USA vyšetřují únik informací o chystané izraelské odvetě proti Íránu

Americkým tajným službám podle televize CNN unikly informace o plánech Izraele na odvetný úder proti Íránu kvůli útokům z 1. října. Zdroje této stanice únik hodnotí jako velmi znepokojivý. Jednou z uniklých informací je to, že Izrael vlastní jaderné zbraně, což v minulosti nikdy nepřiznal. Předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson pro CNN uvedl, že USA již neoprávněné zveřejnění dvou přísně tajných dokumentů vyšetřují.

Dokumenty zřejmě připravily americká Národní agentura pro geoprostorové zpravodajství (NGA) a Národní bezpečnostní agentura (NSA). Po internetu začaly kolovat v pátek poté, co je na Telegramu zveřejnil proíránský účet pod názvem „Middle East Spectator“, píše CNN. Jsou označeny jako přísně tajné a mají označení, podle kterého je mají vidět pouze Spojené státy a jejich spojenci z Aliance „Pět očí“ – Austrálie, Kanada, Nový Zéland a Spojené království.

Na základě satelitních snímků z 15. a 16. října dokumenty popisují manévry a cvičení izraelského letectva a námořnictva a přesuny munice za účelem úderu na Írán v odvetě za jeho útok z 1. října. Informace rovněž naznačují, že má Izrael jaderné zbraně. V dokumentu se uvádí, že USA nezaznamenaly žádné náznaky, že by je Izrael plánoval proti Íránu použít.

Johnson, šéf dolní komory Kongresu, na dotaz CNN ohledně úniku dokumentů řekl, že probíhá vyšetřování, o němž bude informován během několika hodin. „Pozorně to sledujeme,“ dodal.

„V dokumentech není konkrétní plán ani datum, kdy by měl odvetný útok proti Íránu být proveden. Je v nich analýza satelitních snímků pohybu izraelského letectva a další techniky, jsou v nich detaily různých manévrů a typů použitých zbraní,“ doplňuje zpravodaj ČT na Blízkém východě Václav Černohorský.

K úniku dochází v extrémně citlivé době, proto je tak důležitý, vysvětluje Černohorský. „Izrael připravuje odvetu na nedávný íránský útok a tyto informace mohou přípravy kompromitovat. Samozřejmě mohou i ovlivnit vztahy mezi Izraelem a USA,“ poznamenal zpravodaj.

Záměrný únik či hackerský útok

Jeden z nejmenovaných amerických představitelů uvedl, že se pátrá po tom, kdo měl k dokumentům přístup. Podle něj je únik „hluboce znepokojující“. „Pokud je pravda, že unikly izraelské taktické plány na odpověď na íránský útok z 1. října, je to vážné narušení,“ řekl bývalý náměstek ministra obrany pro Blízký východ Mick Mulroy.

9 minut
Zpravodaj Václav Černohorský o dění na Blízkém východě
Zdroj: ČT24

Dodal, že „budoucí spolupráce USA a Izraele by mohly být ohroženy. Důvěra je klíčovou složkou vzájemných vztahů a v závislosti na tom, jakým způsobem došlo k úniku informací, by mohla být narušena“. Zpravodaj Černohorský s odkazem na slova předsedy americké Sněmovny reprezentantů Mike Johnsona informoval, že se únikem budou zabývat i američtí politici.

Podle jednoho ze tří nejmenovaných amerických představitelů, s nimiž hovořila agentura AP, vyšetřování zkoumá, jak se dokumenty dostaly na veřejnost. A to včetně toho, zda šlo o záměrný únik způsobený členem americké zpravodajské komunity, nebo zda byly získány jiným způsobem, například hackerským útokem – a zda nebyly ohroženy i další zpravodajské informace. Vyšetřovatelé se také snaží zjistit, kdo měl k dokumentům před jejich zveřejněním přístup.

Spojené státy jsou již nyní v pohotovosti před íránskými hackerskými kampaněmi – americké zpravodajské služby v srpnu uvedly, že Írán se naboural do dokumentů patřících kampani Donalda Trumpa.

S informací o úniku přišel jako první americký server Axios. „Únik informací by mohl být pokusem o narušení izraelské operace,“ napsal. Agentura AP uvedla, že jeden ze dvou zveřejněných dokumentů se nápadně podobá jinému materiálu NGA, který dříve vyzradil příslušník letecké složky americké Národní gardy Jack Teixeira. Ten se letos v březnu přiznal, že vynesl na veřejnost přísně tajné vojenské dokumenty o ruské válce na Ukrajině a další tajné informace týkající se národní bezpečnosti USA.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 57 mminutami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 1 hhodinou

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 3 hhodinami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Izraelská vláda zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa tajné služby Šin Bet Ronena Bara

Izraelská vláda v úterý zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara, který v pondělí oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Nevládní organizace, které citoval server The Times of Israel, označily úterní krok kabinetu Benjamina Netanjahua za „cynický a jasný trik“, který má zastavit jednání nejvyššího soudu. Ten se zabývá stížnostmi, podle nichž předchozí rozhodnutí vlády o Barově odvolání bylo osobní a politicky motivované.
před 7 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...