V Havlíčkově Brodě znovu vede cesta k tyfovému hřbitovu, na kterém byli za první světové války pohřbíváni židovští váleční uprchlíci. O obnovení přístupu k tomuto zalesněnému ostrůvku v polích s osmi desítkami náhrobních kamenů se postarala radnice. Podnět ke zviditelnění památky vyšel od tamních skautů a členů výboru zastupitelstva města pro cestovní ruch.
K židovskému tyfovému hřbitovu v Havlíčkově Brodě znovu vede cesta. Zpřístupnit ho pomohli skauti
Tyfový hřbitov je poblíž nového městského hřbitova a výpadové silnice na Kolín. Dostat se k němu dalo jen v zimě, nebo když někdo vyšlapal cestu polem. Nová zpevněná cesta ke hřbitovu měří přes dvě stě metrů, práce stály přes půl milionu korun.
Skauti už dřív hřbitov uklidili a postarali se o odklizení spadaných stromů, loni v prosinci tam také osadili informační panel. Kroky koordinovali s pražskou židovskou obcí, která je vlastníkem hřbitova. „Jsme na kopci, proto tady poměrně hodně fouká. Ty stromy jsou poměrně dost staré,“ řekl Filip Prokop ze skautského oddílu Klikaři.
Skauti plánují další jarní úklid
Prokop podotkl, že další úklid hřbitova je naplánovaný na duben. Skauti také připravují vzdělávací program pro žáky devátých tříd základních škol a první ročníky středních škol. „Zaměřoval by se nejen na židovský tyfový hřbitov nad městem, ale i na židovskou kolonii v období 20. století v Brodě,“ nastiňuje Prokop.
Hřbitov byl založen v roce 1917 poté, co mezi židovskými uprchlíky z Haliče a Bukoviny v táboře vypukla epidemie tyfu. Pro její oběti už nebylo místo na židovském hřbitově ve městě.
Uprchlický tábor se nacházel na území dnešní psychiatrické nemocnice v Rozkošské ulici, podle dostupných údajů žilo v této provizorní dřevěné kolonii asi devět tisíc lidí. „Byla zde samostatná četnická stanice, samostatně fungovala kanalizace a zásobování vodou,“ popisuje Alena Jindrová, historička Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod.
Na hřbitově za městem by mělo být pochováno okolo čtyř set lidí. Náhrobků se dochovala necelá stovka. Podle dostupných údajů jde o unikátní památku v Česku. „Uprchlický hřbitov se jinde v takové míře nedochoval,“ dodala historička.