Na slíbenou rekonstrukci čekalo Václavské náměstí 15 let, nyní začala

3 minuty
Události v regionech: Na zahájení rekonstrukce se sešlo příliš mnoho lidí, zasáhla policie
Zdroj: ČT24

Oprava Václavského náměstí v Praze začala. Proběhlo slavnostní zahájení za účasti politiků, na které ale kvůli tomu, že jich na místě bylo více než dva, přišla policie. Dělníci je vystřídají ve čtvrtek. Zatím budou pracovat ve spodní části náměstí pod Vodičkovou a Jindřišskou ulicí, a to déle než rok a půl. V novém bude spodní polovina Václavského náměstí v prosinci 2021.

Václavské náměstí je místem, kudy procházely dějiny, před vyhlášením karantény také v každé denní době nespočty lidí a léta ho míjely nerealizované plány revizalizace. Nyní, v době, kdy je náměstí takřka prázdné, konečně začala jeho oprava. Zatím se rekonstrukce týká spodní části, tedy té, která byla již v roce 2012 prohlášena za pěší zónu, fakticky ale stále zůstala rozdělená na vozovku a chodníky.

To se změní – prostor, kde se budou moci pohybovat auta, se zásadně zmenší ve prospěch chodců. Přibude zeleň, novinkou budou například pítka a celé náměstí dostane nový, jednotný mobiliář. „Uprostřed budou rekreační prostory včetně fontány. Náměstí bude převážně pro pěší. Praha získá nazpátek své nejvýznamnější náměstí,“ řekl při slavnostním zahájení prací náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09/SPP). Připomněl přitom, že projekt vznikl podle návrhu, který vypracovala tehdejší kancelář Cigler Marani Architects již v roce 2005.

Na to, jak dlouho od dokončení návrhu uplynulo, upozornil také architekt Jakub Cigler. „Často myslím na to, že v době Karla IV. bylo vystavěno celé Nové Město za devět roků a v dnešní době trvalo celých patnáct roků připravit do realizace rekonstrukci tohoto náměstí, jenž je jeho pouhou částí. Nicméně mám obrovskou radost z toho, že se můžu podílet na obnově nejdůležitějšího veřejného prostoru naší země,“ uvedl.

Vizualizace rekonstrukce Václavského náměstí od kanceláře architekta Jakuba Ciglera
Zdroj: ČTK/Cigler Marani Architects

Přípravné práce začnou ve čtvrtek, stavební práce příští pondělí. „Předpokládáme, že v tomto roce se provede rekonstrukce toho prostoru zhruba do půlky. A v příštím roce se směrem k Vodičkově dokončí celý projekt,“ přiblížil předseda představenstva stavební firmy Hochtief CZ Tomáš Koranda.

Přípravu oprav komplikoval v poslední fázi hlavně vleklý spor o garáže pod náměstím, respektive o vjezdové rampy do nich. Ty nakonec na „Václaváku“ nevzniknou a podzemní objekt, kde měly být garáže, poslouží jako nový vestibul stanice metra Můstek. „Naopak součástí revitalizace je i obnova a výsadba stromů, za což jsem velmi rád,“ podotkl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). S developerskou společností se na vyškrtnutí ramp z projektu rekonstrukce Praha dohodla koncem minulého roku, dohodu schválilo zastupitelstvo letos v březnu.

Slavnostní zahájení rekonstrukce, na kterém se shromáždily špičky města i stavební firmy, která spodní část náměstí za 330 milionů korun promění, zaujalo policii. Ta ceremoniál přerušila, protože jej považovala za nedovolené shromáždění v době koronaviru. Výzvou, aby se účastníci rozestoupili, slavnost prakticky skončila. Mluvčí magistrátu Vít Hofman policistům nicméně za zákrok poděkoval.

Zatímco opravy spodní části Václavského náměstí právě začaly, horní část zatím zůstane ve starém. Není ještě zcela vyřešeno, jak by měla po opravě vypadat. V současnosti platí, že by se do horní části Václavského náměstí měly vrátit tramvaje. O tom ale pražské vedení rozhodlo až loni na podzim, je proto ještě potřeba vyjednat potřebná povolení. Akce bude komplikovaná i investičně. Jak přiblížil náměstek Hlaváček, hlavním investorem bude Technická správa komunikací, ale tramvajovou trať bude stavět dopravní podnik.

Zatím se počítá s tím, že by rekonstrukce horní části mohla začít v roce 2022. Zcela v novém by mělo být Václavské náměstí o další tři roky později.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 4 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 16 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 18 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
26. 4. 2025

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
26. 4. 2025

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
26. 4. 2025Aktualizováno26. 4. 2025

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
26. 4. 2025Aktualizováno26. 4. 2025
Načítání...