Žalobce navrhuje hejtmanu Půtovi trest 3,5 roku vězení

1 minuta
Události: Soud s hejtmanem Půtou
Zdroj: ČT24

Státní zástupce v pondělí u soudu v Liberci navrhl v korupční kauze pro libereckého hejtmana Martina Půtu (Starostové pro Liberecký kraj) trest 3,5 roku vězení. Žádá pro něj i zákaz činnosti na pozicích spojených s rozhodováním o veřejných zakázkách na pět let. Pro firmu Metrostav žádá peněžitý trest 55 milionů korun a zákaz plnění veřejných zakázek a účasti na veřejných soutěžích na tři roky. Půta podle spisu přijal úplatek v souvislosti s rekonstrukcí libereckého kostela sv. Máří Magdalény.

Měl dostat 830 tisíc korun, vyplaceno mu podle obžaloby bylo 530 tisíc. Půta od začátku vinu odmítá a před aktuálním jednáním na síti X uvedl, že věří, že bude osvobozen. To později během dne zopakoval s tím, že nic nelegálního nespáchal. „Za mě osobně je mi líto, že náhradní státní zástupce, který tady byl poprvé, vůbec nereflektoval to, co bylo v průběhu soudního řízení prokázáno, ani to, že pro obžalobu nejsou ve spisu žádné důkazy. A já jenom podtrhnu to, že jsem nic nelegálního nespáchal. Ve spisu pro to nejsou žádné důkazy a očekávám zproštění,“ řekl.

Půta byl z přijetí úplatku obviněný na podzim 2014. Liberecký soud se případem zabývá podruhé. Poprvé mu státní zástupce navrhoval pětiletý trest, v květnu 2020 ale krajský soud všechny obžalované zprostil viny. Vrchní soud pak rozsudek zrušil a vrátil k novému projednání.

U soudu v Liberci v pondělí začaly závěrečné řeči, své návrhy zatím kromě státního zástupce přednesla i většina obhájců. Pro své klienty žádají osvobozující verdikty. V úterý vystoupí poslední obhájce a poté přijdou na řadu se závěrečnými řečmi obžalovaní, včetně Půty.

V kauze je obžalováno devět lidí a pět firem. Trest, který nyní u soudu navrhl státní zástupce pro Metrostav, je souhrnný. Tedy oproti předchozímu odsouzení této stavební firmy v jiných korupčních kauzách je navýšený o dvacet milionů korun. Obhájce Metrostavu žádá o upuštění od souhrnného trestu, jeho dosavadní výši považuje za dostatečnou.

Kauza je spojená se dvěma projekty liberecké společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) v Liberci z let 2012 až 2014 za téměř sto milionů korun. Obecně prospěšná společnost na ně chtěla čerpat evropské dotace, vyplaceno ale nic nebylo.

V případu jsou obžalováni i dva bývalí pracovníci liberecké pobočky ROP Severovýchod, žadatelé o dotaci i pracovníci stavebních firem. Státní zástupce jim navrhl tresty od podmínek až po 7,5 roku vězení. Nejpřísnější žádá pro Petra Jirkůva, jenž byl předsedou správní rady GEPO a administrátorem zakázky na rekonstrukci zmíněného kostela. Jirkův vinu odmítá. Vězení na 5,5 roku žádá žalobce pro exředitele liberecké pobočky ROP Bořka Machatého a také pro tehdejšího pracovníka Metrostavu Jana Petráně. Oba odmítají jakoukoliv vinu.

Hejtmana měli uplácet zaměstnanci Metrostavu

Půty se týká část obžaloby, a to v souvislosti se zajištěním 55milionové dotace na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény v krajském městě za 65 milionů, kterou dělal obžalovaný Metrostav. Obžaloba Půtu viní z toho, že přijal úplatek a zneužil pravomoci veřejného činitele, za což hrozí pět až deset let vězení. Půta u soudu od začátku tvrdí, že o žádný úplatek nežádal a ani ho nepřijal.

Hejtmana měli podle obžaloby uplácet dva zaměstnanci Metrostavu, jeden zemřel a druhý obvinění odmítá. Metrostav čelí i obvinění, že zakázku na rekonstrukci kostela s příslibem evropské dotace zmanipuloval a předražil ve svůj prospěch. Metrostav i její obžalovaná dceřiná společnost Metrostav Infrastructure uzavřely sice se státním zástupcem dohodu o vině a trestu, soud ji ale nepřijal. Žalobce i tak pro Metrostav nyní navrhl stejný trest, jaký byl v návrhu dohody.

Liberecký soud se případem zabývá podruhé. Poprvé v květnu 2020 všechny obžalované zprostil viny, vrchní soud ale rozsudek zrušil a vrátil k novému projednání.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
před 7 hhodinami

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
před 16 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 22 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 23 hhodinami

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025
Načítání...