3D tiskem proti koronaviru. Univerzity ve spolupráci s firmami vyrábějí ochranné pomůcky

Výrobou reagují na koronavirovou nákazu firmy a další instituce. Třeba strojírenská Sigma z Lutína dodává filtry, kterými se plní masky vyvinuté vědci z Českého vysokého učení technického (ČVUT). Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) pak pomocí 3D tiskáren vyrábí bezpečnostní štíty,  kvůli nedostatku se zaměřila i na odběrové tyčinky.

Až tisíc filtrů s životností 24 hodin vyrobí pracovníci Sigmy v Lutíně. „Filtr je částicový, to znamená, že chrání proti pevným a kapalným částicím a aerosolům, bakteriím a virům. Je tedy schopný zabránit průniku koronaviru,“ popsal právník a člen dozorčí rady Sigma Group Jan Čapka.

Desítky tisíc si jich už proto objednalo ministerstvo zdravotnictví. Sigma je ale ve spojení i s nemocnicemi nebo městy, která by jimi chtěla vybavit městskou policii. Masky z ČVUT s filtry P3 z Lutína by totiž měly být určené především lidem v bezprostředním kontaktu s nakaženým.

ČVUT špičkové respirátory připravuje pomocí 3D tisku. „Když jsme viděli, jak kritický je nedostatek ochranných pomůcek mezi zdravotníky, chtěli jsme pomoci. Vývoj polomasky RP95 standardu FFP3 pro 3D tisk, a to od první skici do úspěšné certifikace, jsme realizovali během týdne,“ popsal vedoucí týmu odborníků z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT Vít Dočkal.

Výrobní kapacity v celé České republice u technologie 3D tisku podle něj zatím dosahují několik stovek kusů masek denně. „Nicméně již intenzivně pracujeme na další produktové řadě pro technologii vstřikolisu. To by již umožnilo výrobu 10 tisíc kusů za den,“ dodal Dočkal.

Maska vyvinutá vědci z ČVUT s filtrem P3 z lutínské Sigmy
Zdroj: ČT24

V Praze tisknou masky, v Ostravě zas štíty

Tisková farma vyrostla i v kampusu ostravské Vysoké školy báňské, vyrábějí v ní ochranné štíty. „Je požadavek na více než 10 tisíc. Jenom fakultní nemocnice, která je vedle, potřebuje pět tisíc štítů. Kapacitně to nejsme samozřejmě schopni pokrýt, takže bych chtěl požádat, pokud někdo má doma tiskárnu, že by se ozval k zapůjčení tisku,“ popsal děkan Fakulty strojní VŠB-TUO Robert Čep.

Výroba jednoho štítu trvá přibližně dvě hodiny. Škola má k dispozici asi šedesát 3D tiskáren, což umožňuje výrobu asi čtyř stovek kusů denně. Ve čtvrtek předala Vysoká škola báňská první testovací várku na oddělení porodnice ve Fakultní nemocnici Ostrava. Ochranné masky z produkce ČVUT budou zase testovat kardiologové z olomoucké fakultní nemocnice.

Ostravská technická univerzita se kromě výroby ochranných štítů pustila i do produkce odběrových tyčinek. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) totiž avizoval, že i jich je nedostatek.

V Ostravě vyrábějí štíty pro zdravotníky
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Olomoucký kraj

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
11. 4. 2025

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
5. 4. 2025

Olomoucký hejtman zakázal vstup do okolí místa havárie cisteren

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) vyhlásil zákaz vstupu do okolí místa únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku. Nařízení platí do odvolání a má usnadnit zasahujícím složkám práci při odklízení následků havárie a také snížit zdravotní rizika pro osoby, které by se tam pohybovaly, sdělila mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Z vykolejeného vlaku v Olomouci vyteklo čtyři sta litrů nafty

Při středečním vykolejení osobního vlaku na železničním přejezdu nedaleko nákupního centra Šantovka v Olomouci vyteklo z proražených nádrží soupravy zhruba čtyři sta litrů pohonných hmot. Nedaleký Mlýnský potok a řeku Moravu zatím nafta neznečistila. Policie vykolejení vlaku prověřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, zjistila ČT.
3. 4. 2025

V Olomouci vykolejil osobní vlak, dva lidé jsou zranění

Na železničním přejezdu nedaleko centra Olomouce v poledne vykolejil osobní vlak, lehce se zranily dvě cestující. Provoz na regionální trati byl mezi stanicemi Olomouc hlavní nádraží a Olomouc-Nová Ulice zastaven, zavedena je tam náhradní autobusová doprava. Škoda zřejmě činí šestnáct milionů korun.
2. 4. 2025Aktualizováno2. 4. 2025

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
2. 4. 2025Aktualizováno2. 4. 2025

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
30. 3. 2025
Načítání...