Referendem o hazardu v Kladně se bude zabývat soud

Referendem o hazardu v Kladně, které se konalo zároveň s prvním kolem prezidentské volby, se bude zabývat soud. Iniciativa Kladno bez hazardu k němu podá návrh na vyslovení neplatnosti referenda. ČT to potvrdila zástupkyně iniciativy a senátorka Adéla Šípová (za Piráty). Podle ní nebyl některým voličům automaticky vydán hlasovací lístek, někde zase údajně chybělo dostatečné označení o konání referenda. Podle města proběhlo hlasování v souladu se zákonem.

„Budeme podávat návrh na vyslovení neplatnosti referenda. Návrh budu za iniciátory podávat já jako advokátka,“ uvedla pro Českou televizi senátorka Adéla Šípová (za Piráty), která v horní komoře zastupuje obvod Kladno.

Referendum o možném zákazu hazardu se v největším středočeském městě konalo současně s prvním kolem prezidentské volby. Plebiscitu se však zúčastnilo jen necelých 27 procent voličů, a účast tak nepostačovala ke splnění zákonných podmínek pro jeho platnost a závaznost. K prezidentským volbám přišlo ve městě 62 procent oprávněných voličů.

Referendum je platné, pokud se ho zúčastní alespoň 35 procent voličů. Jeho výsledek je pro zastupitele závazný, pokud pro něj hlasovala nadpoloviční část zúčastněných, kteří současně představují alespoň 25 procent všech oprávněných voličů. V Kladně to bylo necelých 20 procent.

Podle Šípové nebylo hlasování v referendu všude stejně dostupné. „V některých místnostech nebylo viditelně označeno konání referenda nebo voličům nebyly automaticky vydávány obálky s hlasovacím lístkem,“ uvedla s tím, že má podezření i na spáchání trestného činu maření voleb nebo referenda. „Případné trestní oznámení budeme ještě zvažovat,“ dodala.

Radnice naopak tvrdí, že se referendum konalo v souladu se zákonem. „Jsme připraveni vše řádně doložit v řízení před nezávislým soudem. Z tohoto důvodu se k danému tématu nebudeme dále podrobně vyjadřovat,“ reagoval mluvčí kladenské radnice Vít Heral.

Výsledek v podobě neplatného referenda kvůli malému zájmu voličů přivítal primátor Milan Volf (Volba pro Kladno). „Velmi děkuji Kladeňákům, že si dokázali zachovat zdravý rozum, dali na naše doporučení a výraznou neúčastí v hlasování zcela jasně vyslovili svůj názor. Evidentně jsme vyspělé město, kde žijí rozumní lidé,“ řekl Volf již v sobotu, když byly výsledky zřejmé.

Město získává z hazardu sto milionů korun ročně

Referendum vyvolala iniciativa Kladno bez hazardu. Město loni kritizovala za obstrukce při přípravě plebiscitu, podle radnice měl návrh na uspořádání referenda nedostatky. O konání referenda rozhodl v listopadu Krajský soud v Praze. Město podalo kasační stížnost, na začátku ledna Nejvyšší správní soud nepřiznal její odkladný účinek. O samotné stížnosti města zatím nerozhodl.

V minulosti bylo v Kladně okolo 130 míst s provozem výherních hracích přístrojů, v uplynulých letech došlo k postupné regulaci. V roce 2020 umožnilo zastupitelstvo fungování dvanácti heren na přesně určených adresách. Město získává z hazardních her ročně do rozpočtu přibližně sto milionů korun.

Odpůrci hazardu argumentují jeho spojením s řadou negativních sociálních jevů včetně přestupků a vzniku závislosti. Kladenský primátor podporuje regulaci, ale ne zákaz, protože je spojený s rizikem nelegálních heren. Další možností hráčů je také přesun do on-line prostoru, kde je šance jejich kontroly nižší než v klasických hernách.