Referendem o hazardu v Kladně se bude zabývat soud

Referendem o hazardu v Kladně, které se konalo zároveň s prvním kolem prezidentské volby, se bude zabývat soud. Iniciativa Kladno bez hazardu k němu podá návrh na vyslovení neplatnosti referenda. ČT to potvrdila zástupkyně iniciativy a senátorka Adéla Šípová (za Piráty). Podle ní nebyl některým voličům automaticky vydán hlasovací lístek, někde zase údajně chybělo dostatečné označení o konání referenda. Podle města proběhlo hlasování v souladu se zákonem.

„Budeme podávat návrh na vyslovení neplatnosti referenda. Návrh budu za iniciátory podávat já jako advokátka,“ uvedla pro Českou televizi senátorka Adéla Šípová (za Piráty), která v horní komoře zastupuje obvod Kladno.

Referendum o možném zákazu hazardu se v největším středočeském městě konalo současně s prvním kolem prezidentské volby. Plebiscitu se však zúčastnilo jen necelých 27 procent voličů, a účast tak nepostačovala ke splnění zákonných podmínek pro jeho platnost a závaznost. K prezidentským volbám přišlo ve městě 62 procent oprávněných voličů.

Referendum je platné, pokud se ho zúčastní alespoň 35 procent voličů. Jeho výsledek je pro zastupitele závazný, pokud pro něj hlasovala nadpoloviční část zúčastněných, kteří současně představují alespoň 25 procent všech oprávněných voličů. V Kladně to bylo necelých 20 procent.

Podle Šípové nebylo hlasování v referendu všude stejně dostupné. „V některých místnostech nebylo viditelně označeno konání referenda nebo voličům nebyly automaticky vydávány obálky s hlasovacím lístkem,“ uvedla s tím, že má podezření i na spáchání trestného činu maření voleb nebo referenda. „Případné trestní oznámení budeme ještě zvažovat,“ dodala.

Radnice naopak tvrdí, že se referendum konalo v souladu se zákonem. „Jsme připraveni vše řádně doložit v řízení před nezávislým soudem. Z tohoto důvodu se k danému tématu nebudeme dále podrobně vyjadřovat,“ reagoval mluvčí kladenské radnice Vít Heral.

Výsledek v podobě neplatného referenda kvůli malému zájmu voličů přivítal primátor Milan Volf (Volba pro Kladno). „Velmi děkuji Kladeňákům, že si dokázali zachovat zdravý rozum, dali na naše doporučení a výraznou neúčastí v hlasování zcela jasně vyslovili svůj názor. Evidentně jsme vyspělé město, kde žijí rozumní lidé,“ řekl Volf již v sobotu, když byly výsledky zřejmé.

Město získává z hazardu sto milionů korun ročně

Referendum vyvolala iniciativa Kladno bez hazardu. Město loni kritizovala za obstrukce při přípravě plebiscitu, podle radnice měl návrh na uspořádání referenda nedostatky. O konání referenda rozhodl v listopadu Krajský soud v Praze. Město podalo kasační stížnost, na začátku ledna Nejvyšší správní soud nepřiznal její odkladný účinek. O samotné stížnosti města zatím nerozhodl.

V minulosti bylo v Kladně okolo 130 míst s provozem výherních hracích přístrojů, v uplynulých letech došlo k postupné regulaci. V roce 2020 umožnilo zastupitelstvo fungování dvanácti heren na přesně určených adresách. Město získává z hazardních her ročně do rozpočtu přibližně sto milionů korun.

Odpůrci hazardu argumentují jeho spojením s řadou negativních sociálních jevů včetně přestupků a vzniku závislosti. Kladenský primátor podporuje regulaci, ale ne zákaz, protože je spojený s rizikem nelegálních heren. Další možností hráčů je také přesun do on-line prostoru, kde je šance jejich kontroly nižší než v klasických hernách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Stavba D11 zatím zamrzla, i když radiace riziková není

Stavba tří set metrů dlouhého úseku dálnice D11 u Trutnova, kde stavbaři zjistili zvýšenou přírodní radiaci, zatím pokračovat nebude. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) musí vyřešit, jak naloží s popílkem v trase stavby, který má zvýšenou radioaktivitu. Lidem na místě stavby podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) podle měření nebezpečí nehrozí. Termín dokončení celého úseku dálnice o délce jednadvacet kilometrů podle ŘSD v roce 2028 ohrožený není. Úsek vede z Trutnova na hranici s Polskem.
09:25Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Aktivisté vyvěsili vlajku Palestiny na budovu Prahy 1 a poslali falešnou zprávu

Neznámí aktivisté v noci vyvěsili na radnici Prahy 1 vlajku Palestiny a odstranili izraelskou, kterou tam již dříve umístilo vedení městské části. Pracovníci radnice ráno vlajku sundali, mezitím ale aktivisté rozeslali médiím falešnou tiskovou zprávu podepsanou jménem mluvčí Prahy 1 Karolíny Šnejdarové. Podle ní úřad městské části případ předal policii a připravuje trestní oznámení.
před 5 hhodinami

Pacienti si stěžovali na chování chirurga, v nemocnici v Ústí nad Orlicí končí

Lékař Ondřej Veselý po opakovaných stížnostech pacientů na hrubé chování opouští nemocnici v Ústí nad Orlicí. Podle vedení zdravotnického zařízení odchází dohodou. Na přístup Veselého upozornil i hudebník Tomáš Polák ze skupiny O5 a Radeček. Lékař přitom podle nemocnice patří mezi schopné chirurgy a nahradit ho nebude lehké.
před 11 hhodinami

Náměstí v Táboře se načas stane pěší zónou, v Budějovicích na zklidnění dál čekají

Část Žižkova náměstí v Táboře se mezi červnem a polovinou září promění v pěší zónu. Radnice tak chce v létě zklidnit dopravu v centru města, jak si to vyzkoušela už loni. Naopak část obyvatel Českých Budějovic čeká na omezení tranzitu přes hlavní náměstí skoro dva roky.
před 20 hhodinami

Rozhledna na Velkém Kosíři má jít k zemi, oprava se nevyplatí

Vedení mikroregionu Kosířsko doporučilo zbourat dvanáct let starou rozhlednu na vrchu Velký Kosíř. Od října 2023 je kvůli špatnému technickému stavu uzavřena. Statici ji označili za neschopnou provozu. Její oprava by se nevyplatila. Zastupitelé obcí mikroregionu se přiklonili k demontáži rozhledny, odsouhlasit to budou muset ještě obecní zastupitelstva. Mikroregion pak vypíše soutěž na budoucí podobu vrcholu.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Před třiaosmdesáti lety odbojáři zabili „kata českého národa“

V úterý uplynulo třiaosmdesát let od atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, provedeného v rámci Operace Anthropoid. Nacistický pohlavár zemřel na následky zranění 4. června 1942. Tento významný odbojový čin dnes připomíná památník v pražské Libni, kde parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík atentát uskutečnili. Původně však zvažovali i jiná místa. Ačkoli následně odbojáři padli v boji proti nacistům v kryptě chrámu svatých Cyrila a Metoděje, čin měl výrazný politický dopad. Mimo jiné přispěl k odvolání uznání Mnichovské dohody ze strany Francie a Velké Británie v létě 1942, připomněl historik Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu v Praze.
před 22 hhodinami

Slévárna na Táborsku ukončila výrobu, zaměstnanci jsou doma

Kovosvit MAS Foundry v Sezimově Ústí ukončil výrobu, zaměstnanci museli zůstat doma. Jde o slévárnu, poslední část společnosti, která byla v provozu. Zaměstnanci, kterých je zhruba sto dvacet, zatím mzdy dostali. Za květen výplaty pravděpodobně už nedostanou. Společnost nemá peníze na další provoz a neví se, jestli se výroba vůbec ještě rozjede.
včeraAktualizovánovčera v 16:55

Lyžování v Bedřichově ohrožují spekulace developerů

Bedřichov v Jizerských horách hledá řešení, jak zachránit místní skiareál. Dosavadní provozovatel se rozhodl sjezdovky opustit a pozemky prodat. Podle místních podnikatelů, kteří jsou na lyžařích závislí, by areál mohla provozovat obec. Ta na to ale nemá peníze, a tak do hry vstoupili soukromí investoři. Firma Nisseko koupila pozemky na dojezdu sjezdovky Malinovka, které jsou strategické pro fungování celého skiareálu. S obcí je chce směnit za lukrativní a prakticky jediné zastavitelné parcely, které Bedřichovu zbývají a z jejichž prodeje by mohla obec zaplatit potřebné investice. O případu informovali Reportéři ČT.
včera v 11:48
Načítání...