Čína zatýkala v Hongkongu kvůli držení obrázkových knih s „rozvratnými záměry“

Policie v Hongkongu zatkla dva muže za to, že u sebe měli obrázkové knihy, které úřady považují za „rozvratné“. Na svých internetových stránkách o tom informuje britská BBC, podle které jde pravděpodobně o první případ zatýkání za pouhé vlastnictví těchto knížek. Jejich vydavatelé loni skončili ve vězení.

V knihách jsou příběhy o tom, jak se ovce snaží vlkům zabránit v tom, aby se dostali do jejich vesnice. Úřady je vykládají tak, že ovcemi jsou myšleni obyvatelé Hongkongu a vlky čínská vláda.

Kritici postupu úřadů říkají, že tento případ je dalším dokladem zhoršování stavu lidských práv v Hongkongu. Organizace Human Rights Watch zatýkání označila za ostudné a uvedla, že úřady používají zákon o rozvratné činnosti pocházející z koloniálního období s cílem zasáhnout proti disentu.

Hongkongská média uvedla, že policie muže ve věku 38 a 50 let zatkla u nich doma 13. března. Při domovní prohlídce jim zabavila vícero výtisků knih. Oba sice propustila na kauci, ale příští měsíc se na policii musejí znovu přihlásit.

Ovce proti vlkům

Podle úřadů v Hongkongu to byly ty samé knihy, o které šlo při sledovaném procesu, během něhož soud rozhodoval o tom, zda tyto publikace nabádají k protistátní vzpouře. Soud dospěl k závěru, že knihy mají „rozvratné záměry“, a loni v září pětici mladých logopedů, kteří obrázkové knihy vytvořili, poslal na 19 měsíců do vězení.

BBC píše, že někteří příběhy o ovcích a vlcích interpretovali jako pokus vysvětlit hongkongské prodemokratické hnutí dětem. 

Hongkong je bývalou britskou kolonií, která v roce 1997 přešla pod čínskou správu. Podle pravidla „jedna země, dva systémy“ by jeho obyvatelé měli mít oproti lidem z pevninské Číny širší svobody, nicméně Peking je v posledních letech omezuje. V reakci na rozsáhlou vlnu protestů z roku 2019 Čína o rok později zavedla v Hongkongu přísný bezpečnostní zákon, který až doživotím umožňuje trestat podvratnou činnost, terorismus či spolupráci se zahraničními silami.