Stát se pokusí najít 200 milionů korun na výkup pozemků u Rakovníka. Vzniknout tam mají vodní nádrže

3 minuty
Události: Stát dá podle Babiše až 1,5 miliardy korun na sucho
Zdroj: ČT24

Vláda projedná dodatečné finance na výkup pozemků pro vodní nádrže Senomaty a Šanov. Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) by mělo jít zhruba o 200 milionů korun. Rakovnicko patří k nejsušším oblastem v Česku. Vodní díla mají podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pomoci zemědělcům, zejména chmelařům, a průmyslovým firmám. Vedle toho stát připravuje více než miliardu korun na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině.

Stavba nádrží Senomaty a Šanov začne podle Tomana nejpozději v roce 2022. „Zbývá vykoupit pozemky, převážná většina z nich je prodiskutována s majiteli. Teď čekáme na územní rozhodnutí,“ řekl Toman. Předjednán je odkup 70 a 80 procent pozemků u jednotlivých nádrží.

S iniciativou na dodatečné finance přišla vláda na výjezdu do regionu. „Ptali jsme se, co můžeme jako kabinet pro projekt udělat. Ministr Toman přinese návrh na dvě stě milionů korun na vládu a uvidíme,“ slíbil premiér Babiš.

11 minut
Brífink ministrů a premiéra ke stavbě vodních nádrží na Rakovnicku
Zdroj: ČT24

Podle premiéra by měli starostové „působit na majitele pozemků“, aby je prodali a uvolnili pro stavbu nádrží. Starosta Senomat Tomáš Valer (Sdružení pro Senomaty, Nouzov a Hostokryje) s výstavbou nádrží souhlasí. „Náš postoj je vstřícný. Jsem rád, že naše připomínky se řeší a investor i zpracovatel nám vyšli vstříc. V létě u nás neprší skoro vůbec, musíme zachytit podzimní a zimní vodu. Nádrž tomu určitě pomůže,“ řekl starosta.

Podle ministrů budou projekty obou nádrží respektovat zásady ochrany přírody. „Jsem rád, že je to komplexní projekt, že se nestaví jenom nádrž nebo přírodě blízké opatření, ale obojí,“ dodal ministr zemědělství Toman. Totéž kvitoval i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO): „Není to jenom betonování.“

Nádrže by měly být hotové v roce 2024. Náklady dosáhnou několika set milionů korun. Každý z vodních rezervoárů má mít maximální objem přibližně 600 tisíc metrů krychlových.

Prohlubování studní nemusí stačit, voda se bude převádět

Stavbu nádrží na Rakovnicku považuje premiér za klíčové opatření v boji proti suchu. „Je pět minut po dvanácté, sucho se na Rakovnicku řeší od roku 2005. Lidé tady mají vyvrtané studny do hloubky sedmi metrů, dnes ale musí až do čtyřiceti metrů,“ prohlásil premiér s tím, že region potřebuje vodu i pro průmysl a místní chmelaře. 

Rakovnicko patří mezi nejsušší regiony státu. Ministr životního prostředí Brabec zdůraznil, že prohloubení vrtů může představovat řešení zhruba na deset let; aby se region neocitl bez vody, musí následovat další opatření. „Klíčové je udržet vodu v krajině a převést vodu mezi povodími,“ zdůraznil. 

Plánuje se proto převod vody z povodí Ohře do povodí Blšanky a dále do povodí Rakovnického a Kolešovického potoka, a to právě po dokončení nádrží u Senomat a Šanova. Projekt umožní vodu z nádrží i z obou vodních toků využívat například pro závlahy chmelnic.

Převod vody má být zajištěn z Ohře pod vodní nádrží Nechranice, která k tomu má dostatečnou kapacitu. U Kryr na Lounsku by proto měla vzniknout další vodní nádrž a o její stavbě členové vlády na Rakovnicku jednali. Stát chce výstavbu nádrže urychlit.

„Dohodli jsme se, že dáme návrhy na výkupy pozemků do konce března. Aby se nádrž postavila kolem roku 2025 až 2030,“ dodal Toman. Celkové náklady na soubor opatření mají podle premiéra dosáhnout zhruba 3,5 miliardy korun.

Miliarda korun na zadržení vody v krajině

Podle ministra Brabce má také stát připravenu miliardu až miliardu a půl na projekty Státního pozemkového úřadu. Většina peněz bude z evropského Operačního programu.

Stavět by se měly retenční nádrže nebo třeba poldry. „Sto let jsme se chovali k vodě macešsky, narovnávali jsme koryta řek a vůbec jsme se snažili vodu co nejrychleji dostat z našeho území, protože škodila a my si mysleli, že jí bude vždycky dost. To už ale neplatí,“ vysvětlil Brabec.

10 minut
Brabec: Stát dá víc než miliardu korun na nápravu našeho macešského vztahu k vodě
Zdroj: ČT24

Peníze můžou jít třeba na narovnávání koryt řek a potoků: voda by se pak měla snadněji vsakovat do půdy a v době záplav se lépe rozlévat do okolí. To se podařilo při úpravách Loděnického potoka u Nenačovic, kam vládní delegace ve středu dorazila. Dvoukilometrový úsek potoka se díky meandrům prodloužil zhruba o čtvrtinu, koryto je mělčí a širší než dosud. Díky tomu zůstane v krajině více vody. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Středočeský kraj

Nadjezd na Kolínsku půjde k zemi. Řidičům se prodlouží cesty

Silniční nadjezd nad zkušebním železničním okruhem na Kolínsku je v havarijním stavu a čeká ho demolice. Místním se tak výrazně prodlouží cesty, někteří navíc mají na druhé straně trati zemědělské pozemky. Starostové tří nejvíce dotčených obcí už léta usilují o opravu nadjezdu. Od roku 2020 se hledal vlastník, loni jím soud určil České dráhy. Přes zkušební okruh vedou další tři nadjezdy, u těch problém není, stará se o ně kraj.
12. 4. 2025

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
7. 4. 2025

Soud v kauze požáru alzheimer centra osvobodil jednatele firmy Chott

Okresní soud pro Prahu-západ osvobodil oba jednatele společnosti Chott viněné kvůli požáru Domova Alzheimer v Roztokách, při kterém zemřely dvě ženy. Případ obžalovaného svářeče Luďka Rohlíčka a společnosti, která zakázku na výstavbu kotlů, kotelny a plynového potrubí v domově získala, předal k posouzení středočeským hasičům. Podle soudu se muž a firma nedopustili trestného činu, mohlo by však jít o přestupek. Rozhodnutí není pravomocné.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Čtyři lidé v Dolních Břežanech se otrávili oxidem uhelnatým, jeden zemřel

Záchranáři dopoledne vyjížděli do Dolních Břežan u Prahy ke čtyřem lidem, kteří se otrávili oxidem uhelnatým. Jeden muž na místě zemřel, další pacienti skončili v nemocnicích. Podle policejní mluvčí Michaely Richterové se událost stala v jednom z rodinných domů. Server Novinky uvedl, že šlo o členy rodiny, Richterová to nepotvrdila ani nevyvrátila. Okolnosti případu policisté prověřují.
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025

Převrácení lodi ve Štěchovicích policie prověřuje jako usmrcení z nedbalosti

Policisté se zabývají případem převrácené lodi ve Štěchovicích pro podezření z usmrcení z nedbalosti. Prověřují také, zda nebyla porušena bezpečnost práce, sdělila policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Při pondělní nehodě utonul dělník dodavatelské firmy, která pro Povodí Vltavy značila plavební cestu. Mluvčí povodí Hugo Roldán v úterý řekl, že šlo o pracovníky firmy Zakládání staveb.
1. 4. 2025Aktualizováno1. 4. 2025

Ve Štěchovicích se převrátila loď se sedmi dělníky, jeden muž utonul

Ve Štěchovicích v okrese Praha-západ se v pondělí ráno převrátila loď se sedmi dělníky opravujícími most přes Vltavu. Proud ji odhodil na remorkér. Šesti se podařilo dostat na břeh, jeden muž ve Vltavě utonul, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.
31. 3. 2025Aktualizováno31. 3. 2025

Hluk z pražského letiště se přesouvá, začíná oprava ranveje

Začíná oprava hlavní ranveje na pražském Letišti Václava Havla. Veškerý letecký provoz letiště převádí na vedlejší dráhu, což bude znamenat zvýšení hluku nad Kladnem a hustě osídlenými oblastmi Prahy, zejména městskými částmi Praha 4, 5 a 6. Práce potrvají do pátku 15. srpna, příští rok budou pokračovat v podobném termínu.
31. 3. 2025Aktualizováno31. 3. 2025

Případů žloutenky typu A meziročně přibylo. Na vině jsou lokální ohniska

Od začátku letošního roku se nakazilo žloutenkou typu A už 307 lidí. V předchozím roce jich za první tři měsíce bylo pouze 24, o rok dříve to byli od ledna do konce března pouze čtyři lidé. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) a krajských hygienických stanic (KHS). Za nárůstem podle nich stojí lokální ohniska nákazy. Ta největší evidují hygienici ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. Podle SZÚ je za vzestupem i snížená odolnost v populaci.
26. 3. 2025
Načítání...