Čína na Blízkém východě posiluje spojenectví. Využívá napětí mezi Rijádem a Washingtonem

3 minuty
Události: Si Ťin-pching na Blízkém východě
Zdroj: ČT24

Čínský prezident Si Ťin-pching je v Saúdské Arábii na návštěvě, která vyvrcholí arabsko-čínským summitem. Na Blízkém východě se Peking snaží zesílit svůj vliv. Ropná monarchie v posledních letech zase rozvolňuje své vazby na Spojené státy a hledá nové spojence. Země už po příletu čínského prezidenta na arabský poloostrov stačily podepsat několik strategických dohod, včetně memoranda s čínskou firmou Huawei, která má v Saúdské Arábii rozvíjet cloudové služby a budovat technologické komplexy, uvedla agentura Reuters.

Si Ťin-pching přijel do monarchie, která je po dekády oporou USA na Blízkém východě. Tento fakt je nyní spíše minulostí, protože američtí demokraté kritizují stav lidských práv v Saúdské Arábii. Vztahy nyní rozdělil i postoj k Rusku a k cenám ropy.

„Musíme přehodnotit a nalézt nový vztah k Saúdské Arábii. Obzvláště po hlasování kartelu OPEC+,“ předznamenala v říjnu zhoršení vzájemných vztahů mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierrová.

Na Blízkém východě proto setrvale roste vliv Pekingu. Příkladem je také Izrael, který v poslední dekádě vpustil na svůj trh čínské investice.

Spojené státy tak s obavami sledují rozšiřování čínského vlivu a i návštěvu čínského prezidenta vnímají jako příklad pokusů Pekingu o uplatňování svého vlivu ve světě. Washington přitom podle Reuters zneklidňuje možné bezpečnostní riziko spojené s využíváním technologií čínské firmy spojeneckými zeměmi v oblasti Perského zálivu. Huawei se navzdory americkým obavám zapojila do budování 5G sítí ve většině zemí regionu.

Miliardové čínské investice

Návštěva z Pekingu je tudíž dalším zintezivněním vztahů s arabským královstvím. V posledních letech mu Čína například pomáhala s vývojem balistických raket, konzultovala jaderný program a investovala do projektů korunního prince. Největší spotřebitel energie na světě si v nejisté době zajišťuje dodávky napříč Perským zálivem. Pro Čínu je Saudská Arábie nejvýznamnějším dodavatelem ropy, ale dobré vztahy má i s jejím rivalem Íránem.

Čínské firmy už v Rijádu podepsaly celkem čtyřiatřicet investičních dohod, a to od zelených energií, přes informační technologie, až po dopravu a stavebnictví. Prezident Si se tak chystá na diplomatickou ofenzivu na prvním čínsko-arabském summitu.

Očekává se, že čínská delegace podepíše s Rijádem dohody v hodnotě třiceti miliard dolarů (v přepočtu zhruba 694 miliard korun), uvedla saúdskoarabská státní agentura SPA. Čína by měla například podpořit rozvoj infrastruktury a technologií v Perském zálivu.

Čínsko-arabský milník?

Saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdalazíz bin Salmán ve středu prohlásil, že Saúdská Arábie zůstane pro Čínu důvěryhodným a spolehlivým energetickým partnerem. Rijád a Peking podle něj budou usilovat také o posílení spolupráce v oblasti energetických dodavatelských řetězců tím, že v zemi zřídí regionální centrum pro čínské továrny.

„Jde o největší diplomatickou akci vůči arabskému světu od vzniku Čínské lidové republiky. Stane se epochálním milníkem v historii čínsko-arabských vztahů,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning. 

Partnerství s Rijádem Pekingu pomáhá omezit reakce muslimského světa na politiku v Sin-ťiangu, kde se podle některých západních zemí dopouští genocidy na muslimských Ujgurech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala. Kontroly na hranicích se třemi sousedními zeměmi proto mají být častější.
15:05Aktualizovánopřed 5 mminutami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
před 7 mminutami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
před 57 mminutami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

SledujteIsland zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 1 hhodinou

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury. S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským pak Američané stále vyjednávají dohodu o nerostných surovinách.
05:58Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Izraelský úder na předměstí Bejrútu zabil člena Hizballáhu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh Hasan Bdajr, který byl při útoku zabit. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně další tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
06:20Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Nejdražší soudní kampaň v historii USA otestuje moc Muska

Úterní volby do Nejvyššího soudu státu Wisconsin budí v USA nebývalé emoce. Demokraté a republikáni nalili do kampaně rekordní částky, aby podpořili kandidáty, kteří mohou rozhodovat o klíčových tématech jako potraty, volební pravidla či přerozdělení obvodů v Kongresu. Místní obyvatelé mají obavy ze zpolitizování justice. Kritika míří hlavně na kampaň miliardáře Elona Muska. Demokraté z klání udělali de facto referendum o něm a politice prezidenta Donalda Trumpa.
před 3 hhodinami
Načítání...