V Česku ubývá malých mlékáren. Znát je to třeba na jihu Čech, kde podle tamní agrární komory menší farmy s výrobou končí hlavně kvůli vysokým nákladům. Po zdražení energií a krmiva se jim vlastní produkty přestaly vyplácet. V celém Česku loni pozastavila činnost asi stovka takových farem.
Malých mlékáren v Česku ubývá, potíže jim působí vysoké náklady
Třeba na statku Horní Dvorce na Jindřichohradecku chovají pět set ovcí a z čerstvého mléka tak denně vyrobí pět set sýrů. Podle majitelky Michaely Dubové na statku pracuje deset stálých zaměstnanců. Z velké části prý dodávají do e-shopů. „To nás vlastně podrželo i v době covidu,“ poznamenala Dubová.
Řada malých mlékáren, kterým se podařilo pandemii přečkat, už ale nezvládla následné zdražení energií. „Malí a střední výrobci mají problémy s vysokými výrobními náklady. Mají vůbec problém dostat se do sortimentu velkých řetězců,“ popisuje ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hana Šťastná.
Stroje se loni na jaře zastavily například v sýrárně Václava Fuky. V Markvarci na Jindřichohradecku vyráběli i osmdesát kilogramů sýrů denně. Náklady však rostly a výrobky si zdražit netroufli. „Zvířata musí jíst, i když peníze nemáte. Nakupovali jsme obilí, oves, vše šlo nahoru, všichni zdražovali, ale my jsme nevydělávali,“ říká Fuka.
„V celé České republice v loňském roce ukončilo činnost osmnáct takových provozů. Pozastavilo ji 101 minimlékáren,“ sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.