Olomoucká Šantovka Tower přijde o územní rozhodnutí, plyne z verdiktu NSS

Plánovaná výšková budova Šantovka Tower v Olomouci přijde o územní rozhodnutí, plyne ze středečního verdiktu Nejvyššího správního soudu (NSS). Vyhověl kasační stížnosti veřejného ochránce práv. Důvodem je systémové riziko podjatosti olomouckých úředníků. Olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě musí žalobu ombudsmana znovu projednat a napadené územní rozhodnutí zrušit, nařídil NSS. Znovu budou rozhodovat úředníci, ovšem jinde než v Olomouci.

Rezidenční dům s 90 byty Šantovka Tower s výškou 74 metrů má být součástí projektu nové čtvrti Šantovka, kterou chce developerská skupina Redstone podnikatele Richarda Morávka postavit na tříhektarové ploše nedaleko centra Olomouce. Projekt navazuje na fungující nákupní centrum Galerie Šantovka. Zástupci skupiny ve středu odmítli rozhodnutí soudu komentovat. „Nejprve se musíme s rozhodnutím NSS a jeho zdůvodněním seznámit, v tuto chvíli se k záležitosti nebudeme vyjadřovat,“ oznámil mluvčí společnosti Michal Folta.

Verdikt NSS je dočasně zpřístupněný na úřední desce. Se stavbou výškové budovy nesouhlasí památkáři, podle některých odborníků by poškodila historické panorama. Žalobu ve veřejném zájmu podala v roce 2020 tehdejší ombudsmanka Anna Šabatová, později ve sporu pokračoval její nástupce Stanislav Křeček. Žaloba například uváděla, že v řízení rozhodovali systémově podjatí úředníci.

„Vítám rozhodnutí NSS, který uznal mé argumenty a dospěl k závěru, že žádost o umístění stavby musí nejdříve posoudit a rozhodnout jiný nepodjatý správní orgán. Při rozhodování ve veřejné sféře nelze připustit provázání mezi rozhodujícími úředníky a potenciálními investory,“ uvedl Křeček v tiskové zprávě.

Krajský soud v minulosti žalobu dvakrát odmítl. NSS nyní zdůraznil, že v územním řízení byla překročena takzvaná nadkritická míra systémového rizika podjatosti, a proto měli být všichni rozhodující úředníci stavebního úřadu při olomouckém magistrátu pro podjatost vyloučeni. O umístění stavby tak měl rozhodovat jiný stavební úřad.

„Bereme na vědomí rozhodnutí NSS a čekáme na doručení rozsudku, včetně odůvodnění. V tuto chvíli se k tomu dále nebudeme vyjadřovat a vyčkáme na projednání věci u Krajského soudu,“ uvedl tajemník olomouckého magistrátu Marek Černý.

Systémové riziko podjatosti existuje v řízeních, v nichž je úředník zároveň zaměstnancem obce či kraje, a přitom rozhoduje v přenesené působnosti, tedy jménem státu, o věci, která se obce či kraje týká. Takové riziko v řízení o umístění Šantovky Tower podle NSS existovalo, protože zaměstnanci Olomouce rozhodovali o záměru, ohledně kterého v roce 2010 město a investor uzavřeli smlouvu o spolupráci. Investor v dalších letech na tuto smlouvu upozorňoval, vyzýval město k součinnosti a zmiňoval možnost vymáhání náhrady škody.

Soud upozornil i na kontroverzní charakter stavby

Podjatost se posuzuje vždy z perspektivy nezávislého vnějšího pozorovatele. „Z hrozby případné odpovědnosti města za škodu pro vnějšího pozorovatele vyplývala existence silného ekonomického zájmu města na výsledku řízení, což samo o sobě zesiluje pochybnosti o nestrannosti rozhodujících úředníků jako zaměstnanců města,“ stojí v rozsudku. Soud upozornil také na kontroverzní charakter stavby, její výšku a umístění blízko historického jádra města. Související vypjatou veřejnou debatu museli úředníci podle soudu zaznamenat.

Všechny okolnosti v souhrnu pak podle NSS překročily takzvanou nadkritickou míru systémového rizika podjatosti olomouckého magistrátu a všech jeho úředníků. Další postup nastínil NSS tak, že krajský soud zruší rozhodnutí olomouckého úřadu, následně bude věc postoupena jinému správnímu orgánu, který námitky vůči stavbě znovu vypořádá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 11 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle Seznam Zpráv srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci. Státní tajemník resortu požádal policii o informace o nehodě.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 22 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
27. 4. 2025Aktualizováno27. 4. 2025
Načítání...