Velká synagoga v Plzni se po dvou letech oprav otevře veřejnosti. Obnovou prošla i rituální lázeň

Po tříleté velké rekonstrukci za sto milionů korun se 10. dubna poprvé otevře plzeňská Velká synagoga na Klatovské třídě. Slavnostní znovuotevření zahájí průvod, který do jedné z pěti největších synagog na světě vnese ze Staré synagogy ve Smetanových sadech svitek Tóry vytvořené na konci 19. století, řekl předseda plzeňské židovské obce Jiří Löwy. Löwy Tóru spolu s vrchním zemským rabínem nakonec uloží do svatostánku uvnitř synagogy.

„Tóra je to nejsvětější, co může existovat, vlastně synagoga je postavena kolem Tóry. Střed, kolem kterého se vše točí, je Tóra,“ řekl Löwy. Plzeňská židovská obec má tři Tóry, ta největší měří na výšku jeden metr.

Díky sbírce, v níž se podařilo vybrat přes půl milionu korun, ji nechala židovská obec dozdobit tradičními doplňky – stříbrnou korunou s horským křišťálem a zlacenými zvonečky a židovskou hvězdou, stříbrným štítem znázorňujícím novorománské průčelí synagogy a ukazovátkem s křišťálem z dílny šperkaře a pedagoga Petra Vogela.

Rekonstrukce, kterou z většiny zaplatila evropská dotace, umožnila opravit především interiér synagogy, a také sousední rabínský dům. Vzhledem k tomu, že oprava se mohla uskutečnit díky veřejným zdrojům, chce Löwy stavbu ještě více otevřít pro turistické prohlídky, výstavy či koncerty.

Hlavní loď synagogy nabízí koncertní prostor s dobrou akustikou a až zhruba tisíci místy pro diváky. „Byl bych rád, kdyby synagoga co nejvíc sloužila veřejnosti, aby byla významným místem na kulturní mapě Plzně a prostorem pro živou kulturu,“ řekl Löwy.

Součástí rekonstrukce bylo například vytvoření nové rituální lázně mikve v rabínském domě. Mikve v Plzni chybí, v kraji se dochovaly pozůstatky asi na třech místech, žádná ale není užívaná.

I přes rozsáhlé opravy podle Löwyho zbývá v synagoze dokončit některé věci. Nepodařilo se například zatím opravit varhany. „Jsou to i některé další menší věci, na které budeme shánět peníze postupně,“ uvedl.

Otevření synagogy doprovodí výstava o židovské komunitě

Při otevření synagogy se představí nejen její nově rekonstruovaný a restaurovaný interiér, ale i nová stálá expozice Tady žili Židé. Na osmi obrazovkách v patře synagogy bude k dispozici 1800 fotografií míst a památek spojených s životem Židů v Plzeňském kraji. Dvě obrazovky jsou dotykové a lidé si tak mohou sami listovat ve snímcích a vybírat si podle lokality nebo z šesti tematických okruhů.

„Expozice částečně navazuje na výstavu, kterou jsem připravoval v 90. letech, kdy jsem dokumentoval židovské památky v kraji. Teď jsem se na místa vracel a fotil. Na mnoha došlo k velké proměně. Tehdy jsem nacházel hodně zdevastované a téměř zničené hřbitovy nebo bývalé synagogy, dnes jsou často opravené, i když už ne užívané k původnímu účelu,“ řekl autor expozice, fotograf a vysokoškolský pedagog Radovan Kodera. Jeho snímky doplní fotografie z archivů muzeí či památkářů.

Načítání...