Lidé z okolí Vrbětic stále čekají na odškodnění od státu. Na své pozemky léta nemohli ani vkročit

8 minut
Události: Vrbětice stále čekají na odškodnění
Zdroj: ČT24

Lidé z okolí Vrbětic, kde v roce 2014 došlo ke dvěma výbuchům ve skladech s municí, stále čekají na odškodnění. Na své pozemky nemohli až šest a půl roku vstoupit a ani na nich hospodařit. Jediné peníze, které zatím stát poškozeným lidem vyplatil, byly za opakované evakuace obyvatel přilehlých obcí, jednalo se o 3100 korun na osobu.

Na své pozemky nesměl vstoupit například Dalibor Olšák. V lese o rozloze 120 hektarů nechal dřevo, jehož odvoz zastavily právě vrbětické výbuchy. Dřevo je znehodnocené střepinami a les, o který se kvůli zákazu vstupu dlouho nepečovalo, zničil kůrovec.  

Pětinu svého pozemku má právě ve vrbětickém areálu, se státem vyjednává prodej nebo směnu, zatím ale bez dohody. Většina lesa uvnitř areálu byla policií prohlášena za zakázané území. V tomto případě stát o odškodnění zatím nechtěl ani slyšet. „Odpověď nám přišla záporná, že se máme obrátit na původce havárie,“ řekl Olšák. 

Škoda však vznikla i obcím, například Slavičín ji vyčíslil na jeden milion korun, jde o zničené lesní cesty a místní komunikace. Nepoškodily je samotné exploze, ale těžká vojenská technika. Po těchto komunikacích se totiž vojáci dostávali k areálu, který střežili. 

Nedostatečné odškodnění

Slavičín měl bezmála sedm let hermeticky uzavřeno třicet hektarů lesa, přišel tak o peníze za prodej dřeva. Podle znaleckého posudku se jednalo až o jeden a půl milionu korun. „Pokud se mám o ten majetek starat jako o svůj, tak budu činit všechny kroky, abych se toho práva domohl,“ uvedl starosta Tomáš Chmela (Probudíme Slavičín).  

Stát zatím vyplatil odškodné jenom lidem, kteří kvůli nebezpečí museli opakovaně opustit své domovy. Obyvatelé zasažených vesnic dostali za pět dnů evakuace 3100 korun. Obce nyní tvrdí, že vzhledem k ohrožení a škodám bylo odškodnění nedostatečné.   

Zemřeli dva lidé

První výbuch ve Vrběticích zaznamenaly kamery vzdálené až 25 kilometrů. Explozi výrazně pocítili i obyvatelé okolních obcí – Vlachovic, Lipové nebo Haluzic. První preventivní evakuace začala 23. října, tedy týden po prvním výbuchu. Pyrotechnici totiž potřebovali prozkoumat konkrétní části areálu. 

Druhá exploze nastala o měsíc a půl později, tentokrát v jiném skladišti. Obyvatelé okolních obcí museli být evakuováni podruhé. Slabé výbuchy se z areálu ozývaly až do poloviny prosince, až poté se na místo mohli vrátit pyrotechnici. 

Při říjnové explozi zahynuli v areálu dva specialisté na zbraně – Vratislav Havránek a Luděk Petřík. Oba pracovali ve firmě Imex Group, které sklady patřily. Oba muži pocházeli z Moravskoslezského kraje. 

Armáda areál využívala do roku 2006

V areálu, který má na délku až deset kilometrů, se nachází více než padesát objektů. Léta je střežila Armáda ČR, ta například v roce 2001 likvidovala v areálu protipěchotní miny, které se už dál nesměly vyrábět ani skladovat. 

Armáda přestala areál využívat v roce 2006, poté přešel pod Vojenský technický ústav, který sklady pronajal soukromým firmám. V letech 2009 až 2011 ústav podepsal nájemní smlouvy se čtyřmi firmami s licencí pro nakládání se zbraněmi a municí. Společnosti měly v roce 2014 v areálu až sedm tisíc tun materiálu. Výbuchy postihly dva sklady, které patřily firmě Imex Group.

Po explozích v říjnu a prosinci 2014 museli pyrotechnici nejdřív vyčistit prostor pro bezpečný převoz munice. Samy soukromé firmy naložily a odvezly až 280 kamionů, dalších 267 nákladních aut zamířilo do znovuobnoveného armádního skladu v Květné na Svitavsku.

„Munice, která se do Květné vozila, byla kontrolována. Každá bedna byla vyfocena, aby byl důkaz i obrazový. Zpětně se ukazuje, vzhledem k tomu, co teď vyplouvá na povrch, že to bylo dobré rozhodnutí,“ uvedl starosta Květné Petr Škvařil (ČSSD). 

Do konce roku 2015 stál zásah ve Vrběticích armádu, policii a hasiče skoro 350 milionů korun. Prostor je nyní oplocen, opatřen čidly a také ostrahou. Samotné práce na odstraňování nevybuchlé munice probíhaly až do září 2020.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Zlínský kraj

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 14 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
30. 3. 2025

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
29. 3. 2025

Ve Veselí nad Moravou začaly práce na největším rekreačním přístavu v Česku

První etapa rozšíření přístavu Baťova kanálu začala ve čtvrtek ve Veselí nad Moravou. Práce za 78,4 milionu korun bez DPH obnášejí kromě jiného vybudování 31 lodních stání, která budou turisté smět využívat od příští plavební sezony. Dosud má přístav 35 stání. V nejbližších letech chce ministerstvo dopravy do rozvoje rekreační plavby na Baťově kanále investovat prostřednictvím Ředitelství vodních cest České republiky (ŘVC) téměř dvě miliardy korun.
27. 3. 2025

Hasiči ve dvou krajích čelili kyberútoku, řeší to policie

Hasičské sbory Královéhradeckého a Zlínského kraje v pondělí čelily kybernetickému útoku. Hasiči přijali opatření, aby útok neomezil jejich akceschopnost jak v napadených regionech, tak i v dalších krajích, oznámilo ve středu generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (HZS). Případem se zabývá policie a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
26. 3. 2025Aktualizováno26. 3. 2025

Zastupitelé Karolinky schválili vyhlášení referenda o koupi bývalých skláren

Zastupitelé Karolinky na Vsetínsku schválili vyhlášení místního referenda o koupi areálu bývalých skláren a bytového domu do majetku města. Konat se bude 26. dubna. Radnice jedná o možném odkupu se společností Synot Real Estate. Cena bytového domu je 35,5 milionu korun, areálu skláren a kartonážky 52 milionů. Pro vyhlášení referenda bylo všech osm přítomných koaličních zastupitelů. Město s asi dva a půl tisíci obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
13. 3. 2025Aktualizováno13. 3. 2025

Provozovatel vypáleného zlínského baru si zachránil život, ale ne živobytí

Těžké popáleniny, psychické i finanční problémy způsobil provozovateli zlínského baru Karlu Šindelkovi žhář, který podnik na konci ledna zapálil. Kvůli vážným popáleninám na pětadvaceti procentech těla muž nemůže pracovat. Podnik, který provozoval s manželkou, byl navíc jediným zdrojem rodinných příjmů. Oheň poničil i samotné vybavení. Rodina teď prosí o pomoc. Žhář je obviněný z pokusu o vraždu a hrozí mu až dvacetileté vězení.
12. 3. 2025

Odbory: Firma onsemi v Česku propustí 170 lidí, nejvíc v Rožnově

Firma onsemi propustí v České republice 170 lidí, z toho v Rožnově pod Radhoštěm 149. Další pobočku má firma v Brně. Lidé by měli odejít k 1. dubnu. Důvodem je tlak na efektivitu práce a snižování nákladů, řekli v rožnovském závodě zástupci odborů po jednání s vedením firmy, která vyrábí polovodiče.
10. 3. 2025
Načítání...