Olomoucká Šantovka Tower přijde o územní rozhodnutí, plyne z verdiktu NSS

Plánovaná výšková budova Šantovka Tower v Olomouci přijde o územní rozhodnutí, plyne ze středečního verdiktu Nejvyššího správního soudu (NSS). Vyhověl kasační stížnosti veřejného ochránce práv. Důvodem je systémové riziko podjatosti olomouckých úředníků. Olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě musí žalobu ombudsmana znovu projednat a napadené územní rozhodnutí zrušit, nařídil NSS. Znovu budou rozhodovat úředníci, ovšem jinde než v Olomouci.

Rezidenční dům s 90 byty Šantovka Tower s výškou 74 metrů má být součástí projektu nové čtvrti Šantovka, kterou chce developerská skupina Redstone podnikatele Richarda Morávka postavit na tříhektarové ploše nedaleko centra Olomouce. Projekt navazuje na fungující nákupní centrum Galerie Šantovka. Zástupci skupiny ve středu odmítli rozhodnutí soudu komentovat. „Nejprve se musíme s rozhodnutím NSS a jeho zdůvodněním seznámit, v tuto chvíli se k záležitosti nebudeme vyjadřovat,“ oznámil mluvčí společnosti Michal Folta.

Verdikt NSS je dočasně zpřístupněný na úřední desce. Se stavbou výškové budovy nesouhlasí památkáři, podle některých odborníků by poškodila historické panorama. Žalobu ve veřejném zájmu podala v roce 2020 tehdejší ombudsmanka Anna Šabatová, později ve sporu pokračoval její nástupce Stanislav Křeček. Žaloba například uváděla, že v řízení rozhodovali systémově podjatí úředníci.

„Vítám rozhodnutí NSS, který uznal mé argumenty a dospěl k závěru, že žádost o umístění stavby musí nejdříve posoudit a rozhodnout jiný nepodjatý správní orgán. Při rozhodování ve veřejné sféře nelze připustit provázání mezi rozhodujícími úředníky a potenciálními investory,“ uvedl Křeček v tiskové zprávě.

Krajský soud v minulosti žalobu dvakrát odmítl. NSS nyní zdůraznil, že v územním řízení byla překročena takzvaná nadkritická míra systémového rizika podjatosti, a proto měli být všichni rozhodující úředníci stavebního úřadu při olomouckém magistrátu pro podjatost vyloučeni. O umístění stavby tak měl rozhodovat jiný stavební úřad.

„Bereme na vědomí rozhodnutí NSS a čekáme na doručení rozsudku, včetně odůvodnění. V tuto chvíli se k tomu dále nebudeme vyjadřovat a vyčkáme na projednání věci u Krajského soudu,“ uvedl tajemník olomouckého magistrátu Marek Černý.

Systémové riziko podjatosti existuje v řízeních, v nichž je úředník zároveň zaměstnancem obce či kraje, a přitom rozhoduje v přenesené působnosti, tedy jménem státu, o věci, která se obce či kraje týká. Takové riziko v řízení o umístění Šantovky Tower podle NSS existovalo, protože zaměstnanci Olomouce rozhodovali o záměru, ohledně kterého v roce 2010 město a investor uzavřeli smlouvu o spolupráci. Investor v dalších letech na tuto smlouvu upozorňoval, vyzýval město k součinnosti a zmiňoval možnost vymáhání náhrady škody.

Soud upozornil i na kontroverzní charakter stavby

Podjatost se posuzuje vždy z perspektivy nezávislého vnějšího pozorovatele. „Z hrozby případné odpovědnosti města za škodu pro vnějšího pozorovatele vyplývala existence silného ekonomického zájmu města na výsledku řízení, což samo o sobě zesiluje pochybnosti o nestrannosti rozhodujících úředníků jako zaměstnanců města,“ stojí v rozsudku. Soud upozornil také na kontroverzní charakter stavby, její výšku a umístění blízko historického jádra města. Související vypjatou veřejnou debatu museli úředníci podle soudu zaznamenat.

Všechny okolnosti v souhrnu pak podle NSS překročily takzvanou nadkritickou míru systémového rizika podjatosti olomouckého magistrátu a všech jeho úředníků. Další postup nastínil NSS tak, že krajský soud zruší rozhodnutí olomouckého úřadu, následně bude věc postoupena jinému správnímu orgánu, který námitky vůči stavbě znovu vypořádá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Česko zasáhnou silné mrazy, v noci může být i minus patnáct stupňů

Meteorologové varují před silnými mrazy. Hlavně v severní polovině České republiky mohou podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) teploty od pondělí do čtvrtka v noci a ráno klesat na minus deset až minus patnáct stupňů Celsia. Pod minus patnáct stupňů ukázal teploměr na několika místech už v noci na neděli.
před 7 hhodinami

Turisté častěji ruší přírodní klidové zóny, strážců je málo

České národní parky a CHKO nemají dostatek strážců. Pro zajištění ochrany přírody by jich jen na Šumavě a v Krkonoších potřebovali alespoň dvojnásobek, sdělili ČT oslovení tiskoví mluvčí. Lidí vstupujících v zimě do klidových zón v chráněných oblastech v posledních letech neustále přibývá. Rušení zimní přírody může vést k vymizení některých druhů chráněných ptáků.
před 12 hhodinami

Piloti trénují na F-35 pomocí „Nebeských lišek“

V Centru leteckého výcviku na základně v Pardubicích mají na přípravu bojových pilotů dvě nová letadla Aero L-39 Skyfox. Jsou první předzvěstí dodávky amerických stíhaček F-35 páté generace. Těch má Česko od USA objednaných 24, první mají dorazit v roce 2031. Právě podzvukové lehké bojové letouny Skyfox (neboli Nebeská liška) uznává americká strana jako vhodné pro výcvik pilotů stíhaček F-35. Věnoval se tomu pořad Zóna ČT24, jehož tématy jsou bezpečnost a výzvy dnešního světa.
před 20 hhodinami

Regulovat výdejní boxy jako tržnice? Nesmysl, oponuje šéf asociace pro e-komerci starostovi

Některá města omezují možnosti instalace boxů na výdej zásilek. Přistoupila k tomu například Litomyšl a uvažuje o tom i Brno. Podle kritiků velký počet výdejních boxů znehodnocuje prostředí hlavně v centrech měst. Někteří z provozovatelů boxů se ale brání, že k výběru místa i designu přistupují s ohledem na okolí. O tématu diskutovali v Událostech, komentářích starosta Litomyšle Daniel Brýdl (za Generaci 89) a ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.
včera v 15:10

Přežila hladomor na Ukrajině. Hlad je horší než nemoc, říká Poldina Semančinová

Poldina Semančinová se narodila v roce 1927 v Čechohradu na jihovýchodní Ukrajině. Vzpomíná na důsledky kolektivizace vesnice, kdy mužskou část odvlekli do gulagu, a také na hladomor, který byl jejím důsledkem. Hlad je podle ní horší než nemoc a nikomu by ho nepřála zažít. Ženin otec gulag přežil a se Svobodovou armádou osvobodil Prahu. V Československu zůstal, v pohraničí dostal dům po odsunutých Němcích. Rodina se za ním do Hodonic na Znojemsku postupně přestěhovala.
včera v 14:00

Jídlo bylo poté plné skla, vzpomínají pamětníci na bombardování Prahy

Přesně před 80 lety zažila Praha ničivé bombardování, jehož se zúčastnilo 62 amerických bombardérů B-17. Zahynulo 701 lidí a dalších 1184 utrpělo zranění. Osudové dopoledne má v paměti Pavel Beneš, kterého nálet zastihl, když byl doma, kde se chystal oběd.
14. 2. 2025Aktualizováno14. 2. 2025

Spojenecké bomby na sklonku války omylem připravily o život sedm set Pražanů

Před 80 lety proběhl nálet na Prahu, jehož se zúčastnilo 62 amerických bombardérů B-17. Poškozeno bylo 2500 domů, zahynulo 701 lidí a dalších 1184 utrpělo zranění. Praha přitom vůbec neměla být cílem tohoto útoku.
14. 2. 2025Aktualizováno14. 2. 2025

Neodborně připravené topení může vést k požáru, varují hasiči

S nastupujícími mrazivými dny začínají lidé zase víc topit. Pokud ale nedodržují správné postupy, může dojít k požáru. Podle požárních techniků bývají často na vině neodborně namontovaná kamna nebo špatně vyčištěný komín. Tři požáry jen v noci ze čtvrtka na pátek museli řešit třeba hasiči na jihovýchodní Moravě. Minimálně za dva z nich mohl podle vyšetřovatelů právě problém v topné soustavě. „Oba případy bezprostředně souvisí s vytápěním domácností, my vždy apelujeme, aby lidé instalovali krbové vložky pokud možno odborně,“ uvedl mluvčí hasičů Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoška.
14. 2. 2025
Načítání...