Mostecký kulturní dům Repre čeká rekonstrukce za 785 milionů

2 minuty
Rekonstrukce kulturního domu Repre
Zdroj: ČT24

Zakázku na opravu kulturního domu Repre v Mostě vyhrála firma s nabídkou necelých 785 milionů korun. Cena je o dvacet procent nižší oproti odhadům. Náklady zaplatí město z dotací a úspor. Pokud se nikdo proti výběru zhotovitele při třetí soutěži neodvolá, vyklízecí práce začnou na přelomu března a dubna. Radnice počítá se zprovozněním objektu, kam se přestěhuje knihovna, v roce 2026, řekl primátor Marek Hrvol (ProMOST).

Do tendru se přihlásili čtyři uchazeči, vítěze vybrali radní. Název firmy sdělí až po uzavření kupní smlouvy. Nyní běží patnáctidenní lhůta na podání námitek. Následně do třech týdnů od uzavření kupní smlouvy město předá zhotoviteli staveniště. Cena byla jediným kritériem veřejné soutěže, druhý v pořadí měl nabídku o dva miliony korun vyšší, další byly do osmi set milionů korun.

Na největší investici v novodobé historii má město přislíbeny dvě dotace ve výši zhruba půl miliardy korun. „Spořili jsme dlouhá léta, takže peníze na to máme, úvěr si brát nebudeme,“ uvedl Hrvol. Jednu dotaci město obdrží z Integrovaného regionálního operačního programu a druhou z Národního plánu obnovy.

První výběrové řízení město zrušilo kvůli vysoké nabídkové ceně. V tom druhém nabídly firmy podle primátora akceptovatelné částky, tendr zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a město se proti tomu neodvolalo. Připomínky úřadu zapracovala radnice do podmínek následné soutěže.

Poslední ples před pěti lety

Rekonstrukce podle harmonogramu potrvá dva a půl roku a další půlrok předání stavby a dodělávky. Maturanti si tak pro plesy musí letos i v následujících letech zajistit sál někde jinde. Objekt je v současnosti zakonzervovaný. Poslední městský ples se v něm uskutečnil v roce 2019.

Skupina občanů doručila loni před vánočními svátky primátorovi a radě města otevřený dopis bezmála s 900 podpisy a odbornou analýzou projektu rekonstrukce. Žádali přepracování projektu. Repre si podle autorů dopisu zaslouží architektonickou soutěž.

Kritika provází projekt od jeho počátku. Vedení města v pátek ukázalo dokument, ve kterém se k opravě vyjádřil jeden z architektů díla Mojmír Böhm. Ten nesouhlasil s uspořádáním architektonické soutěže, naopak schválil dvě drobné změny navržené v projektu.

Členitý dům vznikal v letech 1972 až 1984 spolu s výstavbou nového města. Na střeše je umístěna měděná koule planetária. To se tam po rekonstrukci vrátí stejně jako svítidla. Multifunkční sál bude mít kapacitu osm set lidí. Správcem objektu bude knihovna. Plesová sezona by mohla být znovu v kulturním domě, na který byl v minulosti už vypsán demoliční výměr, v letech 2026 až 2027.

Město v roce 2010 prodalo objekt za 28 milionů korun. Rozhodčí soud v roce 2015 označil kupní smlouvu za neplatnou a za vlastníka označil Most.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 4 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
před 8 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 12 hhodinami

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 12 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
12. 5. 2025

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
12. 5. 2025
Načítání...