Plzeňská práva ukončila program celoživotního vzdělávání. Nelíbil se akreditačnímu úřadu

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) ukončila od nového akademického roku program celoživotního vzdělávání (CŽV), který byl hlavním důvodem, proč Národní akreditační úřad pro vysoké školství zahájil v polovině května s fakultou správní řízení k omezení akreditace magisterského studijního programu Právo a právní věda. CŽV uskutečňují ještě fakulty ekonomická a pedagogická, problematika se teď řeší, řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.

Správní řízení akreditačního úřadu se týkalo takzvaných nultých ročníků a způsobu přijímání na fakultu, ne samotného studia na právech, šlo pouze o podmínky pro přijímání, řekl v polovině května rektor ZČU Miroslav Holeček.

Úřadu se nelíbilo, že absolventi nultého ročníku CŽV získávají bodové zvýhodnění pro následné přijímací řízení. Nulté ročníky jsou určené pro ty, kteří se na vysokou školu nedostanou a zaplatí si kurz CŽV, a díky tomu mají bonifikaci pro přijímací řízení, anebo získají možnost nastoupit přímo do prvních ročníků.

Podle NAÚ nebylo nastavení dostatečně transparentní, neměli být preferováni někteří uchazeči proti ostatním. Správní řízení mělo podle rektora pomoci vyjasnit podmínky pro nulté ročníky na všech vysokých školách.

Budoucnost celoživotního vzdělávání na dalších fakultách se řeší

„Fakulta ekonomická se rozhodla přijímací řízení do programu CŽV pozastavit a fakulta pedagogická, která realizuje programy CŽV v rámci dalšího vzdělávání pedagogů, průběžně vyhodnocuje a upravuje podmínky přijímání studentů,“ řekla mluvčí.

Univerzita zašle do konce srpna akreditačnímu úřadu kontrolní zprávu, ve které bude o přijatých opatřeních informovat. CŽV zahrnuje podle Staré různé kurzy, letní školy, další vzdělávání, Univerzitu třetího věku a podobně. Takové kurzy mají všechny součásti ZČU, dodala.

Program CŽV Základy práva trval od roku 2010, cena dvou semestrů činila třicet tisíc korun, loni byla zvýšena na 40 tisíc. Každé tři roky procházel program vnitřní akreditací. Kontrola akreditačního úřadu se zaměřila na roky 2015/16 až 2020/21, kdy bylo do programu přijato 215 studentů, z nichž ho absolvovalo 173 a k magisterskému studiu jich bylo následně přijato 167.

Program letos se souhlasem NAÚ využilo ještě posledních čtrnáct studentů CŽV, kteří v roce 2021/22 absolvovali nultý ročník. Přihlášky k magisterskému studiu podali do 30. dubna, tedy ještě před zahájením správního řízení.

„Západočeská univerzita má institucionální akreditaci, což je důkazem, že dokážeme vnitřní procesy sami kontrolovat a že dokážeme také reagovat na situace, kdy nastane jakákoliv pochybnost o kvalitě vzdělávání, přijímacího řízení nebo jiných procesů,“ řekl v pátek Holeček. Jím navržená opatření mají posílit součinnost univerzitních rad celoživotního vzdělávání a vnitřního hodnocení.

Fakulta je spojena s největší aférou českého vysokého školství. Vypukla v roce 2009 kvůli „rychlostudentům“ a nestandardní formě studia. Ministerstvo v listopadu 2011 odňalo právům akreditaci doktorského studijního programu. V červenci 2013 pak potvrdilo akreditaci pětiletého magisterského programu a už od září začala fakulta přijímat nové studenty. Programu Právo a právní věda prodloužil NAÚ v září 2018 akreditaci až na maximální dobu deseti let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 7 hhodinami

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 16 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Ostravu Němci urputně bránili, osvobození pomohl i most

Osvobození Ostravy, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 80 lety 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá ostravsko-opavská operace, která trvala téměř dva měsíce. Do boje se zapojilo přes čtvrt milionu vojáků 4. ukrajinského frontu Rudé armády včetně příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády a československé smíšené letecké divize. Proti stálo sto padesát tisíc vojáků německé armády.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

V nemocnici zemřel muž, kterého při zásahu v Třeboni postřelili policisté

V nemocnici zemřel v pátek na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož při zásahu postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
před 20 hhodinami

Hasiči na čarodějnice řeší i zbytečné výjezdy, vyzývají nahlásit pálení předem

Hasiči každoročně během pálení čarodějnic řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby to před zahájením akce udělali. Loni pomocí webu Evidence pálení lidé hasičům nahlásili k 30. dubnu přes osm tisíc čtyři sta ohňů, hasiči vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily.
včera v 13:47
Načítání...