My chceme Zlín, burácelo gottwaldovské náměstí. Změna názvu města byla blesková

8 minut
Historik Zdeněk Pokluda: My chceme Zlín, buráceli demonstranti v listopadu 1989. Změna názvu byla blesková
Zdroj: ČT24

„Vydáte-li se v těchto dnech na cestu do Gottwaldova, pak, pokud ve smogové mlze nezabloudíte, přijedete zcela určitě do Zlína.“ Těmito slovy začínala reportáž odvysílaná před 30 lety o změně názvu města zpět k tomu baťovskému. Navrácení původního jména Zlínu bylo svébytným požadavkem předcházejících listopadových demonstrací. Přejmenování – i přes snahu komunistických funkcionářů – bylo bleskovou záležitostí, řekl ve Studiu 6 historik Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Zdeněk Pokluda.

Stejně jako po celém Československu se po 17. listopadu 1989 pořádaly manifestace také v tehdejším Gottwaldově. „V týdnu mezi 20. a 26. listopadem byly v Gottwaldově každý večer demonstrace. Pokud se dobře pamatuji, ve čtvrtek tam kromě hesel provolávaných všude v republice (…) zaburácelo také My chceme Zlín,“ popsal historik zlomový okamžik pro název města.

Tehdejší vedoucí představitele okresu a města to překvapilo. Nedovedli si totiž představit, že za 40 let jméno města Gottwaldov mezi lidmi nezdomácnělo, přiblížil Zdeněk Pokluda. Nicméně lidé na demonstracích svůj požadavek buráceli dál, což předsedu místního Národního výboru přimělo 27. listopadu navrhnout referendum o přejmenování města. Tím chtěl celý proces zpomalit.

Zlín se v této podobě poprvé píše v roce 1322 a nejpravděpodobnější výklad jazykovědců a historiků říká, že byl utvořen podobně jako třeba název Kojetín od mužského jména Kojata, nebo Vsetín od Vsata, tak Zlín od mužského jména Zla. To je nejpravděpodobnější výklad.
Zdeněk Pokluda
historik, o etymologii názvu Zlín

Referendum se ale neuskutečnilo. „Přejmenování se odehrálo velmi rychle. 12. prosince to schválila rada na radnici, 15. prosince plénum, neboli dneska zastupitelstvo, a 21. prosince to schválila rada Jihomoravského krajského národního výboru,“ popsal sled událostí historik. Usnesení krajského národního výboru stanovilo pro město název Zlín s účinností od 1. ledna 1990.

Podle Pokludy bylo navrácení jména Zlín místním specifikem, nepodporovali jej však pouze místní občané. „Tehdejší Občanské fórum jako činitel, který už vše organizoval, zorganizovalo podpisovou akci v celé republice,“ uvedl historik.

Zlín po roce 1948 nebyl jediným kandidátem mezi městy, do jehož názvu chtěli komunisté vetknout jméno prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda. Původně se změna připravovala pro jeho rodný Vyškov (narodil se v Dědicích, které jsou nyní součástí Vyškova), sám Gottwald ale údajně na toto město zanevřel, neboť nerad vzpomínal na zdejší dětství nemanželského dítěte. Uvažovalo se ale i o Ostravě a jiných průmyslových městech.

Zlín byl po Gottwaldovi pojmenován od 1. ledna 1949 jednak proto, že zde byli obzvlášť aktivní komunističtí funkcionáři, jednak proto, že se novému režimu hodilo potlačit připomínky nedávné minulosti města. Zlín byl totiž symbolem úspěchu kapitalistického podnikání, právě zde rodina Baťů vybudovala světové centrum výroby obuvi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policie obvinila mladíka z vraždy dvou prodavaček v Hradci Králové

V jednom z obchodů v Hradci Králové zaútočil ve čtvrtek ráno muž nožem. Při útoku zemřely dvě prodavačky. Policie podezřelého muže zadržela a uvedla, že je to šestnáctiletý Čech z Hradecka, a následně jej obvinila z vraždy. Bude žádat vazbu. Mladíkovi hrozí v případě odsouzení až deset let vězení. Zavražděným ženám bylo 19 a 38 let. Oběti si útočník podle kriminalistů zřejmě vybral náhodně. Útok se stal v obchodní zóně v ulici Akademika Bedrny.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Ostrava posílá školám část peněz na školní psychology

Ostrava finančně podporuje školní psychology. Společně s obvody se podílí na placení patnácti z nich. Podle novely školského zákona se mají už příští rok platy psychologů hradit ze státního rozpočtu. Zatím ji ale sněmovna ještě neschválila.
před 4 hhodinami

Železná Ruda vypravuje mikrobus, který vozí místní do lékárny

Radnice v Železné Rudě začala třikrát týdně vypravovat mikrobus do pětadvacet kilometrů vzdáleného Nýrska, kde si lidé mohou vyzvednout nebo nakoupit léky. Přímo v Železné Rudě chybí lékárna už přes deset let. Město se sice snaží dohodnout její otevření přímo v místě, to ale může trvat ještě řadu měsíců.
před 5 hhodinami

Útulek v Brně přijal už sto padesát psů z fronty na Ukrajině

Brněnský útulek na Kociánce dosud přijal desítky opuštěných psů z válečné zóny na Ukrajině, která se téměř tři roky brání ruské agresi. Do útulku už dorazilo více než sto padesát psů. Jejich původní majitelé nejsou známi. Naprostá většina z dovezených psů si ale našla nové majitele v tuzemsku.
před 7 hhodinami

Tragédie jako v Hradci jsou výjimečné, neměly by měnit chování, říká psycholog

Chování lidí, kteří se stanou agresory, se dá mnohdy předvídat, říká krizový intervent, psycholog a psychoterapeut Tibor Brečka. Zdůrazňuje, že útok v Hradci Králové patří k „neuvěřitelným výjimkám“, podle kterých není dobré měnit pravidla.
před 8 hhodinami

Skrýš za komínem chalupy na Náchodsku vydala tajemství z druhé světové války

Prostor za komínem chalupy na Náchodsku vydal tajemství z druhé světové války. Řemeslníci tam našli ostatky a drobné předměty, které si za protektorátu u tehdejší majitelky schovali nejspíš její židovští přátelé.
před 14 hhodinami

Za přecházení před pendolinem uložil Drážní úřad rodičům pokutu

Drážní úřad udělil pokutu několik tisíc korun rodičům, kteří loni v prosinci se svými dětmi přecházeli koleje v Zábřehu na Šumpersku. Těsně se vyhnuli srážce s projíždějícím pendolinem. ČT to bez uvedení konkrétní výše pokuty potvrdila mluvčí Drážního úřadu Pavlína Straková. Policie se případem začala zabývat poté, co na sociálních sítích začalo kolovat video z incidentu, případ později předala Drážnímu úřadu. Otec se policii sám přihlásil.
před 15 hhodinami

Stromy vyvolaly spor Prahy 6 s památkáři

Na Praze 6 došlo kvůli stromům ke sporu mezi radnicí městské části a památkáři. Praha 6 vysázela u Písecké brány dřezovce trojtrnné. Vedení památkového ústavu ale nařídilo jejich vykopání. Na místě požaduje pouze lípy, které podle něj s lokalitou historicky korespondují.
před 16 hhodinami
Načítání...