USA vyšetřují únik informací o chystané izraelské odvetě proti Íránu

Americkým tajným službám podle televize CNN unikly informace o plánech Izraele na odvetný úder proti Íránu kvůli útokům z 1. října. Zdroje této stanice únik hodnotí jako velmi znepokojivý. Jednou z uniklých informací je to, že Izrael vlastní jaderné zbraně, což v minulosti nikdy nepřiznal. Předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson pro CNN uvedl, že USA již neoprávněné zveřejnění dvou přísně tajných dokumentů vyšetřují.

Dokumenty zřejmě připravily americká Národní agentura pro geoprostorové zpravodajství (NGA) a Národní bezpečnostní agentura (NSA). Po internetu začaly kolovat v pátek poté, co je na Telegramu zveřejnil proíránský účet pod názvem „Middle East Spectator“, píše CNN. Jsou označeny jako přísně tajné a mají označení, podle kterého je mají vidět pouze Spojené státy a jejich spojenci z Aliance „Pět očí“ – Austrálie, Kanada, Nový Zéland a Spojené království.

Na základě satelitních snímků z 15. a 16. října dokumenty popisují manévry a cvičení izraelského letectva a námořnictva a přesuny munice za účelem úderu na Írán v odvetě za jeho útok z 1. října. Informace rovněž naznačují, že má Izrael jaderné zbraně. V dokumentu se uvádí, že USA nezaznamenaly žádné náznaky, že by je Izrael plánoval proti Íránu použít.

Johnson, šéf dolní komory Kongresu, na dotaz CNN ohledně úniku dokumentů řekl, že probíhá vyšetřování, o němž bude informován během několika hodin. „Pozorně to sledujeme,“ dodal.

„V dokumentech není konkrétní plán ani datum, kdy by měl odvetný útok proti Íránu být proveden. Je v nich analýza satelitních snímků pohybu izraelského letectva a další techniky, jsou v nich detaily různých manévrů a typů použitých zbraní,“ doplňuje zpravodaj ČT na Blízkém východě Václav Černohorský.

K úniku dochází v extrémně citlivé době, proto je tak důležitý, vysvětluje Černohorský. „Izrael připravuje odvetu na nedávný íránský útok a tyto informace mohou přípravy kompromitovat. Samozřejmě mohou i ovlivnit vztahy mezi Izraelem a USA,“ poznamenal zpravodaj.

Záměrný únik či hackerský útok

Jeden z nejmenovaných amerických představitelů uvedl, že se pátrá po tom, kdo měl k dokumentům přístup. Podle něj je únik „hluboce znepokojující“. „Pokud je pravda, že unikly izraelské taktické plány na odpověď na íránský útok z 1. října, je to vážné narušení,“ řekl bývalý náměstek ministra obrany pro Blízký východ Mick Mulroy.

Zpravodaj Václav Černohorský o dění na Blízkém východě (zdroj: ČT24)

Dodal, že „budoucí spolupráce USA a Izraele by mohly být ohroženy. Důvěra je klíčovou složkou vzájemných vztahů a v závislosti na tom, jakým způsobem došlo k úniku informací, by mohla být narušena“. Zpravodaj Černohorský s odkazem na slova předsedy americké Sněmovny reprezentantů Mike Johnsona informoval, že se únikem budou zabývat i američtí politici.

Podle jednoho ze tří nejmenovaných amerických představitelů, s nimiž hovořila agentura AP, vyšetřování zkoumá, jak se dokumenty dostaly na veřejnost. A to včetně toho, zda šlo o záměrný únik způsobený členem americké zpravodajské komunity, nebo zda byly získány jiným způsobem, například hackerským útokem – a zda nebyly ohroženy i další zpravodajské informace. Vyšetřovatelé se také snaží zjistit, kdo měl k dokumentům před jejich zveřejněním přístup.

Spojené státy jsou již nyní v pohotovosti před íránskými hackerskými kampaněmi – americké zpravodajské služby v srpnu uvedly, že Írán se naboural do dokumentů patřících kampani Donalda Trumpa.

S informací o úniku přišel jako první americký server Axios. „Únik informací by mohl být pokusem o narušení izraelské operace,“ napsal. Agentura AP uvedla, že jeden ze dvou zveřejněných dokumentů se nápadně podobá jinému materiálu NGA, který dříve vyzradil příslušník letecké složky americké Národní gardy Jack Teixeira. Ten se letos v březnu přiznal, že vynesl na veřejnost přísně tajné vojenské dokumenty o ruské válce na Ukrajině a další tajné informace týkající se národní bezpečnosti USA.