Británie vyplatí další odškodné desítkám tisíc lidí, kteří dostali kontaminovanou krev

3 minuty
Události: Britská vláda vyplatí kompenzace v kauze kontaminované krve
Zdroj: ČT24

Britská vláda vyplatí další odškodné desítkám tisíc lidí, kteří se kvůli kontaminované krvi v letech 1970 až 1991 nakazili v britských nemocnicích virem HIV či žloutenkou, oznámil úřad premiéra Rishiho Sunaka. Londýn vytvoří orgán, který bude žádosti vyřizovat, aby se lidé s nárokem na odškodnění dočkali peněz již letos. Každý z nich bude moci získat až 210 tisíc liber (šest milionů korun), uvedl zástupce Sunakova úřadu John Glen. Celkem by odškodnění mohlo dosáhnout deseti miliard liber.

Londýn vytvoří orgán, který bude žádosti vyřizovat, aby se lidé s nárokem na odškodnění dočkali peněz již letos. „Vláda provede další prozatímní platby ještě před vytvořením celkového mechanismu,“ informoval Glen. Kabinet již předloni schválil první provizorní platby ve výši sto tisíc liber, nyní půjde o 210 tisíc.

Žádat o odškodnění budou moci jak přímo nakažení lidé, tak partneři či příbuzní zemřelých. Podle odhadů listu The Guardian by se odškodné pro oběti a pozůstalé mohlo vyšplhat na deset miliard liber (289 miliard korun).

Portréty obětí nakažených kontaminovanou krví
Zdroj: Reuters/Hollie Adams

Třicet tisíc nakažených

Bývalý soudce Brian Langstaff v pondělí zveřejnil zprávu z pětiletého vyšetřování aféry, informoval o ní server BBC News a deník The Guardian. Podle jeho závěrů se kvůli zanedbání bezpečnosti pacientů ze strany lékařů, krevních služeb i veřejných činitelů nakazilo ve zmíněném období na třicet tisíc lidí. Každý desátý zemřel. Několik vlád i britský zdravotnický systém NHS se skandál snažily ututlat, uvádí zpráva.

„Tato katastrofa nebyla nehodou,“ prohlásil Langstaff, který pětileté vyšetřování vedl. „K infekcím došlo proto, že odpovědní činitelé – lékaři, krevní služby a po sobě jdoucí vlády – nekladli bezpečnost pacientů na první místo,“ dodal.

1 minuta
V Británii se kvůli kontaminované krvi nakazilo 30 tisíc lidí
Zdroj: ČT24

Když se na problémy přišlo, snažily se navíc úřady „skrývat pravdu“. Vedle úmyslného zatajování faktů se podle vyšetřovací zprávy provinily i používáním polopravd či neinformováním pacientů o dostupných alternativách, a někdy dokonce i o tom, že jsou nakaženi. Langstaff uvedl, že skandál zničil životy, sny, přátelství a rodiny. Rozsah toho, co se stalo, je podle něj děsivý.

Premiér Sunak den zveřejnění zprávy označil v parlamentu za den hanby pro britský stát. „Výsledek tohoto vyšetřování by měl naším národem otřást do morku kostí,“ dodal. Britský ministr financí Jeremy Hunt prohlásil, že skandál s kontaminovanou krví je nejhorším příkladem utajování ze strany úřadů, s nímž se kdy setkal.

Krev pocházela i od drogově závislých a vězňů

Infikovaná krev se během více než dvaceti let dostala k několika desítkám tisíc pacientů, především při transfuzích a péči o pacienty s vzácným onemocněním krve – hemofilií. Další lidé kvůli kontaminované krvi patrně ještě zemřou. Mezi nakaženými HIV bylo i na 380 dětí s poruchami srážlivosti.

Vyšetřování odhalilo řadu pochybení. Zdravotníci a úřady podle zprávy pacienty vystavili „nepřijatelnému riziku“ například tím, že dováželi krev ze zahraničí, a to včetně Spojených států, kde ji za peníze darovali i vězni či drogově závislí. Krev, jejíž část pocházela také od britských vězňů, navíc nebyla po určitou dobu podrobena testování, které by mohlo snížit riziko hepatitidy, nebo tepelně ošetřena, aby se zajistilo zničení HIV.

Největší veřejné vyšetřování v historii

„Je to neuvěřitelně dlouhá doba. Bohužel musím říct, že je to tady v Británii trochu zvykem, že vyšetřování podobných skandálů trvá velice dlouho,“ řekl k časovému oknu od posledního případu po zveřejnění výsledků vyšetřování zpravodaj ČT ve Spojeném království Lukáš Dolanský. Přestože se na problém začalo upozorňovat už koncem 80. let, byla komise ustanovena až v roce 2017, upozornil.

Oběti a pozůstalí si na prodlevu stěžují. Podle zpravodaje byla způsobená také tím, že někteří aktéři se kauzu snažili „zamést pod koberec“. Zpráva je podle Dolanského velmi obsáhlá, má dva a půl tisíce stran. „V Británii se mluví o tom, že veřejné vyšetřování bylo největší v historii,“ podotkl.

7 minut
Zpravodaj ČT Dolanský o skandálu s kontaminovanou krví v Británii
Zdroj: ČT24

„Vyšetřování přišlo na spoustu velice znepokojivých detailů. Že někteří lékaři, zdravotníci, celý systém byl velice nepřátelský k samotnému vyšetřování. Dokonce se měly ztrácet některé dokumenty, Lékaři, zdravotníci a úředníci měli odmítat mluvit s vyšetřovací komisí,“ popsal Dolanský.

Podle Dolanského nedovážela kontaminovanou krev jen Velká Británie, ale například i Francie nebo Německo. Tyto státy se s následky již v minulosti vyrovnaly. „Tam se to podařilo vyřešit a odškodnit tyto lidi mnohem rychleji,“ dodal zpravodaj.

V parlamentu podle zpravodaje zaznělo, že by na kompenzace měli dosáhnout kromě poškozených i jejich rodinní příslušníci a pozůstalí.

6 minut
Události, komentáře: Zpravodaj ČT Dolanský o britském skandálu s nakaženou krví
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 2 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 7 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 7 hhodinami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...