HN: Padl první trest za schvalování střelby na fakultě

Obvodní soud pro Prahu 1 uložil třiadvacetiletému muži trest 250 hodin veřejně prospěšných prací za to, že schvaloval střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK), uvedly pondělní Hospodářské noviny (HN). Podle deníku jde o první trest, který české soudy uložily za schvalování střelby na FF UK. Při tragédii před loňskými Vánocemi student školy zabil čtrnáct lidí a poté se zastřelil.

Metoděj Matys z Prahy podle HN první lednovou sobotu navštívil bar v centru hlavního města. Tam prohlašoval, že podobně jako útočník na filozofické fakultě hodlá vystřílet čtyřicet svých spolupracovníků v bance, kde tehdy pracoval. Mluvil také o tom, že vlastní zbrojní průkaz i několik zbraní, a opakovaně také čin vraha z fakulty chválil. Jeho slova slyšel mimo jiné barman, který zavolal policii.

Kriminalisté podle deníku z účtů na sociálních sítích zjistili, že Matys je příznivcem neonacismu. Byl obžalovaný za schvalování trestného činu a projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.

Muž se před soudem hájil tím, že v případě příspěvků na Instagramu šlo jen o recesi. „Soudce Jan Novotný ale jeho obhajobu odmítl. Poukázal na množství příspěvků i to, že musel vědět, co sdílené symboly znamenají,“ napsaly HN. „Tato jednání přesahují jakoukoli hranici legrace,“ konstatoval soudce.

Matysovi hrozilo až tříleté vězení, ale podle soudu jej od vyššího trestu „zachránilo“ to, že jeho slova v baru potvrdili jen dva lidé. Aby totiž byla brána za veřejný projev s vyšší trestní sazbou, museli by je slyšet či to potvrdit nejméně tři svědci. Kromě veřejně prospěšných prací Matysovi soud nařídil ambulantní ochranné protialkoholní a protidrogové léčení a dohled Probační a mediační služby.

Schvalování útoku na sítích

Souhlasné reakce s činem vraha na filozofické fakultě se objevily na sociálních sítích hned po střelbě 21. prosince loňského roku. Policie vzápětí oznámila, že se na tyto projevy zaměří. Podle mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka kriminalisté za půl roku zaznamenali 327 skutků, kdy lidé buď schvalovali čin střelce, či sami střelbou v této souvislosti hrozili.

Úkony trestního řízení zahájili policisté ve 193 případech. Nakonec většinu z nich řeší jako přestupky místní úřady. Celkem 21 případů skončilo ve zkráceném trestním řízení, kdy pachatelé uznali vinu, dohodli se se státním zástupcem na trestu a případ nešel k soudu. Pouze ve dvou případech tak bylo podle HN zahájeno klasické trestní stíhání.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 34 mminutami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 3 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 5 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 12 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 14 hhodinami

Beskydy řeší útoky vlků

V Beskydech se množí útoky vlků. Naposledy šelmy napadly v ohradě chovné daňky v obci Morávka a za noc jich deset roztrhaly. Podle ochranářů může jít o reakci na nedávné upytlačení vlčího samce. Naruší se tak sociální struktura a zvíře změní chování, vysvětlil Jiří Labuda z Hnutí DUHA Šelmy.
před 14 hhodinami

V Česku se loni narodilo nejméně dětí v historii

Počet obyvatel Česka loni vzrostl o zhruba 8900 na 10,91 milionu, což je nejvyšší počet od konce druhé světové války, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Přírůstek zajistila jen zahraniční migrace. Počet narozených totiž opět klesl. Narodilo se 84 311 dětí, což je podle statistiků dosud nejméně. Úřad eviduje počty obyvatel od roku 1785.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Děkanka hradecké univerzity podle žalobce manipulovala zakázky resortu obrany

Státní zástupce obžaloval děkanku Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové (UHK) Alenu Myslivcovou Fučíkovou ze zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Podle obžaloby vynášela informace z veřejných soutěží pořádaných resortem obrany spřízněné skupině, která pak tendry vyhrála. Děkanka vinu odmítá, vedení univerzity za ní stojí, uvedl mluvčí UHK Jakub Novák. V případě uznání viny jí hrozí až osm let vězení.
před 23 hhodinami
Načítání...