Obce bojují s hernami a videoterminály

Chrastava / Kynšperk nad Ohří – V Chrastavě na Liberecku chtěli zrušit herny. Měli pro to oporu v loterijním zákoně, přesto je tam budou mít dál. Ministerstvo financí totiž povolilo tamním podnikatelům provoz takzvaných videoterminálů. Ti tak nakonec celkem snadno vyzráli na vyhlášku města, která zakázala provoz automatů. Podle nové vyhlášky, která platí od 1. června, musí mít ministerstvo financí souhlas obce k tomu, aby na jejím území mohlo videoterminály povolit. Obce totiž povolují automaty a vidoeterminály zase ministerstvo.

Chrastava chtěla zakázat hazard kvůli neustálým problémům, jako jsou rvačky nebo hluk. Některé herny však získaly povolení na videoterminály ještě krátce před tím, než nová vyhláška začala platit. V šestitisícovém městě funguje v současné době sedm heren. Loni zde lidé podle radnice prohráli přes 40 milionů korun a z této částky získala Chrastava 2 miliony korun, které jsou pro městskou pokladnu nezanedbatelné. Přesto chce město hazard zakázat, není však jisté, zda se mu to podaří.

V místní herně v takzvaném Lidovém domě budou lidé místo na automatech hrát na videoterminálech. Radnice protestuje, protože se jí nelíbí, že ministerstvo vydalo povolení tři dny před platností nové vyhlášky. Podle starosty to bylo narychlo a na poslední chvíli, ale nejenom to. „Zákon povoluje výherní hrací přístroje výslovně na rok a pro videoterminály platí stejné opatření. Tato herna však dostala povolení na deset let,“ uvedl starosta Chrastavy Michael Canov (nez.). Herna tak má povolení do roku 2019, přestože podle nové městské vyhlášky měl být hazardu v Chrastavě během několika měsíců konec. Ani místní obyvatelé nadšeni nejsou: „Nebylo to tady a já bych to taky zakázal. Souhlasím s městem.“

Ministerstvo financí kritiku odmítá. Chrastavská vyhláška, která hazard zakazuje, totiž platí až od září a úředníkům tedy nic nebránilo povolení vydat. „Ministerstvo financí vyřizuje žádosti postupně podle data doručení a v případě, že žádost obsahuje všechny náležitosti, vydá povolení ve lhůtě stanovené správním řádem,“ potvrdil mluvčí MF ČR Jakub Haas. Starosta Canov podal stížnost ministru financí a premiérovi, úředníci však na svém postupu trvají.

V Kynšperku nad Ohří se netají tím, že kvůli penězům jsou ochotni herny s výherními automaty opět povolit. Od loňského podzimu jich zde sice postupně odstavili asi polovinu, neprodloužili totiž koncesi nikomu v blízkosti školy, sociálního a nebo kulturního zařízení. Dopadli však stejně jako v Chrastavě a odvody z hazardu šly státu. A protože loterijní zákon připouští výjimky, zastupitelé to využili a schválili novou vyhlášku.

Obecní vyhláška umožňuje vrátit hrací automaty do všech hospod a heren, odkud se je podařilo od loňského podzimu vystrnadit. „Vítám to rozhodnutí a byl bych rád, kdyby tady zase ty bedny byly,“ prohlásil majitel pivnice Koruna Josef Hrbáček. Provozovna o automaty přišla proto, že je 100 metrů od kostela a 50 metrů od Domu na půli cesty, kde přebývají bývalí chovanci dětských domovů. Starosta Kynšperka René Bolvari (ODS) však říká, že když si jejich obyvatelé budou chtít zahrát, na pár krocích jim nesejde.

Podle starosty přichází odstavením hracích automatů město o nemalé peníze z povinných poplatků: „Bylo by to více než milion korun, běžný provozní rozpočet máme kolem 60 milionů.“ Majitel restaurace Skleník Oldřich Lažňovský doplnil: „Mám tady tři automaty a společnost, která je provozuje, odvádí městu měsíčně asi 15 tisíc.“

Ve vyhlášce přijalo město jiné omezující opatření pro herny. Omezilo nonstop provoz, hrát je možné pouze od 10 do 22 hodin. „Slibujeme si od toho, že když se po 22. hodině nebude hrát, bude v restauracích větší klid,“ dodal starosta Bolvari. Podle něj však většina provozovatelů zakázaných hracích automatů dostala od ministerstva financí povolení na rulety a videoterminály. A z nich se peníze sypou státu.

  • Herna autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/541/54078.jpg
  • Kynšperk nad Ohří autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1162/116144.jpg
  • Videoloterijní terminál autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1032/103175.jpg