Soud uložil v kauze Stoka II podmínky a peněžité tresty

Městský soud v Brně vyměřil v kauze Stoka II tresty šesti lidem. Jde o podmínky, peněžité tresty či zákaz činností. Všichni se přiznali, z toho čtyři z nich s žalobcem uzavřeli dohodu o vině a trestu, kterou soud schválil. Žalobce všechny viní ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky či účastenství ve formě pomoci nebo z přijetí úplatku. Rozhodnutí je v části nepravomocné, žalobce si ponechal lhůtu pro možné odvolání. Obviněno bylo původně devět lidí a jedna firma.

Soud složitou kauzu minulý týden rozdělil na menší části. Čtyři lidé s žalobcem uzavřeli dohodu o vině a trestu, šlo o tehdejší zaměstnance investičního oddělení Fakultní nemocnice Brno Šárku Kovářovou a Milana Koškovského, také o podnikatele Jaroslava Pánka a Milana Dedíka. Tyto dohody soud v úterý schválil.

Podle státního zástupce obžalovaní manipulovali buď se zakázkami menšího rozsahu na brněnské pobočce SŽDC (dnešní Správa železnic) nebo ve FN Brno. Zakázky vyhrávala předem domluvená firma podnikatele Lubomíra Smolky Kros-stav, kdy součástí ceny byl i úplatek ve výši čtyř procent pro manažery.

Smolka je mezi obžalovanými, jeho věc soud odročil na neurčito. Podnikatelé Pánek a Dedík fungovali jako takzvané křoví, kdy podávali záměrně vyšší cenové nabídky, aby zakázku nevyhráli.

Kovářové soud uložil peněžitý trest 120 tisíc korun, Koškovskému sto tisíc korun, Dedíkovi dvě stě tisíc korun. Podnikatel Pánek odešel s trestem dva roky podmíněně odložených na třicet měsíců a peněžitým trestem devadesáti tisíc korun.

Soud rozhodoval i ve věci obžalovaných bývalých manažerů Správy železnic Pavla Hvozdenského a jeho nástupce ve funkci Miloslava Beneše. Oba se také přiznali, dohodu ale neuzavřeli. Hvozdenskému soud uložil tři roky vězení podmíněně odložených na čtyři roky a peněžitý trest 216 tisíc korun.

Benešovi uložil soud 30 měsíců podmíněně odložených na čtyři roky a zákaz výkonu zaměstnání na pozici zadávání zakázek na pět let. V této části je rozhodnutí nepravomocné, žalobce si ponechal lhůtu pro možné odvolání, stejně jako obhájce Beneše.

Další obžalovaní

V případě podnikatele Karla Weigla a jeho firmy KWM PLUS je líčení odročeno na neurčito podobně jako u Smolky. V kauze soud už dříve schválil dohodu o vině a trestu Davidu Žaliovi, kterému za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky uložil podmíněný a také peněžitý trest.

Podle obžaloby jde v případě SŽDC o tři desítky ovlivněných menších zakázek z let 2014 až 2018 se škodou asi 130 tisíc korun. Šlo o opravy oken, toalet, střech a dalších prostor nádražních budov. V případě FN Brno jde o dvě zakázky, nemocnice škodu vyčíslila na necelých čtyřicet tisíc korun.

Načítání...