Na čištění Karlova mostu jde ročně až půl milionu. Za poškození památky hrozí i tři roky vězení

Karlův most v Praze, který je jednou z nejznámějších památek v Česku, se opakovaně stává terčem vandalů. Nové nápisy se na něm objevily naposledy před měsícem. Některé graffiti nebo značky jsou však na mostě i několik let. Čištění památky, které probíhá různými způsoby, stojí podle Technické správy komunikací zhruba půl milionu korun ročně. 

Video Studio ČT24
video

Restaurátor čistí Karlův most

Například ve středu se akademický restaurátor zaměřil na odstraňování mechů a lišejníků tlakovým proudem vody. Pokračovat by měl i v následujících dnech, a to odstraňováním drobných nápisů, které po sobě zanechávají turisté. Redaktorka ČT Monika Nováková uvedla, že takových nápisů je momentálně na mostě kolem padesátky. 

„Jedná se o fixy, které mají v sobě kuličku, po zatlačení se barva vlévá do toho kamene. Ty malé nápisy, to je úplně stejný příběh, jako s velkými graffiti. Musíme nejdříve zjistit složení jednotlivého nápisu a potom rozrušit tlakovou párou, případně tlakovou vodou,“ uvedl restaurátor Jakub Tlučhoř. 

Doplnil, že při čištění se tlakem páry či vody nesmí na jedno místo působit příliš dlouho, a to jak v případě graffiti, tak i mechů či lišejníků. „Díky tomu nedochází k porušování kamene. Kdybych dlouho stříkal na jedno místo, tak by došlo k vymývání pískovce,“ popsal práce na Karlově mostě Tlučhoř. 

V těchto dnech probíhá kompletní čištění památky. „Odstraňuje se jak biologické poškození, tak i tagy, které se zde objevily v minulých letech, a které jsme nechali zpasportizovat,“ řekla mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.

Pachatel se přihlásil na policii

Restaurátora Jakuba Tlučhoře naposledy zaměstnal velký modrý nápis v angličtině, který odstraňoval celý víkend. K vandalství se přihlásil nezletilý mladík poté, co policisté zveřejnili záběry z kamer. Případ je stále v šetření a byl podán návrh na podání obžaloby. „Nejedná se o turisty, jedná se o mladíka a dívku, kteří žijí trvale v České republice,“ řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Nápisy se tehdy objevily na zábradlí, lampě, a dokonce i na jedné ze soch. Za poškození takové památky hrozí pachateli až tři roky vězení, ovšem vzhledem k tomu, že v tomto případě šlo o nezletilé, je podle Daňka trest poloviční. 

Před dvěma lety poškodili Karlův most i turisté z Německa. Soud dvojici potrestal roční podmínkou, pětiletým vyhoštěním z Česka a stotisícovou pokutou.