Sousloví „Hillary a její e-maily“ bylo těsně před volbami v listopadu 2016 jedním z nejčastějších sloganů Donalda Trumpa a jeho štábu. Dokonale zapadalo do příběhu o „křivé Hillary“, který republikáni používali jako jednu ze strategií kampaně. Dokreslovalo obrázek nezodpovědné političky, která si lehkovážně zahrává s bezpečností Spojených států.
Trumpův tým dokázal využít i konec kauzy, kdy FBI oznámila, že Clintonovou stíhat nebude. Podal ho tak, že zkorumpovaný systém chrání svou elitní představitelku před spravedlností. Podařilo se mu ovládnout s tímto tématem mediální prostor, což mu pomohlo ve vyrovnaném volebním souboji.
Celá kauza má kořeny v letech 2009 až 2013, kdy Clintonová působila jako ministryně zahraničí. V této funkci odeslala 110 pracovních e-mailů s tajnými informacemi ze soukromé schránky. FBI ji kvůli tomu vyšetřovala už na začátku volebního roku 2016. V červenci oznámila, že přestože politička byla „velmi neopatrná“, nedoporučuje její stíhání. V e-mailech prý nebylo nic, co by mohlo zemi ohrožovat.
Comey se stal terčem kritiky amerických liberálů, že ovlivnil volby. Sám však tuto interpretaci vždy odmítal s tím, že nemohl tak závažnou informaci zatajit jen proto, že se týkala prezidentské kandidátky.
Po vítězství Donalda Trumpa zůstal Comey v čele FBI už jen pár měsíců. Nový prezident ho odvolal v květnu 2017. Objevily se spekulace, že důvodem bylo vyšetřování lidí kolem hlavy státu a údajných zásahů Ruska do prezidentských voleb. Kritici Comeyho se tak nakonec stali kritiky jeho odvolání.