My chceme Zlín, burácelo gottwaldovské náměstí. Změna názvu města byla blesková

8 minut
Historik Zdeněk Pokluda: My chceme Zlín, buráceli demonstranti v listopadu 1989. Změna názvu byla blesková
Zdroj: ČT24

„Vydáte-li se v těchto dnech na cestu do Gottwaldova, pak, pokud ve smogové mlze nezabloudíte, přijedete zcela určitě do Zlína.“ Těmito slovy začínala reportáž odvysílaná před 30 lety o změně názvu města zpět k tomu baťovskému. Navrácení původního jména Zlínu bylo svébytným požadavkem předcházejících listopadových demonstrací. Přejmenování – i přes snahu komunistických funkcionářů – bylo bleskovou záležitostí, řekl ve Studiu 6 historik Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Zdeněk Pokluda.

Stejně jako po celém Československu se po 17. listopadu 1989 pořádaly manifestace také v tehdejším Gottwaldově. „V týdnu mezi 20. a 26. listopadem byly v Gottwaldově každý večer demonstrace. Pokud se dobře pamatuji, ve čtvrtek tam kromě hesel provolávaných všude v republice (…) zaburácelo také My chceme Zlín,“ popsal historik zlomový okamžik pro název města.

Tehdejší vedoucí představitele okresu a města to překvapilo. Nedovedli si totiž představit, že za 40 let jméno města Gottwaldov mezi lidmi nezdomácnělo, přiblížil Zdeněk Pokluda. Nicméně lidé na demonstracích svůj požadavek buráceli dál, což předsedu místního Národního výboru přimělo 27. listopadu navrhnout referendum o přejmenování města. Tím chtěl celý proces zpomalit.

Zlín se v této podobě poprvé píše v roce 1322 a nejpravděpodobnější výklad jazykovědců a historiků říká, že byl utvořen podobně jako třeba název Kojetín od mužského jména Kojata, nebo Vsetín od Vsata, tak Zlín od mužského jména Zla. To je nejpravděpodobnější výklad.
Zdeněk Pokluda
historik, o etymologii názvu Zlín

Referendum se ale neuskutečnilo. „Přejmenování se odehrálo velmi rychle. 12. prosince to schválila rada na radnici, 15. prosince plénum, neboli dneska zastupitelstvo, a 21. prosince to schválila rada Jihomoravského krajského národního výboru,“ popsal sled událostí historik. Usnesení krajského národního výboru stanovilo pro město název Zlín s účinností od 1. ledna 1990.

Podle Pokludy bylo navrácení jména Zlín místním specifikem, nepodporovali jej však pouze místní občané. „Tehdejší Občanské fórum jako činitel, který už vše organizoval, zorganizovalo podpisovou akci v celé republice,“ uvedl historik.

Zlín po roce 1948 nebyl jediným kandidátem mezi městy, do jehož názvu chtěli komunisté vetknout jméno prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda. Původně se změna připravovala pro jeho rodný Vyškov (narodil se v Dědicích, které jsou nyní součástí Vyškova), sám Gottwald ale údajně na toto město zanevřel, neboť nerad vzpomínal na zdejší dětství nemanželského dítěte. Uvažovalo se ale i o Ostravě a jiných průmyslových městech.

Zlín byl po Gottwaldovi pojmenován od 1. ledna 1949 jednak proto, že zde byli obzvlášť aktivní komunističtí funkcionáři, jednak proto, že se novému režimu hodilo potlačit připomínky nedávné minulosti města. Zlín byl totiž symbolem úspěchu kapitalistického podnikání, právě zde rodina Baťů vybudovala světové centrum výroby obuvi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Bučovicích čipují popelnice, aby snížili množství odpadu na skládce

V Bučovicích na Vyškovsku začali čipovat popelnice. Evidence nádob, ale i hmotnosti komunálního odpadu by spolu s tříděním přímo v domácnostech měla pomoci v Bučovicích výrazně snížit celkové množství odpadu vyváženého na skládku. To bylo totiž dosud výrazně vyšší, než je limit stanovený zákonem.
před 1 hhodinou

Vykolejení dvou vlakových vozů v Ostravě omezilo provoz na tratích

Na hlavním nádraží v Ostravě vykolejily ráno dva vozy expresního vlaku společnosti RegioJet. Jelo v něm několik desítek cestujících, událost se obešla bez zranění, informoval mluvčí Správy železnic (SŽ) pro mimořádnosti Martin Kavka. Vlakový provoz přes stanici byl přerušen. Mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová uvedla, že hasiči ve spolupráci s policií evakuovali 61 lidí.
08:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 6 hhodinami

Část českobudějovické Rudolfovské třídy je uzavřená, řidiči tam přesto vjížděli

Část frekventované českobudějovické Rudolfovské třídy je kvůli opravě od 1. dubna uzavřená. Řidiči musí využívat objízdné trasy. Někteří do uzavírky přesto vjížděli, auta se pak otáčela a vracela zpět. Na místě hlídkuje městská policie. Uzavření omezí i provoz MHD a potrvá do konce roku.
před 21 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 21 hhodinami

V Boskovicích na Blanensku se základní škola rozdělí na tři

Základní škola Boskovice na Blanensku se rozdělí na tři samostatné, nyní je jednou z největších v Česku. Cílem je podle vedení města především zlepšení organizace. Rozdělení schválilo ministerstvo školství. Od 1. srpna se rozdělí na ZŠ náměstí 9. května, ZŠ Sušilova a ZŠ Slovákova.
před 22 hhodinami

Pět uzavírek na několik měsíců výrazně zkomplikuje dopravu v Liberci

V Liberci 1. dubna začalo pět uzavírek, které výrazně ovlivní silniční provoz v pátém největším městě v zemi. Opravovat se budou ulice U Močálu, Kunratická, Riegrova, Čechova a Vítězná. Asi největší problémy v dopravě se dají očekávat v lokalitě kolem vlakového nádraží směrem na Rochlice a další přilehlé čtvrti.
před 22 hhodinami
Načítání...