Cenu cesty autem do Chorvatska ovlivní palivo i zpoplatněné úseky

2 minuty
Události: Cesty na dovolenou
Zdroj: ČT24

Na začátku léta tradičně Češi vyjíždí autem na dovolenou. Mezi nejoblíbenější destinace stále patří Chorvatsko, Itálie a Rakousko. Poslední statistiky pohonných hmot a dálničních poplatků naznačují, že si lidé oproti loňsku připlatí. Cena benzinu během června spíše klesla v balkánských zemích, ale stále se vyplatí natankovat především v České republice.

Letos si čeští turisté připlatí i při natankování v tuzemsku. Průměrná cena benzinu Natural 95 je nyní v celé České republice 38,38 koruny za litr, přičemž loni 22. června stál 37,33 koruny. U nafty je skok výraznější, z 31,92 koruny na 37,04. „Nečekáme nyní přes léto prudký růst cen, ale mírné zdražení ano. U nafty maximálně pětadvacet halířů na litr,“ řekl manažer Finlord Boris Tomčiak.

Balkánské země Slovinsko a Chorvatsko mají podle dat Evropské komise levnější pohonné hmoty než Česko. Ve Slovinsku stojí benzin 36,66 koruny a nafta 36,74 koruny. V Chorvatsku je benzin za 37,23 koruny, nafta ovšem za 38,22 koruny.

V Itálii, další oblíbené dovolenkové destinaci, jsou pak jedny z nejvyšších cen pohonných hmot v celé Evropě. Litr benzinu tam stoji kolem 46 korun, litr nafty atakuje 43 korun. „Během léta však můžeme čekat v Itálii ještě vyšší ceny,“ upozornil analytik XTB Jiří Tyleček. Také tankování v Rakousku by se mohlo výrazněji prodražit.

Cesty do Chorvatska

Do Chorvatska se volí tradičně dvě trasy. Z Prahy přes České Budějovice, rakouský Linec, dále Štýrský Hradec, Maribor a přes Záhřeb do Splitu. Z Ostravy zase jezdí Češi do Splitu přes Brno a Vídeň. Obě trasy jsou podobně časově náročné a trvají zhruba deset až jedenáct hodin. Většina cesty je v obou případech po dálnicích.

Trasy z Prahy a Ostravy do Splitu
Zdroj: ČT24/Google Earth

Třeba na Makarskou riviéru to vyjde čtyřčlennou rodinu s tankováním benzinu Natural 95 a dálničními poplatky asi na 5883 korun.

„Důležité je plánování. Zkontrolovat si stav vozidla. Například stav pneumatik, protože podhuštěná pneumatika může zvýšit spotřebu až od deset procent, střešní box pak může zvýšit spotřebu až o čtyřicet procent,“ uvedl produktový manažer Ušetřeno Ondřej Vacek.

Dálniční známky a mýtné

Dálniční známky se už dají pořídit on-line i těsně před cestou, letos nově pro Rakousko, jednodenní je méně než devět eur, desetidenní přes jedenáct eur. Je tam ale potřeba počítat také s mýtnými branami na některých úsecích. Jeden průjezd dvěma tunely na trase do Chorvatska vyjde na sedmnáct eur, tedy víc než dálniční známka na deset dnů. Ovšem Gleinalmský (10,50 eura – zhruba 270 korun) a Bosrucký tunel (6,50 eura – asi 170 korun) se dají objet, nezajíždět do města Wels a ušetřit.

Podobně zpoplatněných dálničních úseků je v této zemi šest. Včetně tunelu Karavanky z Rakouska do Slovinska, pokud chtějí Češi zvolit nejkratší cestu na jih Chorvatska do Istrie. Při zpáteční cestě poplatek pro Karavanky už vybírá Slovinsko.

Nejdelší zpoplatněný úsek má přes 34 kilometrů a míří do Brennerského průsmyku. U mýtných bran se tam často tvoří kolony. V on-line aplikaci se ovšem dá propojit SPZ s platební kartou a systém si poplatek strhne sám. Rychlejší mýtné brány můžou využít Češi nejen při cestě do Itálie.

Ve Slovinsku vyjde týdenní známka na šestnáct eur, tedy necelých čtyři sta korun. V Chorvatsku je místo systému dálničních známek zavedené mýtné, které se dá platit v hotovosti či kartou. Úseky dálnice se účtují podle délky použitého úseku dálnice a dle typu vozidla. Vychází to průměrně na šest eur na sto kilometrů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo osm lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má osm obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
13:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
07:24Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 3 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
17:17Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 4 hhodinami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
14:56Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Indie a Pákistán proti sobě opět střílely

Indie a Pákistán proti sobě už druhý den v řadě zahájily palbu. K incidentům došlo podél hranice pákistánské a indické části Kašmíru. Indická armáda prohlásila, že její vojáci pouze reagovali na pákistánskou střelbu. Napětí mezi dvěma jadernými velmocemi se zvýšilo po úterním útoku ozbrojenců na skupinu turistů, při kterém zemřelo přes dvacet lidí.
11:48Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...