovatelům kauzy údajné ruské koordinace s Trumpovým volebním týmem zásadní pomoc, a tak žádá o podmíněný trest a veřejně prospěšné práce. Verdikt zatím nepadl.

Problémy má rovněž bývalý šéf Trumpova volebního štábu Paul Manafort. Zvláštní vyšetřovatel Mueller ho obvinil, že lhal vyšetřovatelům FBI, čímž porušil předchozí dohodu a hrozí mu delší trest ve vězení a možná i další obvinění. List The Guardian také uvedl, že Manafort se několikrát tajně sešel s Assangem, což Trumpův bývalý spolupracovník popřel.