Děkanka hradecké univerzity podle žalobce manipulovala zakázky resortu obrany

Státní zástupce obžaloval děkanku Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové (UHK) Alenu Myslivcovou Fučíkovou ze zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Podle obžaloby vynášela informace z veřejných soutěží pořádaných resortem obrany spřízněné skupině, která pak tendry vyhrála. Děkanka vinu odmítá, vedení univerzity za ní stojí, uvedl mluvčí UHK Jakub Novák. V případě uznání viny jí hrozí až osm let vězení.

„Rektor UHK Jan Kříž vítá posun v záležitosti stíhání paní děkanky Myslivcové Fučíkové a pevně věří v její plné očištění před soudem, které se tímto krokem přiblížilo,“ řekl Novák. Podle něj se vedení UHK řídí presumpcí neviny, proto se k případu do jeho ukončení nebude blíže vyjadřovat.

„Podání obžaloby bylo dalším logickým krokem procesu, tedy mě to nepřekvapilo. I nadále nemám důvod nevěřit v pozitivní ukončení celé kauzy, jsem si jistá, že soud uzná moji nevinu,“ uvedla Myslivcová Fučíková.

Podle serveru iRozhlas.cz svou obhajobu staví na tom, že o zakázkách nerozhodovala, proto je nemohla manipulovat, a navíc netušila o skutečných záměrech skupiny, tedy nezákonně se dostat k veřejným penězům. Podle svého vyjádření komunikovala jen s ústřední postavou kauzy, podplukovníkem Jiřím Dreslerem. Děkanka od roku 2019 externě spolupracuje s Vojenským zdravotním ústavem jako výzkumnice a tam byl jako voják z povolání zařazený i Dresler, uvedl server.

Podrobnosti případu

Myslivcová Fučíková má řídit Přírodovědeckou fakultu UHK do roku 2028. Vedení fakulty převzala v roce 2024. Dříve externě pracovala pro Univerzitu obrany spadající pod resort tehdejšího ministra Lubomíra Metnara (ANO). Obžaloba ji viní z toho, že informace o chystaných zakázkách univerzity na dodávky zboží biologické, chemické či medicínské povahy známým z vojenského prostředí předávala v letech 2018 a 2019. Děkanka měla známým dohodit i dvě zakázky ze svého současného působiště. UHK za ně roku 2020 zaplatila 112 tisíc korun, píše iRozhlas.cz.

Podle spisu skupinu tvořili dva vojáci a partnerka jednoho z nich, příslušníci armády tajně ovládali firmu, kterou navenek řídila zmíněná žena. Poznatky od děkanky jejich společnosti podle žalobce umožnily se na soutěže přichystat a vznést nejvýhodnější nabídku. Skupina takto ovládla čtyři tendry Univerzity obrany za celkem osm set tisíc korun, uvedl iRozhlas.

Členové skupiny podle Aktuálně.cz již byli odsouzeni, se státním zástupcem uzavřeli dohodu o vině a trestu. Obvodní soud pro Prahu 6 ji schválil na podzim 2024. Dresler dostal nejpřísnější trest, pokutu milion korun. V armádě už nepracuje. Skupina podle soudu dohromady od léta 2018 do léta 2021 ovládla osmnáct soutěží v celkové hodnotě 6,6 milionu korun. Někteří z odsouzených měli informace o zakázkách dalších složek ministerstva obrany.

Načítání...