Bourání Hlávkova mostu v Praze není nutné, ukázala diagnóza. Výjimkou je část u Vltavské

Základy, pilíře a nosné oblouky pražského Hlávkova mostu jsou v pořádku a není tak nutná jeho demolice. Musí se však zbourat jedna část u Vltavské, která je ve špatném stavu. Vyplývá to z odborné diagnózy, kterou ve středu představili náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha sobě) a ředitel Kloknerova ústavu ČVUT Jiří Kolísko. Praha momentálně připravuje projekt opravy mostu.

Hlávkův most v Praze
Zdroj: ČTK Autor: Václav Záhorský

„Most má své části, které nejsou v úplně dobrém stavu, ale celkově si myslím, že v tak katastrofálním stavu není. Bude-li zaměřena oprava směrem k některým částem, tak si myslím, že most může dál sloužit svému účelu,“ přiblížil závěry posudku Kolísko.

Hlávkův most se skládá z několika částí, které jsou vybudovány rozdílnými technologiemi. „Nosné oblouky historických mostů, to znamená mosty přes Vltavu a ostrov Štvanice, jsou v docela dobrém stavu,“ doplnil.

Nahradit by se měla část, která ústí na Vltavskou

V dobré kondici jsou také pilíře a základy mostu. Odborníci odebírali vzorky až do takzvaných podzákladů. Část pilířů stojí na břidlicích a v některých částech jsou dřevěné piloty ve štěrkové nivě. Založení mostu je podle Kolíska funkční a v pořádku.

Naopak ve velmi špatném stavu je část mostu, která ústí na Vltavskou. Tu tvoří takzvaná předpjatá konstrukce a odborníci doporučují ji zbourat a nahradit novou. Kromě toho nejsou v nejlepším stavu ani přechodové desky mezi jednotlivými částmi souostí, po kterých jezdí tramvaje. „Je tam řada neuralgických bodů, které je potřeba opravit,“ doplnil Kolísko.

Rekonstrukci bude vyžadovat také výzdoba mostu, například plastiky, sloupy či reliéfy obličejů na jeho plášti. V dobrém stavu nejsou ani římsy a zábradlí. Podle Kolíska budou muset být nahrazeny replikami.

Projekt by mohl být hotový do dvou let

Diagnostická zpráva bude sloužit jako podklad při rekonstrukci. Podle Scheinherra už byly provedeny některé přípravné práce včetně dokončení takzvaného kolektoru, do kterého byly přeloženy veškeré inženýrské sítě.

Na základě výsledků diagnostiky bude Technická správa komunikací (TSK) dělat drobné opravy a údržbu. Letos v létě pak TSK opraví zmíněné přechodové desky. „Do dvou let by mohl být kompletně připraven projekt opravy,“ řekl Scheinherr.

Problémy se stavem mostů má Praha dlouhodobě. Na začátku prosince 2017 spadla lávka pro pěší mezi Císařským ostrovem a Trojou, zranili se čtyři lidé. Praha aktuálně řeší také opravu Libeňského mostu. Ve špatném stavu je také Palackého most a město letos chystá opravu spodních částí Barrandovského mostu.