Americké síly opouštějí Niger. O základny se zajímají Rusové

3 minuty
Horizont ČT24: Američané opustili poslední základnu v Nigeru
Zdroj: ČT24

Spojené státy předaly poslední vojenskou základnu v Nigeru vládnoucí juntě. Ta dala americkým jednotkám čítajícím okolo tisícovky mužů a žen úplnou výpověď. Vztahy zemí se zhoršily před rokem, kdy nigerská armáda svrhla demokratickou vládu. Polní vojenské letiště a základna dronů v Agadezu byly jedním z posledních center protiteroristické operace USA v celém regionu. Spekuluje se, že by je nyní mohly obsadit ruské síly.

Předání poslední americké vojenské základny znamená faktický konec protiteroristické mise USA v Nigeru. Výstavba polního letiště v Agadezu přišla americké daňové poplatníky v přepočtu na 110 milionů dolarů. Právě odtud podobně jako z menší základny v metropoli Niamey monitorovali Američané teroristické skupiny v celém Sahelu.

Dlouhodobá spolupráce s nigerskými partnery se tím završila. „Během posledního desetiletí američtí vojáci cvičili nigerské síly a podporovali partnerské protiteroristické mise proti Islámskému státu a al-Káidě v regionu,“ podotkl generál Ken Ekman z Velitelství ozbrojených sil USA v Africe.

Nigerská strana při předání základny v Agadezu přislíbila další kooperaci. „Toto stažení neznamená konec vojenské spolupráce mezi oběma zeměmi. Ve skutečnosti jsou obě strany nyní odhodlány udržovat kontakt,“ tvrdí náčelník generálního štábu nigerské armády Maman Sani Kiaou.

Lídr nigerské junty Abdourahamane Tiani
Zdroj: Reuters/Mahamadou Hamidou

Nigerští vojáci svrhli před rokem zvolenou vládu. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena začala po určitém váhání v listopadu 2023 mluvit o vojenském puči v Nigeru. Na jaře letošního roku pak tamní junta požádala o stažení všech vojáků USA do poloviny září 2024.

Ruská přítomnost

Ještě před definitivním vyklizením první ze dvou amerických základen v metropoli Niamey se zároveň objevily zprávy o tom, že do ní armádní velení země pozvalo své nové spojence: ruské ozbrojené síly.

Vysoký představitel americké obrany letos v květnu pod podmínkou anonymity řekl agentuře Reuters, že ruské jednotky používají samostatný hangár na letecké základně 101, která se nachází vedle mezinárodního letiště Diori Hamani v hlavním městě.

Zprávy vyvolaly obavy ohledně osudu amerických zařízení v zemi po stažení sil. Americký ministr obrany Lloyd Austin tehdy bagatelizoval jakékoli riziko pro jednotky USA nebo možnost, že by se ruští vojáci mohli dostat do blízkosti americké vojenské techniky. „Rusové jsou v odděleném areálu a nemají přístup k americkým silám ani k našemu vybavení,“ zdůraznil.

Kreml nigerskou pozvánku v bezprostřední reakci nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. „Rozvíjíme naše vazby ve všech oblastech, včetně obrany, s různými africkými státy. Ony o to mají zájem a my také,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Zmrazení vztahů s Kyjevem

Nigerská junta v úterý oznámila, že stejně jako Mali „s okamžitou platností“ přerušuje diplomatické vztahy s Ukrajinou, s níž je Rusko ve válce. Stalo se tak dva dny poté, co Mali obvinilo Kyjev z údajné podpory tuarežských rebelů, kteří nedávno porazili konvoj malijských vojáků a ruských žoldáků z Wagnerovy skupiny.

Ta přišla o dvacet ozbrojenců a další byli zajati. Tuarežští rebelové byli vyfotografováni s ukrajinskou vlajkou. Ukrajinské ministerstvo zahraničí už dříve označilo rozhodnutí přechodné vlády v Mali za „krátkozraké a unáhlené“ a slíbilo politickou a diplomatickou odpověď.

Západ ztrácí Afriku

Niger je zatím poslední v řadě zemí západní Afriky, kde Spojené státy a jejich západní spojenci, především Francie, ztrácejí pozice. Rusové se na jejich místo tlačí v Nigérii, Mali i Burkině Faso. Vývoj jde přitom ruku v ruce s rostoucí aktivitou militantních islamistů.

Znepokojivý je i negativní ekonomický vývoj v oblasti a zhoršující se životní podmínky. Konkrétně Nigeru jako jedné z nejchudších zemí celé Afriky přinesl převrat hlubší izolaci a s ní i větší recesi a nedostatek. Pučisté slibovali, že problémy vyřeší, zatím ale místní obyvatelé čekají marně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
před 1 hhodinou

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
09:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 3 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 7 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 16 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 17 hhodinami
Načítání...