Povinný sběr textilu dělá problémy malým obcím

Několik menších obcí stále nevyřešilo sběr použitého textilu. Podle oslovených starostů je těžké sehnat firmu, která by v jejich lokalitě odpad odvezla, stěžují si také na cenu svozu. Jiné obce sice mají službu zajištěnou, ale třeba až od jara. Povinnost zajistit sběr použitého textilu mají všechny obce v Česku od 1. ledna. Podle ministerstva životního prostředí měly na přípravu dost času. V Česku se podle resortu ročně vyhodí asi 180 tisíc tun textilu.

Starostka Ryjic v Ústeckém kraji Andrea Staňková (STAN) oslovila sedm svozových společností. „Všechny se mnou ale smlouvu podepsat odmítly. Jejich odůvodnění bylo, že buď nejsme v jejich regionu, nebo nemají koncového odběratele,” řekla České televizi. Stejnou zkušenost má i starostka obce Žim z Ústecka Petra Urbanová (nestr.). „Oslovujeme firmy od září, ale jako malá obec pro ně zkrátka nejsme priorita. Svozové firmy, které máme, službu zajistit nechtějí,“ uvedla.

Problémy potvrzuje i Svaz měst a obcí. „Firmy malé obce nechtějí, navíc je jich na trhu jen pár. Už třeba neberou obce pod pět set obyvatel. Některé obce, které žádné smlouvy doteď neměly, se je snaží zajistit. Ty se ale prodraží, celý systém se zdražuje,“ říká Olga Dočkalová (STAN) z komise životního prostředí svazu. Dodává ale, že věří, že se s tím obce nakonec vypořádají.

Na kontejner čeká i Ostrolovský Újezd v Jihočeském kraji. „Firma, která nám obecně řeší odpad, slíbila, že nám dodá i kontejner na textil,” řekla tamní starostka Vilma Skřivánková (nestr.).

Firmám chybí povolení

Dosud se na textil zaměřovaly hlavně společnosti, které svážely odpad zdarma nebo za symbolický poplatek pro charitativní účely. Nově ale musí mít speciální povolení. Podle oslovených svozových firem to povede nejen ke zdražování, ale i k naplnění kapacit.

„Poté, co ministerstvo změnilo regulace, už to nikdo nechce dělat. Několik lidí (z oboru, pozn. red.) mi k 1. lednu řeklo, že se na to můžou vykašlat, normálně ze dne na den skončili. Hrozí, že zbude jen posledních čtyři až pět firem, které navíc dělají jenom Prahu a střední Čechy. Bohužel celá situace pak prakticky znamená zdražení a komplikace pro malé obce,“ vysvětluje Petr Chlumecký z charitativně-ekologického spolku AIDED, který s odpady nakládat může.

Zdražit už musela například Diakonie Broumov, která může nakládat s odpady už tři roky. „Jediný problém, který jsme od nového roku měli, byl v kapacitě zprostředkovat službu napříč regiony. Proto jsme museli poplatek zvýšit. Najdou se obce, kterým se to nelíbí,” poznamenal předseda Diakonie Broumov Pavel Hendrichovský.

Diakonie stále nabízí i kontejnery na dobrovolný charitativní sběr oblečení. Ty ale povinné třídění textilního odpadu v obci nenahradí, protože se do nich smí vhazovat pouze textil k opětovnému použití, nikoliv odpad.

Firma Potex se recyklování textilu pro charitativní účely věnuje čtrnáct let. Povolení povinné od nového roku ale ještě nemá. „Máme požádáno o odpadový režim od srpna, ale proces stále není u konce. Nadále ale pracujeme v režimu předcházení vzniku odpadu,“ popisuje jednatelka Lenka Harcubová.

Starostové volí alternativní řešení

Některé obce proto zvolily vlastní cestu. „Nevěděli jsme si rady, tak jsme nakonec koupili vlastní popelnici a přidali na ni veškeré informace. Já to pak jednou za čas vyndám a odvezu do sběrného dvora,” popisuje starostka Staňková.

Jsou také obce, které se chystají řešit povinnost společně. „Plánujeme se vydat cestou sdružení malých obcí, v rámci kterého budeme hledat společného partnera. Už jsem to projednávala na Svazku obcí regionu Třeboňsko. Doufám, že spojíme dohromady deset až dvacet obcí, náklady tím budou nižší a doufáme také ve výhodnější podmínky,” říká starostka jihočeského Domanína Jaroslava Žemličková (nestr.).

Podle ministerstva jsou podobná řešení jedním z možných způsobů, jak se s novou legislativou vypořádat. „Obce mohou využívat stávající společnosti, charitativní organizace, sběrné dvory nebo zajistit sběr textilu prostřednictvím dočasně přistavených nádob, pytlového sběru či sběrných akcí,“ vyjmenovala mluvčí.

Každá obec v Česku má od 1. ledna 2025 povinnost obstarat sběr použitého textilu. Ministerstvo životního prostředí upozorňuje, že obce měly dostatek času se na vše připravit. „O této povinnosti vědí už pět let. Ministerstvo je navíc dotačně podpořilo,“ zdůraznila mluvčí resortu Veronika Krejčí. „Za nesplnění obcím hrozí pokuta,“ dodala bez uvedení konkrétní výše sankce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policie navrhla obžalovat dvacet lidí v případu falešných telefonických bankéřů

Policie navrhla obžalovat dvacet obviněných v případu česko-ukrajinského gangu falešných telefonických bankéřů, kterým v případě prokázání viny hrozí až 13,5 roku vězení, informovala policejní mluvčí Iva Kormošová. Způsobená škoda je podle policie více než sto milionů korun. Gang viní ze spáchání asi pěti set skutků. Vyšetřovací spis je podle Kormošové velmi rozsáhlý, obsahuje 62 tisíc stran.
před 55 mminutami

V polovině týdne přijdou letní teploty

Česko v polovině týdne čekají letní teploty, které vystoupají nad 25 stupňů Celsia. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
před 3 hhodinami

Praha 1 a magistrát se přou kvůli koloběžkám

Praha 1 chce zakázat elekrokoloběžky ve vybraných částech města. Podobně jako před lety v případě segwayů by dané lokality vyznačovaly značky. Jenže magistrát s návrhem radnice nesouhlasí a připravuje vlastní pravidla. Podle nich by provozovatelé sdílených koloběžek a kol třeba i platili městu za zábor veřejných prostranství.
před 5 hhodinami

Populační změny ohrožují porodnice, některé mohou zaniknout

Na české porodnice dopadají populační změny. Zhruba dvacet z nich nesplňuje stanovenou minimální hranici šesti set narozených dětí ročně. Některým tak hrozí zánik, jiným transformace. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jedná se šesticí z nich. Posoudí ale i další kritéria, například kvalitu péče.
včera v 09:02

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
12. 4. 2025Aktualizováno12. 4. 2025

Nadjezd na Kolínsku půjde k zemi. Řidičům se prodlouží cesty

Silniční nadjezd nad zkušebním železničním okruhem na Kolínsku je v havarijním stavu a čeká ho demolice. Místním se tak výrazně prodlouží cesty, někteří navíc mají na druhé straně trati zemědělské pozemky. Starostové tří nejvíce dotčených obcí už léta usilují o opravu nadjezdu. Od roku 2020 se hledal vlastník, loni jím soud určil České dráhy. Přes zkušební okruh vedou další tři nadjezdy, u těch problém není, stará se o ně kraj.
12. 4. 2025

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
11. 4. 2025
Načítání...