Británie hodlá jednostranně změnit severoirský protokol

Británie chce jednostranně prosadit změny takzvaného severoirského protokolu, který je součástí dohody o vystoupení země z Evropské unie. V britském parlamentu to řekla ministryně zahraničí Liz Trussová. Podle ní vláda hodlá v nejbližších týdnech předložit zákon, který by umožnil zjednodušení přepravy zboží mezi Severním Irskem a zbytkem Británie. Takový krok by ale byl porušením právně závazné dohody o brexitu, kterou před necelými dvěma lety s Bruselem podepsal premiér Boris Johnson, napsala agentura AP. Brusel varoval, že jednostranné kroky Londýna jsou nepřijatelné a unie na ně bude reagovat.

Evropská unie změny ve složitě dojednaném protokolu odmítá a tvrdí, že řešení problémů ohledně přepravy zboží do Severního Irska lze dosáhnout i bez nich. Británie ale nyní v dlouhodobém sporu přitvrdila a dala na srozuměnou, že změny zákonů prosadí i bez souhlasu Bruselu.

Místopředseda Evropské komise a vyjednavač za EU Maroš Šefčovič uvedl, že pokud Londýn podnikne jednostranné kroky, Brusel na ně bude reagovat „všemi dostupnými prostředky“. Jednostranné kroky Londýna jsou podle komisaře nepřijatelné a odporují podepsaným mezinárodním úmluvám. Přesto je EU ochotna nadále vyjednávat, napsal v rozsáhlém prohlášení zveřejněném po vystoupení Trussové.

Chystaný britský zákon budí v Bruselu obavy ze tří důvodů, píše Šefčovič. Severoirský protokol je kodifikací pokroku dosaženého v mírovém procesu. Protokol je mezinárodní dohodou a jednostranné změny smlouvy jsou nepřijatelné. Dohoda je navíc nezbytným základem pro budoucí dohodu o obchodu a spolupráci, stojí v prohlášení.

Irský ministr zahraničí Simon Coveney minulý týden varoval, že pokud Londýn nakonec sáhne k jednostranným změnám protokolu, může očekávat právní kroky ze strany EU a také případná protiopatření. Kroky britské vlády narušují důvěru a povedou k tomu, že bude stále obtížnější nalézt řešení, uvedl Coveney v úterý.

Sturgeonová je znepokojena

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová, která je silnou kritičkou brexitu, plán týkající se takzvaného severoirského protokolu odsoudila jako „bezohledný a nezodpovědný“. „Jedná se o smlouvu, kterou podepsal Boris Johnson, a to, co to říká zbytku světa o odpovědnosti a vážnosti, kterou britská vláda přikládá mezinárodním smlouvám, je hluboce znepokojující,“ řekla Sturgeonová.

Podle Trussové jsou plánované změny v souladu s mezinárodním právem. „Stále dáváme přednost tomu najít řešení v jednání s EU, a i když připravujeme zákon, jsme otevření dalším debatám,“ řekla poslancům šéfka diplomacie.

Díky protokolu zůstala po brexitu otevřená hranice mezi Severním Irskem a Irskem, které je členem unijní sedmadvacítky. Zároveň ale severní region částečně ztratil dosavadní pevná pouta se zbytkem Británie, protože některé zboží putující mezi oběma částmi ostrovní monarchie nyní podléhá přísným kontrolám.

Britská vláda se odhodlala vyhrotit spor s Unií poté, co volby do regionálního parlamentu v Severním Irsku začátkem měsíce vyhrála republikánská strana Sinn Féin, která usiluje o sjednocení Irska. Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP) s ní ale odmítla uzavřít dohodu o vládě právě kvůli výhradám k severoirskému protokolu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Do Kyjeva přicestovali Macron, Starmer, Merz a Tusk

Do Kyjeva ráno společně přicestovali francouzský prezident Emmanuel Macron, šéf britské vlády Keir Starmer a nový německý kancléř Friedrich Merz. Napsaly to krátce po 7:00 SELČ agentury AFP a DPA. Přijel také polský premiér Donald Tusk. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v hlavním městě země, která se brání plošné ruské agresi, pořádá setkání takzvané koalice ochotných.
07:47Aktualizovánopřed 4 mminutami

Indie hlásí po pákistánském útoku mrtvé, Rubio volá po deeskalaci

Policie v indické části Kašmíru hlásí pět mrtvých po pákistánském útoku, uvedla agentura Reuters. Islámabád v noci ohlásil protiútok poté, co Indie udeřila na tři jeho letecké základny. Ta tvrdí, že údery na základny provedla proto, že Pákistán vystřelil několik raket na její vojenská zařízení. Informace nelze nezávisle ověřit. Ministr zahraničí USA Marco Rubio vyzval obě strany k deeskalaci napětí.
06:08Aktualizovánopřed 31 mminutami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 2 hhodinami

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvěstěkrát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, kde v důsledku útoků zemřela jedna žena, uvedl Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Pákistán po ostřelování hlásí mrtvé, exploze otřásly i indickými městy

Indická armáda v pátek sestřelila stovky bezpilotních letounů, které na několik míst v indické části Kašmíru vyslal sousední Pákistán, napsala agentura Reuters. Podle agentury AP to ale Islámábád popírá. Dillí také dříve oznámilo, že ostřelovalo kašmírskou hranici u pákistánských hranic, kvůli čemuž podle agentury AFP zemřelo pět lidí včetně jednoho dítěte. Reuters během dne také informoval, že v indických městech byly slyšet výbuchy.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Útroby německého parlamentu skrývají památku na sovětské vojáky

Zvenčí je budova německého parlamentu slavná – její útroby ale skrývají památku, kterou důvěrně zná málokdo. Zanechali ji tam sovětští vojáci v posledních dnech nacistické diktatury.
před 12 hhodinami

Nového papeže čekají v USA nelehké úkoly, tamní vládu kritizoval

Zvolení prvního amerického papeže v dějinách katolické církve přivítala administrativa Donalda Trumpa. Ten mu gratuloval mezi prvními a výběr konkláve označil za poctu. Nový pontifik Lev XIV. přitom ještě jako kardinál kritizoval některé kroky vlády USA, především v oblasti imigrační politiky. Nový papež bude mít také nelehký úkol: sjednotit katolickou církev ve Spojených státech, která je hned po Brazílii, Mexiku a Filipínách na světě nejpočetnější. Zvlášť pravicové konzervativní proudy doufají, že opustí některé z liberálnějších postojů svého předchůdce. Amerika bude také čekat, jak se papež postaví například k omezování nošení zbraní nebo rodičovství stejnopohlavních párů, jež v minulosti kritizoval.
před 12 hhodinami

Kyjev i Budapešť hlásí odhalení špionů pracujících údajně pro druhou stranu

Ukrajinská tajná služba SBU podle svého pátečního prohlášení odhalila maďarskou špionážní síť, která pracovala proti zájmům Kyjeva. Shromažďovala prý zpravodajské informace o ukrajinských obranných kapacitách a protivzdušné obraně na jihozápadě země. Dva agenti byli zatčeni, oznámila SBU. Maďarský ministr zahraničí Petér Szijjártó obvinění označil za propagandu a oznámil, že Budapešť vyhostila dva špiony s ukrajinským diplomatickým krytím. Kyjev v reakci následně vyhostil dvojici maďarských diplomatů.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...