Armáda na prvním místě. Rusko plánuje dát třetinu rozpočtu na vojenskou agresi a domácí represe

Snížit financování škol a nemocnic. Zvýšit podporu vojenské agrese na Ukrajině a národní bezpečnosti. Tak zní plán ruské vlády, která dle Reuters pošle téměř třetinu rozpočtu pro příští rok armádě. Analýza zmíněné agentury ukazuje, že Moskva utratí 9,4 bilionu rublů (dle oficiálního kurzu 3,7 bilionu korun) za posílení obrany jak za hranicemi, tak uvnitř země.

Výdaje na bezpečnost – včetně práce státního vyšetřovacího výboru, prokuratury, vězeňské služby a Národní gardy, která byla nasazena na Ukrajině – vzrostou ve srovnání s letošním rokem o 50 procent.

Zmíněné výdaje budou pro Kreml rekordní, ale představují přibližně jen 18 procent toho, co plánují v téže oblasti utratit v nadcházejícím roce Spojené státy americké.

„Rozpočet je nástrojem k financování vojenské kampaně,“ řekla Alexandra Suslinová, nezávislá analytička oslovená Reuters. „Například zvýšení důchodů je ve srovnání s tím, jak by mělo v Rusku vypadat, nepatrné. Desetileté problémy zůstanou nevyřešeny,“ dodala.

Měnící se podoba rozpočtu odráží snahu Ruska posílit své vojenské úsilí na Ukrajině, kde od září ztratilo značnou pozici navzdory prohlášení o anexi čtyř regionů, které částečně okupuje. Putin nařídil vládě a všem regionům v zemi, aby efektivněji spolupracovaly na podpoře armády.

Na papíře se výdaje na obranu zvýší v příštím roce jen o procento na 4,98 bilionu rublů (1,96 bilionu korun). Avšak jen proto, že byly letos revidovány o třetinu z původně plánovaných 3,5 bilionu (1,38 bilionu korun) poté, co Moskva v únoru už otevřeně vyslala vojáky na Ukrajinu.

Naproti tomu výdaje na národní bezpečnost mají vzrůst o 50,1 procenta na 4,42 bilionu rublů (1,74 bilionu korun). 

Zdravotnictví, školství a doprava na vedlejší koleji

Analýza Reuters ukazuje, že se výdaje na „národní hospodářství“ – včetně silnic, zemědělství a výzkumu – sníží o 23 procent na 3,5 bilionu rublů (1,38 bilionu korun). Zdravotnictví dostane o 9 procent méně, což znamená 1,5 bilionu (0,59 bilionu korun), a výdaje do školství klesnou o 2 procenta na 1,4 bilionu (0,55 bilionu korun).

Podle studie Ruské prezidentské akademie (Ranepa) a Gajdarova institutu se zároveň sníží výdaje na infrastrukturu o 23,5 procenta a výdaje na průmysl o 18,5 procenta. „To by ,mohlo znamenat značné potíže‘ v době, kdy se Moskva snaží najít nové trhy daleko od Západu,“ uvedly instituty.

Ranepa zároveň poukázala na skutečnost, že omezení investic do výzkumu a vývoje bude pro Rusko znamenat nedostatek prostředků na rozvoj domácích technologií v klíčových průmyslových odvětvích. Zvlášť v situaci, kdy západní sankce odřízly Moskvu od nejnovějších technologií.

Nereálný Putinův slib a „vlastenecký výcvik“

V roce 2018, kdy se Putin ucházel o čtvrté prezidentské období, slíbil utratit přes 400 miliard dolarů (9,4 bilionu korun) na vše od silnic po zdravotnictví a školství. Celkem představil 13 „národních projektů“ s cílem, aby se Rusko do roku 2024 stalo pátou největší světovou ekonomikou.

Zmíněné cíle byly během pandemie koronaviru posunuty o šest let. Vzhledem k rozpočtu na příští rok je ovšem zřejmé, že k jejich splnění nedojde.

Sociální výdaje – zejména důchody a sociální zabezpečení – dosáhnou 7,3 bilionu rublů (2,88 bilionu korun). Jde sice o osmiprocentní nárůst, ale v porovnání se souhrnnými výdaji na armádu a národní bezpečnost se jedná o podstatně nižší položku v rozpočtu.

Ranepa a Gajdarův institut navíc poukazují na fakt, že sníženo bude i financování státních programů v oblasti vzdělávání, které je ale od letošního roku navýšeno o 513 procent pro potřebu „vlasteneckého výcviku“ ve školách, jenž má odrážet ruský pohled na současné a historické události.

Rusko zároveň předpokládá, že s ohledem na sankce, které škrtí státní příjmy, se rozpočtový schodek v příštím roce zdvojnásobí na 3 biliony rublů (1,18 bilionu korun). V přepočtu jde o 2 procenta hrubého domácího produktu. Podle analytiků se může schodek vyšplhat dokonce až na 4,5 bilionu (1,77 bilionu korun).

K zaplnění „mezer“ už ruské ministerstvo financí využilo Fond národního bohatství a minulý týden si půjčilo 14 miliard dolarů (331,8 miliard korun) v nabídce rublových dluhopisů OFZ. 

Podle renomovaného webu foreignaffairs.com je i proto tamější ekonomika předurčena k dlouhému období stagnace. Jediný způsob, jak zachovat její životaschopnost, je podle zmíněného portálu velká reforma, která není na obzoru.

Ekonomika, v níž podniky nemohou modernizovat, restrukturalizovat, a ani propouštět zaměstnance, aby zvýšily zisky, bude i proto dle Foreign Affairs stagnovat. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2300 zraněných. Ta páteční pak uváděla nejméně 144 mrtvých a 730 zraněných, vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain ale připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat.
06:53Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 4 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 4 hhodinami

De facto: Odtajněné dokumenty můžou říct více o atentátu na Kennedyho

Atentát na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, jednu z nejzásadnějších událostí moderních amerických dějin, dodnes obestírají nekonečné dohady a spekulace. Část Američanů nikdy neuvěřila, že vrahem byl Lee Harvey Oswald, případně, že atentátník jednal sám. Mnozí čekají, zda jasno do případu nevnese zveřejnění archivních dokumentů, které nedávno nařídil Donald Trump.
před 5 hhodinami

Po ruském útoku na Dnipro jsou nejméně čtyři mrtví

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu šéf oblastní správy Serhij Lysak, podle něhož je stav tří raněných kritický.
před 6 hhodinami

Soudce dočasně zablokoval zrušení Hlasu Ameriky

Federální soudce ve Spojených státech v pátek večer (v noci na sobotu SEČ) nařídil administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby pozastavila své úsilí o zrušení Hlasu Ameriky. Prozatím tak vládě zabránil propustit 1300 novinářů a dalších zaměstnanců rozhlasové stanice s osmdesátiletou tradicí, kteří v polovině března dostali ze dne na den nařízenou dovolenou.
před 9 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 10 hhodinami

Litva chce odstrašit Rusko a Bělorusko, na základně v Rukle slouží i Češi

Litva rozmístí na hranicích s Ruskem a Běloruskem protipěchotní miny, oznámilo tamní ministerstvo obrany s tím, že jde o součást strategie na odstrašení před napadením. Vilnius zároveň očekává příchod německé brigády, která posílí alianční základnu v Rukle, kde jsou momentálně i čeští chemici. Kromě nich už zde působily také mechanizované jednotky nebo dělostřelci. Posílení čeká všech osm základen na východním křídle NATO, Češi slouží na třech z nich.
před 11 hhodinami
Načítání...