Lepší možnosti léčby vzácných nádorových onemocnění nabídne Masarykův onkologický ústav v Brně. Odborníci sestavili nový tým, který bude zkoumat nádory u pacientů individuálně. Pomohou tak připravit pacientovi léčbu na míru, která by měla být šetrnější než běžná chemoterapie.
Onkologický ústav v Brně otestuje léčbu rakoviny na míru. Experti prověří i poškození genů
Dosud se u nás takto široké vyšetření nádoru neprovádělo. Spolupracovat budou klinický onkolog, klinický genetik, molekulární biolog, radiolog, farmakolog a další experti z ústavu.
Různým pacientům s různými nádory věnují individuální péči. V laboratoři vyšetří stovky genů z odebraného vzorku nádoru, přístup takzvané precizní onkologie pomůže lékařům lépe zvolit vhodnou terapii. A to zejména těm, kterým běžná léčba nefunguje, nebo se potýkají s vzácným onemocněním.
„Naši odborníci pomocí nových metod, které máme k dispozici, uvidí, jaké geny jsou poškozené, a vědí, jaké léky máme k dispozici na které genetické změny. Jsou schopni spojit to dohromady. Je jim v podstatě jedno, jestli před nimi stojí pacient s nádorem plic, prsu nebo zažívacího traktu, oni rozumí mechanismům,“ popsal ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda.
Účinnost přístupu prověří studie
Na začátku roku zahájí tým klinickou studii za účasti tří stovek pacientů a pacientek. Ta má ověřit účinnost u jednotlivých případů a potrvá tři roky. „Jsou to pacienti, kteří už mají za sebou nějakou standardní léčbu, nemají už možnosti další terapie. A díky tomuto vyšetření jim chceme nabídnout další možnosti léčby,“ vysvětlil lékař z kliniky komplexní onkologické péče Peter Grell.
Díky vzniku specializovaného týmu se Masarykův onkologický ústav zařadil mezi elitní světová onkologická pracoviště. V takzvaném šití léčby na míru – se zaměřením na dospělé pacienty s rakovinovým onemocněním – se zároveň stává lídrem v Česku.