V Praze začala oprava Hlávkova mostu. Doprovází ji kolony

Na pražské Severojižní magistrále to vypadá, jako by se vše vrátilo do normálu – před Hlávkovým mostem od rána jen zvolna popojíždějí kolony aut. Projevilo se tak zúžení do jednoho jízdního pruhu na mostě samotném, kde začala oprava. Omezení potrvá až do 11. května.

Dopravní omezení na Hlávkově mostě ovlivňuje pouze směr z Buben do centra. Technická správa komunikací vyměňuje přechodové panely na té části soumostí, která vede přes plavební kanál jižně od Štvanice.

Ve 107metrovém úseku na této části mostu je uzavřen jeden ze dvou jízdních pruhů, což se projevuje zácpou před zúžením. Kolona popojíždí na mostě, ale i před ním v Bubenské ulici a především před nájezdovou rampou z nábřeží Kapitána Jaroše.

TSK nechá během opravy odstranit všechny vrstvy vozovky a vybourat poškozené prefabrikované desky. Rekonstrukce čeká také asfaltové izolační pásy.

Směrem do Holešovic jezdí auta přes Hlávkův most bez zdržení, není ani nutná výluka tramvajové tratě.

Hlávkův most je součástí hlavního průtahu Prahou, je ale ve špatném stavu. Řidiči znají děravou vozovku s dlažebními kostkami překrytými rozsáhlými záplatami, ale to je jen doklad větších problémů. Problém je v mostovce a přechodových panelech, naopak základy, pilíře a oblouky Hlávkova mostu jsou v pořádku, jak nedávno zjistili experti z Kloknerova ústavu ČVUT. 

„Troufáme si říct, že založení mostu je funkční a v pořádku,“ řekl ředitel ústavu Jiří Kolísko. Rekonstrukci vyžaduje výzdoba mostu, římsy a zábradlí. Kloknerův ústav však doporučil zbourat a nahradit betonové konstrukce na holešovickém předmostí.

Zúžení na Hlávkově mostě
Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš

Celková rekonstrukce v budoucnu

TSK připravuje celkovou rekonstrukci dopravně velmi vytíženého Hlávkova mostu. Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) uvedl počátkem roku, že letos bude dokončena dokumentace a město začne hledat zhotovitele. Během dalších dvou let by již měla rekonstrukce probíhat.

Železobetonový Hlávkův most se sestává z více konstrukcí, starší část je z let 1909 až ⁠1912, novější z let 1958 až 1962. Mimoúrovňová křižovatka v Holešovicích, která na Hlávkův most navazuje, vznikla v 70. letech při výstavbě magistrály a nového úseku metra. V současnosti slouží most pěším, silniční dopravě a tramvajím. Donedávna jeho konstrukcí vedly i inženýrské sítě, ty ale již byly přeloženy do nového kolektoru vyraženého pod Vltavou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 5 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 17 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025
Načítání...