Inspekce řeší údajně nelegální kácení buků v Krušných horách

3 minuty
Nelegální kácení vzácných buků
Zdroj: ČT24

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) se začala zabývat údajně nelegálním kácením vzácných buků v Krušných horách na Mostecku. Toho se měl na jižních svazích dopustit soukromý majitel, a to v době, kdy společnost ještě neměla od krajského úřadu povolení. Kraj nakonec žádost firmy zamítl, to už ale na místě byla většina stromů pokácená.

V Mariánském údolí v Krušných horách nad Horním Jiřetínem jsou vykácené dlouhé pásy vzácných, více než 170 let starých bukových stromů. Ty tam v lednu údajně nelegálně vytěžila soukromá firma. „Jsem přesvědčen o tom, že podstatná část toho, co se tady vykácelo, bylo vykáceno v rozporu se zákonem. I přes naše nesouhlasy a tak dále tady ta těžba probíhala,“ tvrdí starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt (Strana zelených).

O povolení těžby měla firma žádat Ústecký kraj koncem loňského roku. Ten ale letos v únoru žádost zamítl. Jenže majitel mezi tím většinu stromů vykácel.

Se společností Royal Pine, která je vlastníkem pozemku, se ČT nepodařilo spojit. Na mailové dotazy vedení firmy nereagovalo. Pochybení připustil i kraj. „V tomto případě došlo bohužel k prodlení na straně krajského úřadu. Přesto, že závěrem celého řízení byl zákaz kácení, došlo už k takové časové prodlevě, že vlastníkovi lesa bylo v podstatě umožněno tu těžbu na místě provést,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Magdaléna Fraňková. Proč ke zpoždění došlo, kraj neupřesnil.

Na možné nelegální kácení upozornila také organizace Greenpeace, která zároveň podala na inspekci životního prostředí podnět k prošetření. „V případě prokázání toho činu, toho přestupku, hrozí maximální výše pokuty pět milionů korun. V této chvíli ale nemůžeme říct, v jaké je to fázi, protože je to ve fázi šetření,“ sdělil mluvčí ČIŽP Jiří Ovečka.

„Navrhujeme jí, aby potrestala tu firmu nejvyšší sazbou, to znamená pokutou,“ řekla koordinátorka kampaně Greenpeace Nikol Krejčová.

Mariánské údolí je pro obec Horní Jiřetín důležité. Je totiž rezervní zásobárnou vody. Kvůli nešetrnému zásahu do přírody bude obnova lesa trvat minimálně 150 let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
08:46Aktualizovánopřed 14 mminutami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 1 hhodinou

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 1 hhodinou

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
10:05Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 16 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 22 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
včera v 05:30

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
11. 5. 2025
Načítání...