Čaputová se kvůli volbám postavila proti vojenské pomoci Kyjevu. Ukrajina mluví o ruských agentech

Události: Slovenská prezidentka se postavila proti další vojenské pomoci Ukrajině (zdroj: ČT24)

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se kvůli jednáním o vytvoření nové slovenské vlády postavila proti záměru ministerstva obrany poskytnout další balík vojenské pomoci Ukrajině čelící ruské invazi. Mluvčí Čaputové to zdůvodnil výsledkem sobotních parlamentních voleb na Slovensku, po kterých na základě pověření od hlavy státu jednají o vytvoření vlády strany, jež tuto formu pomoci Kyjevu odmítají. Napsal to Denník N. Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov v reakci řekl, že na Slovensku mají silný vliv ruští agenti. Z dalšího vyjádření slovenské prezidentské kanceláře vyplynulo, že Čaputová poskytování vojenské pomoci Ukrajině obecně podporuje a že další pomoc Kyjevu nezablokovala.

Zvažovaný balík dodávek na Ukrajinu by podle Denníku N zahrnoval například munici. Po zahájení ruské agrese loni v únoru Slovensko postupně předalo Ukrajině různý vojenský materiál a techniku, včetně systému protivzdušné obrany S-300 a stíhaček MiG-29.

Čaputová, která v květnu jmenovala nynější úřednickou vládu premiéra Ľudovíta Ódora, v minulosti opakovaně dala najevo, že Ukrajině je třeba pomáhat, a kritizovala Rusko za jeho vojenský vpád do sousední země.

„Všechny politické strany, které dnes na základě pověření jednají o nové vládě, takovou pomoc jednoznačně odmítají. Rozhodnout v takové situaci o poskytnutí vojenského materiálu by nebyl dobrý precedens při změně politické moci po jakýchkoliv volbách,“ uvedl mluvčí slovenské prezidentky Martin Strižinec.

Kancelář vyjádření korigovala

Odpoledne pak slovenská prezidentská kancelář v prohlášení odmítla medializovaná tvrzení, že Čaputová zastavila další balík pomoci Ukrajině, a uvedla, že k těmto dodávkám hlava slovenského státu svůj souhlas nedává. Z prohlášení také vyplynulo, že Čaputová je zajedno s premiérem Ľudovítem Ódorem ohledně vojenské pomoci Ukrajině v době probíhajících povolebních jednání.

„Prezidentka se ztotožňuje s názorem premiéra, že při této otázce je třeba respektovat výsledky voleb a vyčkat na závěry jednání o sestavení nové vlády, která právě v těchto dnech probíhají,“ napsala prezidentská kancelář.

Také Ódor podle agentury TASR na okraj summitu Evropského politického společenství (EPC) ve španělské Granadě potvrdil, že jeho dosluhující vláda na Ukrajinu už nepošle další vojenský materiál. Počítá ale s tím, že slovenské firmy budou pokračovat v komerčních dodávkách zbraní napadené zemi. 

Proti dodávkám zbraní na Ukrajinu dlouhodobě vystupuje strana Smer – sociálna demokracia (Smer–SD) expremiéra Roberta Fica, který po volebním vítězství své strany dostal od Čaputové pověření zformovat kabinet. Stejný názor zastává i nacionalistická Slovenská národná strana, se kterou Smer–SD podle některých informací počítá v příští vládní koalici. Třetí možný koaliční partner Smeru–SD, strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas–SD), zase tvrdil, že Bratislava už vyčerpala své možnosti vojenské pomoci určené Ukrajincům.

Toto vyjádření šéfa Hlasu–SD Petera Pellegriniho ale odmítl slovenský ministr obrany Martin Sklenár, který řekl, že slovenská armáda má velké množství vybavení a výzbroje, které by bylo možné Ukrajině poskytnout.

Bratislava podléhá vlivu Ruska, míní Ukrajina

Agentura Unian napsala, že Ukrajina měla poslední šanci na pomoc ze Slovenska, ale že Čaputová se postavila proti této pomoci. Agentura zároveň citovala tajemníka ukrajinské bezpečnostní rady Danilova, který kritizoval, že Slovensko podléhá ruskému vlivu.

„Je třeba si uvědomit, že vliv ruských agentů na Slovensku je naprosto šílený. Nejdřív byli v Praze, ale potom, vzhledem k tomu, že jim tam dali trochu zabrat, se přesunuli do Bratislavy,“ tvrdí Danilov. Podle jeho slov by Evropská unie měla bedlivě sledovat takový vývoj.