Kurýři společnosti Wolt v Praze protestovali proti způsobu odměňování

Několik desítek kurýrů rozvážkové společnosti Wolt odpoledne v centru Prahy podruhé v tomto měsíci protestovalo proti změně systému odměňování, kvůli kterému jim podle nich klesly výdělky. Sešli se na Václavském náměstí, odkud se později vydali na pochod okolními ulicemi přes magistrálu před holešovické sídlo firmy. Tam po osmnácté hodině akci ukončili.

Řečníci na Václavském náměstí kritizovali fungování systému odměňování, který je podle nich netransparentní. Jako problém někteří označili také masivní nábor kurýrů. Jeden z kurýrů řekl, že si za deset hodin práce vydělá dva tisíce dvě stě až dva a půl tisíce korun při rozvážení autem a musí z toho odečíst amortizaci vozu, cenu benzinu, pojištění nebo daně.

„Můj průměr za hodinu je čistý zisk třicet pět korun,“ uvedl. Další prohlásil, že má průměrný výdělek třicet pět až šedesát pět korun za hodinu.

Protest kurýrů podpořil na Václavském náměstí i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Řekl, že jejich boj za lepší pracovní podmínky je zcela oprávněný. Firma podle něj nastavuje kurýrům nepředvídatelné pracovní podmínky. Kurýři by měli s odbory spolupracovat, míní.

Po necelých dvou hodinách se zhruba stovka kurýrů s transparenty, píšťalkami či megafony vydala na plánovaný pochod přes Krakovskou, Žitnou, Štěpánskou a Ječnou ulici, náměstí I. P. Pavlova a poté po magistrále přes Hlávkův most do Holešovic. Před sídlem Woltu pískali a skandovali hesla vyzývající vedení firmy k jednání, poté protest ukončili a rozešli se.

Policie v centru usměrňovala dopravu

Policie vyzvala řidiče, aby se centru Prahy kvůli dopravním komplikacím odpoledne raději vyhnuli. Policie dopravu v centru města usměrňovala tak, aby mohly automobily po frekventovaných ulicích projet.

Podle mluvčí Woltu Jany Jarošové se protest před začátkem akce ani v jejím průběhu nijak neprojevil na dostupnosti rozvážkové služby, která normálně fungovala. Organizátoři účastníky protestu vyzývali k tomu, aby se dnes do systému nepřihlašovali. V podvečer mluvčí sdělila, že společnost je otevřena komunikaci se svými partnerskými kurýry. „Setkáváme se po společné domluvě, jako tomu bylo i minulý týden. Všichni kurýři zároveň vědí, jak se na nás obrátit a že na jejich podněty, zpětnou vazbu či dotazy reagujeme co nejdříve,“ uvedla Jarošová.

Druhý únorový protest

Zhruba stovka kurýrů protestovala na Václavském náměstí už na začátku února. Uváděli, že po změnách v systému odměňování jim klesly výdělky. Společnost Wolt uvedla, že výdělky se snížily krátkodobě kvůli velkému počtu lidí, kteří se do systému tehdy připojovali. Celou situaci považuje spíše za nedorozumění.

Podle vedení společnosti se odměny kurýrů už krátce po prvním protestu dostaly na stejnou úroveň jako před změnami systému a jejich výdělek by měl dosahovat dvou set padesáti až tří set korun za hodinu. Kurýři rozvážkových společností většinou pracují jako takzvaní partneři, tedy jako živnostníci, kteří musejí sami hradit například sociální a zdravotní pojištění nebo náklady na údržbu vozidel. Jarošová k velkému počtu zájemců o zapojení do systému uvedla, že firma přijímá kurýry podle předpovědi počtu objednávek a od poloviny ledna nové nepřijímá.

Organizátoři akce se po prvním protestu s představiteli firmy sešli. Společnost poté uvedla, že zvýší minimální odměnu za objednávku. Částka by měla stoupnout o deset až dvacet procent podle toho, v jakém regionu kurýři pracují. Organizátoři protestu ale po jednání uvedli, že jsou stále nespokojení, a proto svolali protest znovu. Wolt přímo působí v patnácti českých městech. Kromě Prahy je to například Brno, Ostrava, Plzeň či Hradec Králové.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 9 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 21 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 23 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
26. 4. 2025

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
26. 4. 2025

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
26. 4. 2025Aktualizováno26. 4. 2025

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
26. 4. 2025Aktualizováno26. 4. 2025
Načítání...