Za posprejování Karlova mostu uložil soud mladé dvojici veřejně prospěšné práce

Chlapci i dívce, kteří loni v létě posprejovali Karlův most, uložil soud vykonat šedesát hodin společensky prospěšné činnosti. Rok bude navíc oba mladistvé sledovat, zda vedou řádný život. Chlapec, který měl nedávno osmnácté narozeniny, i šestnáctiletá dívka se k činu přiznali a společně napůl uhradili způsobenou škodu v celkové výši zhruba 95 tisíc korun.

Oba obžalovaní i státní zástupkyně se vzdali práva na odvolání. Odvolat by se tak mohl už pouze orgán sociálně-právní ochrany dětí, který se z pátečního jednání omluvil.

Verdikt uznal mladistvé vinnými z poškození cizí věci. Uložil jim pouze výchovné, nikoliv trestní opatření, od jehož uložení podmíněně upustil na roční zkušební dobu. Pokud by se v ní mladiství neosvědčili, bude soud v jejich stíhání pokračovat.

„Chovali se hanebně vůči naší nejslavnější a nejznámější kulturní památce,“ konstatovala soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 Ivana Hynková. Podle ní ale oba činu upřímně litovali. „Neuvědomovali si, čeho se dopouští. Oba byli střízliví, procházeli se noční Prahou. Zřejmě si tímto způsobem zkrátili dlouhou chvíli nebo zpestřili procházku,“ konstatovala.

Společensky prospěšnou činnost bude muset dvojice vykonat bezplatně a ve svém volném čase. Vhodnou práci jí vybere Probační a mediační služba. „Budou pracovat pro společnost, aby si uvědomili, že pracovat se musí a že je velice jednoduché něco zničit, poškodit, ale je hodně těžké něco vytvořit,“ podotkla k tomu soudkyně.

Na uhrazení škody si půjčili od rodičů

Soudkyně doplnila, že škodu způsobenou Technické správě komunikací a Galerii hlavního města Prahy mladiství uhradili tak, že si vzali půjčku od rodičů, kterým teď peníze splácí z výdělků na brigádách.

Nápisy v angličtině načmárané tyrkysovou barvou se na nejstarším pražském mostě objevily loni 9. července. Pokryly větší část kamenného zábradlí, podstavec sochy svatého Augustina i stojany lamp. Policisté dohledali pachatele na záběrech z kamer, které zveřejnili den po činu. Sprejer se tentýž den přišel přiznat.

Dospělému pachateli by za posprejování památky hrozilo šest měsíců až tři roky vězení. U mladistvých se sazby stanovené v trestním zákoníku snižují na polovinu. Podle zákona o soudnictví ve věcech mládeže není možné zveřejnit jména nezletilých obžalovaných ani jiné informace vedoucí k jejich identifikaci.

Státní zástupkyně Lucie Filipová sdělila, že je s rozhodnutím soudu spokojená. „Přistoupili k tomu velice zodpovědně, doznali se, uhradili škodu. Účelu trestního řízení bylo dosaženo. Myslím, že toho upřímně litují a že se za své jednání stydí,“ řekla. Na dotaz, co si představit pod uloženou „společensky prospěšnou činností“, vysvětlila, že jde v podstatě o obecně prospěšné práce – třeba i o odstraňování grafitti. „To by určitě splnilo ten výchovný účel,“ dodala.

Trestný čin spáchaný mladistvým se nazývá provinění. Mladistvému, který se proviní, lze uložit takzvané výchovné, ochranné nebo trestní opatření. Mezi výchovná opatření patří například dohled probačního úředníka či absolvování probačního programu. Ochranným opatřením je třeba zabrání věci. Z trestních opatření připadají v úvahu například obecně prospěšné práce, peněžité opatření a v nejzávažnějších případech i trest vězení, který lze podmíněně odložit.

Most se stal terčem vandalů už poněkolikáté

Grafitti z Karlova mostu odstranil restaurátor, kterého povolala Technická správa komunikací. Vandalské projevy sprejerů předtím řešil už několikrát, tento případ ale označil za zatím nejrozsáhlejší. U soudu v pátek také vyšlo najevo, že dvojice počmárala nejen památku, ale o několik hodin později také dvě lavičky a chodník v jedné z ulic Prahy 10. Chlapec následně nápisy z laviček sám smyl, uvedl soud.

Památku vandalové poničili i v minulosti. Mediálně známý byl případ německého turisty, kterému české soudy uložily za posprejování pilíře mostu roční podmíněný trest, stotisícový peněžitý trest a pětileté vyhoštění z Česka.

Načítání...