Spolek v Brně uspěl ve sporu se státem o příspěvky na mzdy pro lidi s handicapem

Brněnská obecně prospěšná společnost Amerfo u krajského soudu uspěla ve sporu s ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) o vyplacení příspěvku na mzdy pro lidi s postižením. Spolku, který zaměstnává lidi s fyzickým nebo duševním handicapem, ministerstvo kvůli administrativní chybě nevyplatilo příspěvek za 2,2 milionu korun. Hrozilo pak, že bude spolek muset zrušit desítky pracovních míst.

Ministerstvo práce kvůli administrativní chybě nevyplatilo spolku příspěvek na mzdy pro lidi s postižením za třetí čtvrtletí 2019. Externí firma totiž dodala podklady pro úřad práce s dvoudenním zpožděním, kvůli čemuž platby sociálního a zdravotního pojištění odešly několik dní po termínu. Spolek tak tyto dny nesplňoval podmínku bezdlužnosti, která je pro vyplacení příspěvků na mzdy nezbytná.

Spolek chybu napravil, ale rozkladová komise ministerstva a poté i tehdejší ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) rozhodnutí potvrdila. Spolek se bránil žalobou u soudu. Obrátil se také na veřejného ochránce práv, který se za spolek postavil.

Ministerstvo musí rozhodnout znovu

Spolek soudu dodal několik desítek rozhodnutí ministerstva, kterými v obdobných věcech jiným společnostem v případě drobnějšího pochybení MPSV vyhovělo. Soud i na základě nich dospěl podobně jako ombudsman k tomu, že existuje řada rozhodnutí ministerstva odpovídajících případu spolku, ve kterých MPSV jiným subjektům vyhovělo. Rozsudkem tak soud zrušil rozhodnutí ministerstva, které tak musí do 30 dní ve věci znovu rozhodnout s přihlédnutím k verdiktu soudu.

„Ministerstvo práce a sociálních věcí respektuje vynesený rozsudek krajského soudu a v dalším postupu bude samozřejmě uplatňovat postup, který navrhl soud. Čili nové řízení a nové rozhodnutí v dané věci,“ řekla novinářům Veronika Paseková, která ministerstvo ve věci před soudem hájila. Doplnila, že instituce zváží podání kasační stížnosti.

Ministerstvo formulovalo pravidla

Situace, kvůli které se jihomoravská společnost obrátila na veřejného ochránce práv, nicméně přiměla ministerstvo práce a sociálních věcí k formulaci pravidel pro výjimečné případy hodné zvláštního zřetele, u kterých může MPSV zaměstnavatelům prominout splnění podmínky bezdlužnosti pro přiznání příspěvků na zaměstnání lidí s postižením. V průběhu šetření ombudsmana se totiž ukázalo, že ministerstvo v minulosti postupovalo v obdobných případech různě a nedrželo se zásady legitimního očekávání a principu předvídatelnosti. Uvedla v tiskové zprávě mluvčí ombudsmana Markéta Bočková.

Ředitel Amerfa Pavel Paleček uvedl, že budou čekat, kdy ministerstvo nové rozhodnutí vydá. „V této kauze už nejde ani tak o ty peníze, ale o princip, aby kvůli bagatelním, naprosto bezvýznamným pochybením ministerstvo svým přístupem nelikvidovalo spolky nebo společnosti, které zaměstnávají lidi s handicapem,“ řekl.