Vědci ze zlínské univerzity zkoumají využití zbytků z kapra na želatinu

Vědci z Fakulty technologické zlínské Univerzity Tomáše Bati zkoumají možné využití zbytků vzniklých při zpracování kapra obecného. Vedlejší produkty, jako jsou hlavy, šupiny, kosti, ploutve či kůže, se nevyužívají, tvoří přitom až polovinu hmotnosti ryb. Želatina má široké uplatnění, zejména v potravinářství, farmacii či kosmetice, poptávka po ní roste.

„Snažíme se za použití environmentálně šetrných metod o jejich zpracování na využitelné produkty, jsou to konkrétně želatiny a hydrolyzáty,“ vysvětlil novinářům Pavel Mokrejš, který je v čele výzkumného týmu.

Mnoho závodů na zpracování ryb se podle něj recyklačními technologiemi nezabývá. „Odpadní vody se vypouští do vodního prostředí a pevné látky končí na skládkách a veterinárních asanačních ústavech. V obou případech se jedná o zátěž pro ekosystém a plýtvání surovinami, které obsahují cenné nutriční složky,“ poznamenal Mokrejš.

Zlínští vědci chtějí využít odpadní suroviny, používají také technologii šetrnou k životnímu prostředí. Při přeměně kolagenu, živočišné bílkoviny, na želatinu využívají běžně dostupné enzymy.

„Tato technologie by mohla nahradit tradiční technologické postupy, které využívají kyselin nebo zásad, což má dopad na životní prostředí,“ vysvětlil Mokrejš. „Oproti jiným obdobným studiím je zde inovativním prvkem také zpracování kolagenu vícestupňovou extrakcí, která významným způsobem zvyšuje celkový výtěžek připravených želatin,“ řekl. Technologii má výzkumný tým patentovanou, usiluje také o mezinárodní patent.

Využití želatiny

Zájem o želatinu podle Mokrejše roste, běžně se využívá vepřová a hovězí želatina. Výzkumný tým ze zlínské univerzity se již dříve zabýval využitím odpadu z drůbeže k výrobě želatiny, nyní se zaměřil na využití odpadu ze sladkovodních ryb, konkrétně kapra obecného. Rybí skelety by podle vědců mohly být zpracovány tak, aby byl téměř nulový odpad.

„I v průběhu zpracování kapřích skeletů na želatinu vzniká celá řada vedlejších produktů – a i ty je možné následně využít. Například pigment, vedlejší produkt vzniklý po odstředění želatinových frakcí, lze uplatnit při výrobě barev a nátěrových hmot. Při odstřeďování želatinových frakcí se oddělí rovněž zbytkový tuk, který lze využít jako výživový doplněk, protože obsahuje omega-3 mastné kyseliny. Zbylý nerozložený podíl je zase možné zužitkovat v zemědělství jako hnojivo bohaté na dusík. Možností je více,“ popsal Mokrejš, podle kterého mají želatiny z alternativních zdrojů velký potenciál.

V potravinářství se želatina využívá při výrobě cukrovinek, mléčných nebo masných produktů, ve farmacii jako pojivo při výrobě tablet a želatinových kapslí. V lékařství slouží k výrobě hydrogelů, nanovláken či obvazů. Rybí želatina je vhodná také do kosmetických přípravků, pleťových krémů, koupelových solí, šamponů, krémů na opalování či laků na vlasy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Zlínský kraj

Plán Holešova na Kroměřížsku sloučit dvě školy vyvolal nevoli části rodičů

Radnice v Holešově na Kroměřížsku chce sloučit dvě základní školy ve městě. Uspořádala proto diskuzi, aby se změnami seznámila rodiče. Slibuje si lépe organizovanou a kvalitnější výuku a nižší náklady. Plán odsouhlasili radní, musejí ho schválit i zastupitelé. Část opozice i mnozí rodiče se změnou nesouhlasí.
před 20 hhodinami

Arcibiskupské lesy dražily na Kroměřížsku cenné dřevo

V Chropyni na Kroměřížsku se konala aukce cenného dříví. Vhodné je například k výrobě luxusního nábytku, sudů nebo hudebních nástrojů. Už poosmé ji pořádaly Arcibiskupské lesy a statky Olomouc. Nejvíc peněz, 50,5 tisíce korun za metr krychlový, zaplatil zájemce za dub letní z rodového majetku Podstatských. Celý kus kmene, který rostl 140 let, stál skoro 140 tisíc korun.
včera v 18:53

Index: Nejlepší podmínky k životu jsou v Turnově, nejhorší v Podbořanech

Nejlepší podmínky k životu v Česku jsou v Turnově a následně v Luhačovicích a Novém Městě na Moravě. Naopak nejnižší kvalita je v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji, které se potýkají s odlivem vzdělaných lidí, exekucemi a nižší délkou života. Nejhorší hodnocení z 206 mikroregionů mají Podbořany následované Bílinou a Karvinou. Vyplývá to z Indexu prosperity regionů České spořitelny a platformy Evropa v datech.
včeraAktualizovánovčera v 14:01

Děti nejsou úplně tolerantní, říká psycholog Mertin

V posledních dnech na veřejnost prosáklo hned několik případů šikany a agresivního chování ze strany dětí a mladistvých. V Ústí nad Labem policie prověřuje nová videa rvaček, v případu z Hodonína se kriminalisté zabývají výhrůžkami adresovanými oběti i útočnicím a incidenty zaměstnávají i policisty na Uherskohradišťsku. Podle dětského psychologa Václava Mertina se podobné věci děly vždy. V Událostech, komentářích řekl, že děti nejsou tak úplně tolerantní, ale dá se na tom pracovat.
6. 2. 2025

Valašsko sobě a národu. Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm slaví sto let

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku slaví sto let. Skanzen vznikl díky muzejnímu spolku, který přesunul historické domy z náměstí do městského parku. První dva tam stály v červenci 1925. Patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v kraji, loni ho navštívilo přes 280 tisíc lidí. K výročí připravilo muzeum speciální program, nové logo a poštovní známku. Vrcholem oslav, které ponesou slogan Valašsko sobě a národu, budou Rožnovské slavnosti.
6. 2. 2025

Vedení školy v Hodoníně chodí kvůli případu šikany výhrůžky

Policisté v souvislosti s víkendovým napadením dívky v Hodoníně prověřují i nevhodné komentáře a výhrůžky na sociálních sítích. Útokům čelí vedení školy, na kterou napadená dívka dochází. Matka žákyně obvinila pedagogy, že situaci dlouhodobě neřešili. To škola odmítá. Policie dál vyšetřuje také okolnosti samotného útoku i s využitím videozáznamu, který matka napadené zveřejnila na sociálních sítích.
5. 2. 2025

Více linek či zastávek. Uherské Hradiště má nový systém MHD

Uherské Hradiště spustilo nový systém městské hromadné dopravy (MHD) pojmenovaný Poulička. Cestujícím nabízí více linek, spojů i zastávek. Trasy linek nekončí jen na autobusovém nádraží, jak tomu bylo dosud, ale propojují různé části města přes jeho centrum. Cestující budou moci využívat přímá spojení s důležitými místy, jako jsou nemocnice, obě nádraží nebo školy, popsal mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma. Novou MHD provozuje Znojemská dopravní společnost Psota.
1. 2. 2025

Muže, který měl zapálit bar ve Zlíně, obvinili z pokusu o vraždu

Devětadvacetiletého muže, který podle policie v úterý odpoledne úmyslně zapálil bar ve Zlíně, obvinili kriminalisté z pokusu o vraždu, pokusu o těžké ublížení na zdraví a také poškození cizí věci. V případě prokázání viny a odsouzení mu hrozí dvanáct až dvacet let vězení, sdělila krajská policejní mluvčí Simona Kyšnerová. Soud muže poslal do vazby.
31. 1. 2025Aktualizováno31. 1. 2025
Načítání...