Wagnerovci přiznali ztráty v bojích v Mali. Přišli i o velitele

Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina připustila, že její bojovníci a malijští vojáci utrpěli ztráty v těžkých bojích proti tuarežským povstalcům v blízkosti hranic Mali s Alžírskem. O tvrdých bojích, při kterých utrpěli ztráty ruští žoldnéři i malijští vojáci, už v sobotu informovali povstalečtí Tuaregové.

Wagnerova skupina v prohlášení, z nějž citovala agentura Reuters, uvedla, že její síly bojovaly po boku malijských vojáků od 22. do 27. července. Wagnerovcům velel Sergej Ševčenko, který v bojích padl. „První den jeho skupina zničila většinu islamistů a zbytek zahnala na útěk,“ uvedla Wagnerova skupina na sociální síti Telegram. „Ale následná písečná bouře umožnila radikálům přeskupit se a zvýšit svůj počet na tisíc osob,“ dodala.

Wagnerova skupina také informovala o tom, že její bojovníci útok opět odrazili, ale při masivní palbě povstalců došlo ke ztrátám jak v řadách žoldnéřů, tak příslušníků malijské armády. Počty zabitých prohlášení neupřesnilo.

Někteří ruští vojenští blogeři o smrti příslušníků Wagnerovy skupiny nedaleko alžírské hranice informovali. „Členové Wagnerovy skupiny, kteří se přesouvali v konvoji s vládními vojáky, byli zabiti v Mali. (...) Někteří byli zajati,“ uvedl prominentní ruský vojenský bloger Semjon Pegov, vystupující pod jménem WarGonzo.

Telegramový kanál Baza, který má vazby na ruské bezpečnostní struktury, informoval o tom, že bylo zabito nejméně dvacet wagnerovců. Podle ruských blogerů během bojů zemřel také autor telegramového kanálu GreyZone, který měl vazby na skupinu. Agentura Reuters podotýká, že zprávy ruských blogerů nelze nezávisle ověřit.

Povstalci tvrdí, že zabili a zranili desítky vojáků a wagnerovců

Tuarežští povstalci v sobotu oznámili, že během dvou dnů bojů u hranice s Alžírskem zabili a zranili desítky vojáků a žoldnéřů z ruské Wagnerovy skupiny. Malijská armáda o víkendu informovala, že přišla o dva vojáky a zabila asi dvacet povstalců.

Povstalci v prohlášení uvedli, že se v bojích ve čtvrtek a v pátek zmocnili obrněných vozidel, nákladních aut a cisteren. Tvrdí, že také poničili vrtulník, který se následně zřítil ve městě Kidal. Podle armády jedna z jejích helikoptér havarovala v Kidalu během rutinního letu, nikdo ale nezemřel.

Wagnerova žoldnéřská skupina sehrála klíčovou roli v některých z nejtvrdších bitev v rámci ruské invaze na Ukrajinu. Ale ohledně její budoucnosti se objevily otázky poté, co její šéf Jevgenij Prigožin zemřel loni v srpnu při havárii letadla. Stalo se to dva měsíce po jím vedené neúspěšné vzpouře proti ruskému armádnímu vedení.

Mali zažilo v roce 2020 a 2021 vojenský puč. Armádní činitelé tvrdí, že v zemi působí ruští instruktoři, kteří pomáhají malijským vojákům s technikou nakoupenou v Rusku. O žoldnéře podle nich nejde. Nicméně telegramový kanál Baza uvádí, že wagnerovci jsou v Mali nejméně od roku 2021.

Mali s násilím bojuje již více než dvacet let. Navzdory dřívější přítomnosti mírových sil OSN se zejména ve středních a severních částech země dostali k moci extremisté, kteří v některých oblastech začali uplatňovat islámské právo šaría. V roce 2015 se rovněž rozpadla mírová dohoda s domorodými Tuaregy, což situaci ještě zkomplikovalo.