Policie zřídila v Holešově registrační místo pro běžence

Policie zřídila v areálu policejní školy v Holešově na Kroměřížsku registrační místo pro uprchlíky. Reaguje tím na vysoké počty zajištěných nelegálních běženců přecházejících zejména přes území Zlínského a Jihomoravského kraje. Kapacita zařízení je 150 lidí, první den v úterý tam bylo 86 běženců, zařízení slouží pouze pro lidi ze Sýrie. Podle policejní mluvčí Simony Kyšnerové v žádném případě nehrozí jakékoliv riziko ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti. Další migrační point otevřela 1. září policie také v Břeclavi.

V areálu jsou postaveny velkokapacitní stany, které fungují jako mobilní kanceláře. Policisté v nich kontrolují, zda nejsou běženci ozbrojeni, kontrolují jejich totožnost, fotografují je a berou jim otisky prstů.

„Na základě provedení výše uvedených úkonů jsou cizinci za naší asistence převezeni na vlakové nádraží Břeclav nebo Hulín, odkud naše území opustí nebo dále pokračují k vyřízení svého pobytu na území České republiky,“ popsala policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Do kraje míří zejména mladí Syřané ve věku 17 nebo 18 let, výjimečně ženy s dětmi nebo starší lidé. „Nejstarší osobě bylo přes 86 let a nejmladší tři měsíce,“ uvedl náměstek krajského policejního ředitele Bohdan Varyš. Z Česka směřují zejména do Německa.

V místech registračních pracovišť podle policie není riziko ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti. Podle Varyše je kapacita holešovského místa větší, než byla dříve ve Zlíně, kde bylo možné obsloužit 50 lidí. „Ze strany občanů ani samosprávy jsme tam nezaznamenali stížnosti, lidé si vůbec nevšimli, že to tam děláme,“ řekl Varyš. Podle něj ani obyvatelům Holešova nic nehrozí, areál je 24 hodin denně střežen, uprchlíci jej nesmí opustit. Na zajištění činnosti místa pracuje pět desítek policistů.

Zvýšený počet zajištěných běženců je v kraji od konce května. „Za celou dobu nespáchali jediný trestný čin, jediný přestupek a ani v jednom případě nenarušili veřejný pořádek,“ poznamenal Varyš.

Ve městě je podle starosty napjatá situace

Od úterního večera je na webu města zveřejněno vyjádření starosty Rudolfa Seiferta (BEZPP), ve kterém kritizuje, že policie o vzniku zařízení oficiálně neinformovala dříve. Různé informace o budování registračního a záchytného centra pro cizince v areálu školy se podle něj šíří od poloviny minulého týdne. Podle starosty není vhodné, že registrační místo vzniklo v zastavěné části města. Jeho vznik také podle něj nebyl komunikován s veřejností.

Starosta se o tom dozvěděl minulý týden, což potvrdil i Varyš, podle kterého se o vzniku holešovského centra rozhodlo na konci srpna. „V Holešově je atmosféra velmi napjatá, lidé mají strach, vím o asi dvou peticích, které proti zařízení vzniknou,“ prohlásil starosta. Podle Varyše však není v kraji lepší místo než holešovský areál, který je ve vlastnictví ministerstva vnitra. 

Od května zaznamenali policisté nárůst počtu běženců

V registračním místě mohou běženci strávit až 48 hodin, podle Varyše je však snaha, aby bylo vše vyřízeno do šesti hodin, někdy to však trvá déle, zejména v případě skupin či rodin. Po základních úkonech v centru získají Syřané výjezdní příkazy s platností třiceti dnů.

„Tito cizinci jsou dále poučeni, že s ohledem na skutečnost, že pochází z oblastí válečného konfliktu, se mohou dostavit na příslušné pracoviště k podání žádosti o legalizaci svého pobytu prostřednictvím víza k pobytu nad devadesát dnů za účelem strpění pobytu na území České republiky, nebo aby v uvedené době opustili území České republiky. Po dobu platnosti výše uvedeného víza má jeho držitel postavení legálně pobývajícího cizince na území České republiky,“ popsala policejní mluvčí.

Běžence z jiných států policie umisťuje do zařízení pro zajištění cizinců, odkud organizuje jejich návrat do vlasti. Cizincům z Afghánistánu a Palestiny po identifikaci vydává rozhodnutí o správním vyhoštění. Případů nelegálního překročení hranice se Slovenskem zaevidovali policisté letos více než tisíc, loni byl záchyt migrantů téměř nulový. Cizinci podle policie využívají nové migrační trasy, a to převážně ze Srbska přes Maďarsko a Slovensko do Česka a dále do Německa. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
před 9 hhodinami

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
před 18 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
včera v 07:00

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
včera v 06:00

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025
Načítání...