Policie zřídila v Holešově registrační místo pro běžence

Policie zřídila v areálu policejní školy v Holešově na Kroměřížsku registrační místo pro uprchlíky. Reaguje tím na vysoké počty zajištěných nelegálních běženců přecházejících zejména přes území Zlínského a Jihomoravského kraje. Kapacita zařízení je 150 lidí, první den v úterý tam bylo 86 běženců, zařízení slouží pouze pro lidi ze Sýrie. Podle policejní mluvčí Simony Kyšnerové v žádném případě nehrozí jakékoliv riziko ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti. Další migrační point otevřela 1. září policie také v Břeclavi.

V areálu jsou postaveny velkokapacitní stany, které fungují jako mobilní kanceláře. Policisté v nich kontrolují, zda nejsou běženci ozbrojeni, kontrolují jejich totožnost, fotografují je a berou jim otisky prstů.

„Na základě provedení výše uvedených úkonů jsou cizinci za naší asistence převezeni na vlakové nádraží Břeclav nebo Hulín, odkud naše území opustí nebo dále pokračují k vyřízení svého pobytu na území České republiky,“ popsala policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Do kraje míří zejména mladí Syřané ve věku 17 nebo 18 let, výjimečně ženy s dětmi nebo starší lidé. „Nejstarší osobě bylo přes 86 let a nejmladší tři měsíce,“ uvedl náměstek krajského policejního ředitele Bohdan Varyš. Z Česka směřují zejména do Německa.

V místech registračních pracovišť podle policie není riziko ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti. Podle Varyše je kapacita holešovského místa větší, než byla dříve ve Zlíně, kde bylo možné obsloužit 50 lidí. „Ze strany občanů ani samosprávy jsme tam nezaznamenali stížnosti, lidé si vůbec nevšimli, že to tam děláme,“ řekl Varyš. Podle něj ani obyvatelům Holešova nic nehrozí, areál je 24 hodin denně střežen, uprchlíci jej nesmí opustit. Na zajištění činnosti místa pracuje pět desítek policistů.

Zvýšený počet zajištěných běženců je v kraji od konce května. „Za celou dobu nespáchali jediný trestný čin, jediný přestupek a ani v jednom případě nenarušili veřejný pořádek,“ poznamenal Varyš.

Ve městě je podle starosty napjatá situace

Od úterního večera je na webu města zveřejněno vyjádření starosty Rudolfa Seiferta (BEZPP), ve kterém kritizuje, že policie o vzniku zařízení oficiálně neinformovala dříve. Různé informace o budování registračního a záchytného centra pro cizince v areálu školy se podle něj šíří od poloviny minulého týdne. Podle starosty není vhodné, že registrační místo vzniklo v zastavěné části města. Jeho vznik také podle něj nebyl komunikován s veřejností.

Starosta se o tom dozvěděl minulý týden, což potvrdil i Varyš, podle kterého se o vzniku holešovského centra rozhodlo na konci srpna. „V Holešově je atmosféra velmi napjatá, lidé mají strach, vím o asi dvou peticích, které proti zařízení vzniknou,“ prohlásil starosta. Podle Varyše však není v kraji lepší místo než holešovský areál, který je ve vlastnictví ministerstva vnitra. 

Od května zaznamenali policisté nárůst počtu běženců

V registračním místě mohou běženci strávit až 48 hodin, podle Varyše je však snaha, aby bylo vše vyřízeno do šesti hodin, někdy to však trvá déle, zejména v případě skupin či rodin. Po základních úkonech v centru získají Syřané výjezdní příkazy s platností třiceti dnů.

„Tito cizinci jsou dále poučeni, že s ohledem na skutečnost, že pochází z oblastí válečného konfliktu, se mohou dostavit na příslušné pracoviště k podání žádosti o legalizaci svého pobytu prostřednictvím víza k pobytu nad devadesát dnů za účelem strpění pobytu na území České republiky, nebo aby v uvedené době opustili území České republiky. Po dobu platnosti výše uvedeného víza má jeho držitel postavení legálně pobývajícího cizince na území České republiky,“ popsala policejní mluvčí.

Běžence z jiných států policie umisťuje do zařízení pro zajištění cizinců, odkud organizuje jejich návrat do vlasti. Cizincům z Afghánistánu a Palestiny po identifikaci vydává rozhodnutí o správním vyhoštění. Případů nelegálního překročení hranice se Slovenskem zaevidovali policisté letos více než tisíc, loni byl záchyt migrantů téměř nulový. Cizinci podle policie využívají nové migrační trasy, a to převážně ze Srbska přes Maďarsko a Slovensko do Česka a dále do Německa. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nejoblíbenějšími dětskými jmény jsou znovu Jakub a Eliška

Nejpopulárnější jména pro děti narozené v roce 2024 byla znovu Jakub a Eliška, první pozici v oblíbenosti si udržují už po více než dekádu. Jakub je nejoblíbenějším chlapeckým jménem od roku 2011, Eliška tím dívčím od roku 2012. Pořadí u chlapců se nezměnilo ani na dalších čtyřech místech, u dívek došlo ke změně na třetí pozici, když Annu vystřídala Sofie, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
13:36Aktualizovánopřed 47 mminutami

Za popírání ruských zločinů na Ukrajině potrestal soud učitelku podmínkou

Za popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině potrestal ve čtvrtek soud učitelku Martinu Bednářovou sedmiměsíční podmínkou se zkušební dobou na dvacet měsíců, na tři roky jí také zakázal učit. Bude rovněž muset absolvovat kurz na posílení mediální gramotnosti. Rozsudek není pravomocný. Češtinářka, která se tématu ruské invaze věnovala s žáky osmé třídy v hodině slohu, na svých výrocích trvá.
15:50Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Prodloužení nabídky KHNP na dostavbu Dukovan není jisté

Prodloužení nabídky jihokorejské firmy KHNP na stavbu jaderných bloků v Dukovanech není jisté, společnost bude muset případný požadavek české strany posoudit, zvážit okolnosti a poté se rozhodne. Aktuální nabídka platí do konce června.
11:10Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ve Zlíně se promítají filmy pro děti a mládež z padesáti zemí

Ve Zlíně začal filmový festival pro děti a mládež. Téměř tři sta snímků z padesáti zemí světa se bude promítat do 4. června. Vítězné tituly Zlín Film Festivalu si odnesou Zlatý střevíček, cena za mimořádný přínos patří trikovému mistrovi Borisi Masníkovi a herečce Simoně Stašové.
11:22Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Jesenicko po zářijových povodních stále trápí nefunkční železnice

Skoro tři čtvrtě roku po povodních zůstávají železnice na Jesenicku podemleté, zborcené nebo zasypané. Například nádražím v Tomíkovicích vlak naposledy projel loni v polovině září – před tím, než se vylila z břehů řeka Vidnávka. Nedaleko nádraží ve Velké Kraši zase koleje visí ve vzduchu a veškerý materiál, který byl pod nimi, odplavila povodeň. Regionem procházejí dvě železnice, obě jsou teď zavřené. Místo vlaků jezdí autobusy, což pro některé místní znamená komplikace. Opravy mají začít v létě.
před 3 hhodinami

V Ústí nad Labem se srazil autobus s kamionem, zranilo se přes dvacet lidí

V Ústí nad Labem-Předlicích se ve čtvrtek odpoledne srazil kamion s autobusem. Na místě bylo podle záchranářů 25 zraněných, z toho tři středně těžce. Test na přítomnost omamných a psychotropních látek u řidiče nákladního vozu vyšel – poté, co byl zadržen v blízkém okolí – pozitivně.
16:12Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Mimina lezou po Žižkovské věži už čtvrtstoletí. Nemají být roztomilá

Váží přes tři sta kilo, místo obličeje mají čárový kód a udrží se na svislé ploše. Na žižkovské televizní věži v Praze se černá laminátová mimina v nadživotní velikosti poprvé objevila 29. května 2000. Nejprve dočasně, nakonec pro velký úspěch nastálo. „Kdyby náhodou došlo k tomu, že sem Rusové pošlou atomovou bombu, tak věž asi půjde do kopru, ale mimina vydrží nekonečně,“ prohlásil jejich „otec“ David Černý v 90’ ČT24 moderované Jiřím Václavkem.
před 6 hhodinami

Plánovaná megahala rozděluje Pardubice, ambice se střetává s obavami

V Pardubicích by měla v příštích letech vyrůst největší hokejová hala na světě, která má pojmout víc než dvaadvacet tisíc lidí. Zatímco investor má ambiciózní plány, město je opatrnější. Zastupitel Filip Sedlák (Naše Pardubice) se obává, že se nezvýší jen turistický ruch, ale především dopravní zátěž. Zástupce investorského týmu Pavel Poulíček v Událostech, komentářích moderovaných Barborou Kroužkovou oponoval, že i s tím projekt počítá.
před 10 hhodinami
Načítání...