Afghánistán se po odchodu Američanů propadá do válečného chaosu, který přitahuje pozornost Ruska

8 minut
Horizont ČT24: Chaos v Afghánistánu
Zdroj: ČT24

Afghánistán se stává staronovým zdrojem chaosu. Američtí vojáci se rychle stahují zpět, odvezli už na devadesát procent jednotek i vybavení a na místě jich zbývá jen hrstka. Islamisté teď znovu nabírají na síle a dobývají dlouho ztracená území. Pozornost budí třeba v Rusku, které připustilo i vojenský zásah v oblasti, ve které už jednou vojensky neuspělo.

Vycvičené jednotky afghánské armády disponují ikonickými vozy americké armády Humvee, teď už ale bez klíčové podpory spojeneckých vojáků. Stažením Američanů ze země tak pro ně boj proti islamistům nekončí. Sami ale výrazně prohrávají.

Islamisté se chlubí videi, na kterých se afghánští vojáci bez jediného výstřelu vzdávají nepříteli. S přibližujícím se nebezpečím se ve městech samovolně formují milice. Taliban sílí a země se opět propadá do chaosu.

„Afghánci očekávali, že po stažení Američanů a jejich spojenců už nebude mít Taliban důvod válčit. Že jejich bojovníci ustoupí a začnou jednat. Bohužel to, co vidíme namísto toho, je drastická válka,“ uvedl bezpečnostní poradce afghánské vlády Hamdullah Mohib.

Lavrov nevyloučil, že Moskva vojensky zasáhne

Intenzivní boje rychle vytvořily mocenské vakuum. A to přitahuje pozornost Ruska. „Islámský stát se aktivně rozrůstá, zejména na severu Afghánistánu, přímo na hranicích s našimi spojenci,“ sdělil ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov.

Boj proti teroristické organizaci, která stála za masovými útoky v Evropě, Rusko už použilo jako záminku pro vstup do občanské války v Sýrii. Stejný scénář teď naznačil Lavrov. Nevyloučil, že by Moskva mohla v Afghánistánu po dvaatřiceti letech významně vojensky zasáhnout. „Uděláme vše, co je v našich silách, včetně použití kapacit ruské armády operující v Tádžikistánu, abychom zabránili agresivním výpadům proti našim spojencům,“ dodal Lavrov.

Jiní takové plány vidí odlišně. „My jsme přišli do Afghánistánu s nabídkou pomoci tamním lidem, aby žili v prosperující zemi jako součást širší rodiny národů. Rusové jen chtěli získat naprostou kontrolu nad Afghánistánem a podpořit tak vlastní zájmy. To je velice odlišné. Bohužel tragické je, že výsledek obou snažení je stejný,“ sdělil bývalý náčelník generálního štábu armády Velké Británie Richard Dannatt.

Moskva už jednu válku v zemi prohrála. Osudnou se jí stal náročný horský terén a těžkopádnost její vojenské strategie. Po invazi a ustavení komunistické vlády v roce 1979 strávil Sovětský svaz deset let boji se západem podporovanými mudžahedíny. Porážka je dodnes popisována jako jedna z příčin sovětského kolapsu a pozdějšího nástupu Talibanu k moci.

Procházková: Afghánci jsou citliví na přítomnost cizích vojáků

Podle novinářky Petry Procházkové z Deníku N Rusko obrací pozornost k jižním hranicím bývalého Sovětského svazu, kde se dramatizuje situace na afghánsko-tádžické hranici. „Rusko má v Tádžikistánu svoji největší vojenskou základnu v zahraničí a samozřejmě ho zajímá bezpečnost těchto hranic, protože jde o bezpečnost jeho strategických spojenců,“ uvedla novinářka. Vojenská akce jako v 70. a 80. letech prý pravděpodobná není. Možnost, že by Rusko mohlo obsadit podstatnou část Afghánistánu, je prý nereálná.

Podle Procházkové jsou také běžní Afghánci citliví na vojenskou přítomnost cizích sil, a proto se nikomu nepodařilo Afghánistán obsadit. „Člověk by řekl, že po té desetileté okupaci a poté, co za sovětské okupace zahynul skoro milion Afghánců, by zkušenost se Sověty měla být převážně negativní, ale já sama jsem se setkala v Afghánistánu s lidmi, kteří nostalgicky vzpomínali na spolupráci se Sovětským svazem. Podobně je to i s Američany, které část obyvatel vidí jako okupanty, část jejich přítomnost vítala,“ sdělila novinářka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Investoři utíkají od klíčových amerických dluhopisů

Na trzích kvůli nervozitě způsobené zaváděním amerických cel prudce klesají i ceny amerických státních dluhopisů, ve středu přitom ztráty ještě prohlubují. To je znamením, že se investoři zbavují i těch nejbezpečnějších aktiv. Krize na trzích tak nabírá znepokojivý směr k nuceným výprodejům a k útěku do bezpečí hotovosti, uvádí Reuters.
09:12Aktualizovánopřed 21 mminutami

Americké burzy začaly den mírným vzestupem

Americké akcie sice vstoupily do středečního obchodování mírným růstem, ale kolem 17. hodiny už se dva hlavní indexy, Dow Jonesův a S&P 500, pohybovaly ve ztrátě, nebo kolem nuly. Technologický index Nasdaq stále přidával necelé procento. V uplynulých dnech však burzy vykázaly výrazné propady, kterými reagovaly na americká cla uplatňovaná vůči ostatním zemím světa, z nichž Čína se pustila do razantní odvety.
16:37Aktualizovánopřed 32 mminutami

Němečtí konzervativci a sociální demokraté se dohodli na vládě

Německá konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) se dohodly na koaliční vládě, potvrdil příští kancléř Friedrich Merz. Podle něj Německo dostane silnou a akceschopnou vládu, která bude reformovat a investovat, učiní zemi bezpečnější a hospodářsky silnější. Evropa se bude moci na Německo spolehnout, dodal budoucí kancléř.
12:25Aktualizovánopřed 50 mminutami

Čína výrazně zvýší cla vůči USA, doma intervenuje

Čína zvýší od čtvrtka reciproční cla vůči USA na 84 procent. Uvedlo to podle agentury Reuters čínské ministerstvo financí. Původně je Peking avizoval pouze ve výši 34 procent. Americký prezident Donald Trump nastavil cla vůči Číně nově na 104 procenta. Ministr financí USA Scott Bessent označil čínskou odvetu za nešťastnou. Evropské trhy se v reakci na krok asijské velmoci opět propadly.
13:28Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rusko fakticky začalo novou ofenzivu, řekl Syrskyj

Rusko už fakticky začalo se svou ofenzivou na příhraniční Sumskou a Charkovskou oblast. V rozhovoru zveřejněném ve středu na serveru LB.ua to prohlásil velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Potvrdil tak dřívější vyjádření prezidenta Volodymyra Zelenského, že Rusko se na ofenzivu ve dvou ukrajinských oblastech připravuje.
před 3 hhodinami

V Dominikánské republice po zřícení střechy diskotéky zemřelo přes sto lidí

Počet obětí po zřícení střechy v nočním klubu v Dominikánské republice vzrostl na 113 mrtvých, informovali podle agentury AFP místní záchranáři. Dalších nejméně 150 lidí utrpělo zranění. Zármutek a soustrast v souvislosti s neštěstím vyjádřil český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
06:21Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Rusko zasáhlo drony Dnipro, Charkov a Kramatorsk

Ruské síly v úterý večer pomocí dronů udeřily na ukrajinská města Dnipro, Charkov a Kramatorsk. Po útocích zůstaly skoro dvě desítky zraněných, informovaly ukrajinské úřady podle ruskojazyčného servisu BBC. Podle nich po útocích zemřeli lidé, drony cílily hlavně na civilní budovy.
před 6 hhodinami

Začínají platit Trumpova plošná cla

Počínaje středou začínají Spojené státy vybírat cla, která americký prezident Donald Trump označil za reciproční. Vztahují se na země, s nimiž mají USA podle Washingtonu vysoký obchodní deficit. Například u dovozu zboží z EU clo činí dvacet procent, u dovozu z Číny v souhrnu už 104 procenta. Země, na které se nevztahují tato individuální cla, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
05:30Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...